Koalicja Obywatelska po niedzielnym Marszu Miliona Serca notuje jednopunktowy wzrost poparcia. Na czele jednak nadal jest Prawo i Sprawiedliwość. Jak wynika z najnowszego badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", 32 proc. Polaków zagłosowałoby w wyborach do Sejmu na PiS (wobec 31,6 proc. z sondażu z drugiej połowy września), 28,2 proc. (wobec 27 proc. kilkanaście dni temu) na KO, a 11. proc. (wcześniej - 10,1 proc.) na Trzecią Drogę.

Najnowszy Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w poniedziałek, 2 października.

W jego ramach do reprezentatywnej grupy 1000 osób skierowano dwa pytania: Czy zamierza Pani/Pan wziąć udział w głosowaniu w wyborach, które odbędą się 15 października?", a także "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu".

Na kogo chcemy głosować?

Według najnowszego sondażu do Sejmu weszłoby więc pięć ugrupowań. Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 32 proc. Polaków (według sondażu przeprowadzonego w dniach 18-19 września liczba ta wyniosła 31,6 proc.).

Koalicję Obywatelską poparłoby 28,2 proc. wyborców (wcześniej - 27 proc.). Z kolei Trzecia Droga mogłaby uzyskać wynik 11 procent (w drugiej połowie września było to 10,1 proc.).

W wyborach na Lewicę zamierza zagłosować 10,2 proc. badanych (kilkanaście dni temu poparcie wynosiło 9,8 proc.), a na Konfederację - 10 proc. (poprzednio - 9,3 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na 3,5 proc. głosów wyborców (tyle samo, co poprzednio) - wynik taki nie gwarantuje mandatów, ale zapewnia subwencję z budżetu państwa. Polska jest Jedna - według sondażu - otrzyma 0 procent (tak samo jak wcześniej).

Odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć" wybrało 5,1 proc. ankietowanych (poprzednio - 8,7 proc.).

Czy weźmiemy udział w wyborach?

Na pytanie o to, czy zamierzamy wziąć udział w wyborach w dniu 15 października, 55,9 proc. Polaków odpowiedziało: "zdecydowanie tak" (w sondażu z 18-19 września było to 51,2 proc.), a 9,9 proc. - "raczej tak" (wcześniej - 8,1 proc.).

Raczej nie zamierza wziąć udziału w wyborach parlamentarnych 10,4 proc. ankietowanych (kilkanaście dni temu uważało tak 12 proc. osób), a 21, proc. - "zdecydowanie nie" (wcześniej - 23,1 proc.). "Nie wiem/Trudno powiedzieć" - taką odpowiedź wybrało 2,1 proc. badanych (5,6 proc. w poprzednim sondażu).

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniu 2 października na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 75/25.