Justyna Kowalczyk bez najmniejszych kłopotów wygrała w Canmore bieg łączony na 15 kilometrów. Polka przez większość czasu biegła samotnie, na mecie wyprzedziła Finkę Annę Kyllonen o 34 sekundy. Pod nieobecność Marit Bjoergen Kowalczyk awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kolejne zawody dopiero po Świętach.

Pierwsza część dystansu poprowadzona stylem klasycznym tradycyjnie odpowiadała naszej biegaczce. Kowalczyk na trasę ruszyła z numerem jeden i od początku biegu dyktowała tempo. Tuż za nią jak cień podążały dwie Norweżki - Vibeke Skofterud i Kristin Stormer-Steira. Pozostałe rywalki traciły do tej trójki nieco ponad dwie sekundy, wiec była to przewaga właściwie symboliczna. Słabo biegła Amerykanka Kikkan Randall, która mogła zostać liderką Pucharu Świata. Po przebiegnięciu 3,75 kilometra Randall była 19.

Na drugiej pętli "klasykiem" Polka podkręciła tempo, wytrzymała je już tylko Stormer-Steira. Reszta rywalek była daleko z tyłu. Trzecia Alija Iksanowa traciła do prowadzącego duetu ponad 15 sekund. Na 6. kilometrze Kowalczyk wygrała lotny finisz i zgarnęła 15 cennych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Tuż przed zmianą nart nasza biegaczka zaatakowała i uciekła Norweżce. Ze stadionu już na nowej parze nart do stylu dowolnego Kowalczyk wybiegła 10 sekund przed Stormer-Steirą. Randall traciła do Polki grubo ponad minutę i była 21.

Polka niezagrożona biegła do mety, a za nią toczyła się ciekawa walka o pozostałe miejsca na podium. O drugą lokatę walczyło sześć zawodniczek - rywalki dogoniły bowiem słabnącą Steirę. Po przebiegnięciu 8,5 kilometra Kowalczyk wypracowała sobie ponad 30 sekund przewagi. Na kolejnym pomiarze czasu rywalki traciły już 40 sekund i stało się jasne, że walczą już tylko o drugie miejsce, pierwsze pozostawiając pani Justynie.

Ostatecznie drugie miejsce na podium wywalczyła Finka Anne Kyllonen. Trzecia była Norweżka Skofterud. Randall była 9. Kowalczyk dotarła do mety ponad pół minuty przed rywalkami. Dla naszej mistrzyni było to 23. zwycięstwo w Pucharze Świata.

Pierwsze w tym sezonie punkty Pucharu Świata zdobyła 27. Paulina Maciuszek.