Nowy prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów - jak przekazał Biały Dom - był m.in. układ rozbrojeniowy nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje. Biden rozmawiał też z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Zgodnie z komunikatem Białego Domu Biden i Putin "omówili gotowość obu krajów do przedłużenia nowego START-u o pięć lat". Zespoły USA i Rosji mają pracować nad tym do 5 lutego.

W rozmowie z Putinem gospodarz Białego Domu "potwierdził zdecydowana poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy". Poruszył także kwestie ubiegłorocznego cyberataku na amerykańskie instytucje, doniesień o wyznaczaniu przez Kreml nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, ingerencji w wybory w USA w 2020 roku oraz otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

"Prezydent Biden jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom. Obaj prezydenci zgodzili się na utrzymanie przejrzystej i stałej komunikacji w przyszłości" - czytamy w komunikacie Białego Domu.

Komunikat Kremla

Kreml poinformował w komunikacie, że Rosja i USA porozumiały się w sprawie przedłużenia układu Nowy START; podał także, że prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał tego dnia telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem.

Kwestia ratyfikacji porozumienia Rosji i USA o przedłużeniu obowiązywania układu Nowy START będzie w środę pierwszym punktem porządku obrad Dumy - przekazała agencja TASS.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku 2020 roku Biały Dom odrzucił propozycję Moskwy dotyczącą przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków wstępnych. Waszyngton domagał się wówczas wstrzymania przez Rosję modernizacji arsenału głowic nuklearnych.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. 

Biden zapewnił Stoltenberga o zaangażowaniu USA w NATO

Wcześniej prezydent USA odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem. Zapewnił go, że Waszyngton jest zaangażowany w Sojusz i zbiorową obronę.

Prezydent Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zbiorową obronę zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i podkreślił swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego - relacjonowała rozmowę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Przywódca USA zapewnił także Stoltenberga o swojej intencji konsultowania i współdziałania z sojusznikami "w całym spektrum podzielanych obaw w sferze bezpieczeństwa, w tym dotyczących Afganistanu, Iraku oraz Rosji".

Na konferencji prasowej w Białym Domu Psaki oświadczyła, że Biden niezmiennie uważa, że mający połączyć Rosję z Niemcami gazociąg Nord Stream 2 jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z rurociągiem.