Z powodu zbyt silnego wiatru w fińskim Kuusamo odwołane zostały dwa oficjalne treningi i kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W piątek i w sobotę mają się tam odbyć dwa konkursy indywidualne.

PŚ w skokach: Zaskoczenie w Klingenthal. Krzysztof Biegun triumfatorem konkursu

W niemieckim Klingenthal odbył się pierwszy w tym sezonie indywidualny konkurs PŚ w skokach narciarskich! Po pierwszej serii - wielokrotnie opóźnianej i przerywanej ze względu na złe warunki - podjęto decyzję o zakończeniu zawodów. Najlepszy rezultat uzyskał Krzysztof Biegun, który skoczył na... czytaj więcej

Przez cały dzień wiatr w rejonie skoczni Rukatunturi przekraczał dopuszczalne wartości, także prognoza pogody na wieczór nie była korzystna. W tej sytuacji jury zdecydowało się definitywnie odwołać zaplanowane na czwartek treningi i kwalifikacje - mają się one odbyć w piątek. O ile aura ponownie nie pokrzyżuje planów, o godzinie 13 odbędzie się jeden trening, a godzinę później 76 zawodników zgłoszonych do konkursu rozpocznie kwalifikacje. Pierwsza seria konkursowa - tak, jak planowano - ma się rozpocząć o godzinie 16.

W Finlandii polska ekipa będzie startowała w takim samym składzie jak w pierwszych zawodach sezonu, w niemieckim Klingenthal. O punkty PŚ powalczą Krzysztof Biegun, Stefan Hula, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Maciej Kot i Kamil Stoch.

Czeszka Gabriela Soukalova wygrała w szwedzkim Oestersund bieg na 15 km biathlonowego Pucharu Świata. Najlepsza z Polek - Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice) - zajęła 12. miejsce. czytaj więcej

Przed pierwszym konkursem w Kuusamo liderem Pucharu Świata jest Biegun, który zwyciężył w Klingenthal, uzyskując w pierwszej serii 142,5 m (drugą serię z powodu fatalnych warunków pogodowych odwołano). Dla 19-latka był to debiut w konkursie Pucharu Świata.

W Kuusamo w kwalifikacjach będzie musiał walczyć Kamil Stoch, który w pierwszym konkursie sezonu nie znalazł się w czołowej "30". Na kwalifikacje skazany jest również Austriak Gregor Schlierenzauer. Zdobywca Pucharu Świata w poprzednim sezonie odmówił w ostatnią niedzielę startu z powodu złych warunków atmosferycznych i nie został sklasyfikowany.

(edbie)