Kampania prezydencka w pełni. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Końskich w województwie świętokrzyskim podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Zrobił to na … peronie dworca.

Prezydent w ramach kampanii wyborczej i swoich obowiązków odwiedził Końskie w województwie świętokrzyskim. Andrzej Duda był też na miejscowym dworcu, gdzie w trakcie spotkania podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus. Moment podpisywania ustawy można zobaczyć w 9 minucie filmu.

Ten sposób podpisywania ustawy wzbudził dyskusje wśród internautów i polityków. Przedstawiciele opozycji krytykowali Dudę, a jego zwolennicy pochwalili za bycie blisko "ludzkich spraw".

Czym jest "Kolej Plus?"

Jest program Kolej Plus i jest ustawa, która ten program dzięki której ten program kolej plus to będzie mógł być wdrażany. (...) Rusza program Kolej Plus, także tutaj Końskich - powiedział prezydent Duda.

Cieszę się, że jesteśmy w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy rysując na powrót linię kolejową - dodał prezydent.

Prezydent powiedział, że wartość programu Kolej Plus do roku 2028 wyniesie 6,5 mld zł.

Mam nadzieję, że wiele miast dzięki temu (programowi Kolej Plus) odzyska swoje możliwości, a przede wszystkim wielu ludzi odzyska swoje możliwości komunikacyjne. Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tyś. mieszkańców otrzyma połączenia kolejowe, których do tej pory nie miało. Jest to mam nadzieje kierunek (...) w którym mam nadzieję, że nadal będziemy podążali - stwierdził prezydent.

Jak wcześniej zapowiedział resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

SPRAWDŹ: Sondaż IBRiS: Duda bez szans na zwycięstwo w I turze