Szczątki samolotu, znalezione w kwietniu na Mauritiusie na Oceanie Indyjskim, pochodzą z Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który zaginął w marcu 2014 roku w czasie lotu z 239 osobami na pokładzie - poinformowały malezyjskie władze.

Jak podał minister transportu Liow Tiong Lai, analitycy z australijskiego urzędu ds. bezpieczeństwa stwierdzili, że szczątki odpowiadały krawędzi spływu skrzydła samolotu.

Wcześniej, w marcu, australijskie władze poinformowały, że szczątki znalezione w Mozambiku "niemal na pewno" pochodzą z malezyjskiej maszyny, a w lipcu ubiegłego roku Francja powiadomiła, że z zaginionego samolotu pochodził fragment skrzydła znaleziony na wyspie Reunion.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines zaginął 8 marca 2014 roku z 239 osobami na pokładzie, głównie obywatelami Chin. Feralny lot MH370 zmierzał z Kuala Lumpur do Pekinu. Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Właśnie Australijczycy kierowali poszukiwaniami.

Lot MH370 to jedna z największych zagadek w dziejach lotnictwa. Samolot zniknął z radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że zmienił kurs i leciał na południe. Podwodne poszukiwania szczątków maszyny pochłonęły już prawie 135 milionów dolarów. To najbardziej kosztowna operacja tego typu w historii lotnictwa.


(edbie)