"Prezydent powinien działać w imię interesu społecznego, a do tej pory tego brakowało" – mówił a w Krakowie Anna Grodzka, kandydatka Partii Zielonych na prezydenta. „Do tej pory żaden prezydent nie prowadził aktywnej polityki społecznej" - oceniła.

Anna Grodzka zapowiedziała, że jako głowa państwa będzie "proponować inicjatywy prospołeczne i blokować ustawy o charakterze antyspołecznym". Chodzi m.in. o wzmocnienie dialogu społecznego, podniesienie płacy minimalnej i kwoty wolnej od podatku PIT, która obecnie jest "skandalicznie niska" (nieco ponad 3 tys. zł).

Kandydatka Partii Zielonych opowiada się też m.in. za objęciem ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli oraz produkcją energii z czystych, odnawialnych i rozproszonych źródeł, co ma uniezależnić Polskę od dostawców zewnętrznych. Sprzeciwia się też umowie o wolnym handlu między UE a USA (TTIP - Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne), która - według niej - faworyzuje wielkie amerykańskie korporacje.

Anna Grodzka komentując prace związane z uchwaleniem ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro oceniła, że przed wyborami PO i prezydent Bronisław Komorowski chcą "pchnąć do przodu rzeczy, niekoniecznie drażliwe, a z katalogu lewicowych". Nagle politycy przed wyborami zwracają się do społeczeństwa, czego normalnie nie mają w zwyczaju robić - mówiła.

Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Oprócz ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, startują m.in.: Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Janusz Korwin Mikke (ugrupowanie KORWiN), Anna Grodzka (Zieloni), Wanda Nowicka (z poparciem Unii Pracy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), muzyk Paweł Kukiz i Waldemar Deska (Partia Libertariańska).

(mn)