Wszystkich sześciu Polaków wystąpi we wtorkowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuopio. W kwalifikacjach do zawodów najlepiej z biało-czerwonych wypadł Maciej Kot, który był piąty.

Kwalifikacje wygrał skokiem na odległość 128,5 m. Słoweniec Peter Prevc. Drugie miejsce zajął Rosjanin Denis Korniłow, który wylądował na 126. metrze. Taką samą odległość uzyskał trzeci Japończyk Taku Takeuchi.

Kolejny z podopiecznych Łukasza Kruczka był Piotr Żyła, który uplasował się na 14. pozycji (122 m.). Skok o dwa metry krótszy oddał Krzysztof Miętus, który zajął 19. lokatę. Dawid Kubacki był 23. (119,5 m.), a Stefan Hula 28. (119 m.).

Zawodnicy biorący udział w kwalifikacjach skakali z 17. belki startowej. Czołowa "10" klasyfikacji generalnej PŚ, która miała zagwarantowany udział we wtorkowych zawodach, oddawała próby z obniżonego rozbiegu. Najlepiej w tej grupie wypadł lider cyklu Austriak Gregor Schlierenzauer - 128 m.

Mistrz świata z Predazzo Kamil Stoch uzyskał taką samą odległość jak Kot. Lepiej od niego zaprezentował się jeszcze tylko Słoweniec Robert Kranjec - 127 m. W poniedziałek ze skakania zrezygnowali ósmy w klasyfikacji Szwajcar Simon Amman i dziesiąty Niemiec Michael Neumayer.

Początek wtorkowej rywalizacji zaplanowano na godz. 18. Następnie skoczkowie przeniosą się do norweskiego Trondheim.