Dwóch zawodników z piątki: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Piotr Żyła weekendowe mistrzostwa świata w lotach narciarskich obejrzy z trybun. Decyzja w tej sprawie zapadnie po treningu zaplanowanym na godz. 14:30. Pewny występów w Harrachovie jest lider Pucharu Świata i dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch.

Trener Łukasz Kruczek zabrał do Czech szóstkę zawodników, mimo że w piątkowo-sobotnim konkursie indywidualnym możemy wystawić tylko czwórkę. Trener chciał jednak przekonać się na miejscu, jak jego podopieczni radzą sobie na mamucie.

Ja w Harrachovie nie skakałem jeszcze nigdy - mówi RMF FM Jan Ziobro. Mamuty ogólnie są specyficzne. Jest grono zawodników, którzy w Pucharze Świata nie punktują, a na tych największych skoczniach latają aż miło. To trochę inna dyscyplina, niż skoki. Trzeba szybko przelecieć nad bulą, a noszenie łapie się właściwie dopiero na dole skoczni - opowiada zawodnik, który na początku tego sezonu przebojem wdarł się do kadry.

Zawsze w sezonie oczekuje się z utęsknieniem na loty narciarskie - dodaje Piotr Żyła. To jest coś bardziej ekstremalnego, od razu czuje się więcej adrenaliny, ale i z samego skoku jest więcej przyjemności, bo trwa on znacznie dłużej - mówi Żyła, który razem z Kamilem Stochem jest rekordzistą Polski w długości skoku. W różnych sezonach obaj skakali w Vikersund 232,5 metra.

W normalnych okolicznościach Żyła byłby drugim, obok Stocha, pewniakiem do występu w mistrzostwach świata. Jednak w ostatnich tygodniach głównie zawodził, więc na dzisiejszym treningu będzie bił się o miejsce w drużynie. W zaplanowanych na godz. 17 kwalifikacjach wystartuje już tylko czterech Polaków. A tym, którzy nie załapią się do konkursu indywidualnego, pozostanie nadzieja, że przed niedzielnym konkursem drużynowym trener Łukasz Kruczek zechce dokonać w składzie roszad.

Rekordy życiowe polskich skoczków

 Długość skokuMiejsce
Kamil Stoch232,5 metraVikersund 2013
Piotr Żyła 232,5 metraVikersund 2012
Maciej Kot 211,5 metraVikersund 2013
Dawid Kubacki203,5 metraVikersund 2013
Klemens Murańka200 metrówPlanica 2012
Jan Ziobro192 metryKulm 2014

Kacper Merk, MRod