PO i PSL zawarły porozumienie o współpracy koalicyjnej w sejmikach wojewódzkich - poinformował premier Donald Tusk. Obie partie chcą też współpracować w powiatach. PO wygrała wybory w 12 sejmikach województw, PiS - w dwóch, a PSL - w jednym. W jednym sejmiku PO i PiS osiągnęły taki sam wynik.

Szef PSL, wicepremier Waldemar Pawlak poinformował po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem, że w wyniku uzgodnień między PO a PSL przedstawiciele Stronnictwa mogą objąć stanowiska czterech marszałków województw.

Podejmujemy taką współpracę, która rozwija kooperację koalicyjną. Tak aby w miarę możliwości wszędzie tam, gdzie wyborcy stworzyli warunki, żeby PO i PSL mogły stworzyć koalicję, traktować siebie nawzajem jako pierwszych partnerów - dotyczy to zarówno sejmików, jak i powiatów - powiedział Pawlak. Jak dodał, wydaje się, że możliwe jest przeprowadzenie takiej współpracy we wszystkich sejmikach wojewódzkich.

Tusk podkreślił, że wraz z szefem PSL uznali, że będą zabiegali o przywództwo w sejmikach dla PSL w tych 4 województwach, gdzie Stronnictwo uzyskało bardzo dobre wyniki. Ale także w dwóch województwach, gdzie Platforma uzyskała wyniki, które uprawniałyby do samodzielnego sprawowania władzy w sejmikach, ustaliliśmy, że będziemy współpracować, to znaczy w zarządach województw będzie też uczestniczyć PSL - podkreślił premier.

Ocenił, że widać wyraźnie, że trzy lata rządzenia przez PO i PSL nie zużyły uczuć, a wręcz przeciwnie. Czujemy się we współpracy chyba nawet lepiej niż przed wyborami samorządowymi - dodał Tusk.