Centrum Edukacji Obywatelskiej uruchomiło Latarnika Wyborczego na wybory parlamentarne 2023. To aplikacja, która pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji wyborczych. Latarnik działa od 2004 roku przy okazji każdych wyborów, jest najbardziej rozpoznawalnym i popularnym narzędziem tego typu w Polsce - do tej pory skorzystało z niego niemal 10 mln osób głosujących.

Latarnik pomaga podjąć świadomą decyzję wyborczą poprzez porównanie deklaracji poszczególnych komitetów wyborczych z poglądami użytkowników. KLIKNIJ TUTAJ>>>

Centrum Edukacji Obywatelskiej zadało ogólnopolskim komitetom wyborczym ważne i aktualne pytania: m.in. czy należy podwyższyć podatki dla najlepiej zarabiających osób? Czy Polska powinna doprowadzić do zablokowania importu zboża z Ukrainy lub czy powinna przyjąć rozwiązania dotyczące relokacji migrantów przyjęte przez Unię Europejską?

Latarnik dzięki temu pozwala łatwo sprawdzić, w jakich kwestiach Koalicja Obywatelska i PiS są zgodne, a co z kolei różnicuje między sobą partie opozycyjne.

Aby porównać swoje poglądy z poglądami partii, narzędzie wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego. Wypełnienie całego testu zajmuje kilka minut. Po jego zakończeniu Latarnik porównuje odpowiedzi użytkownika z odpowiedziami komitetów oraz oblicza ich procentową zgodność. 

Latarnik jest narzędziem neutralnym politycznie. Dokładamy starań, by w rzetelny i równy sposób zaprezentować programy wszystkich komitetów wyborczych - tłumaczy dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. Latarnik umożliwia także poznanie odpowiedzi komitetów na poszczególne stwierdzenia oraz zapoznanie się z ich komentarzami do udzielonych odpowiedzi.

Niemal co czwarty osoba deklarująca udział w wyborach wciąż nie wie, na kogo zagłosuje. To bardzo duża grupa, która może zadecydować o wyniku tych wyborów. Zależy nam, żeby Polki i Polacy podejmowali decyzje na podstawie analizy poglądów partii, a nie emocji czy impulsu w ostatniej chwili nad urną wyborczą - mówi Michał Tragarz, szef zespołu tworzącego narzędzie w CEO. Latarnik Wyborczy może pomóc świadomie zagłosować tym, którzy zdecydują się uczestniczyć w wyborach - dodaje.

Które komitety przesłały swoje odpowiedzi?

Do udziału w Latarniku Wyborczym zaproszone zostały wszystkie komitety wyborcze, które wystawiły listy we wszystkich okręgach wyborczych. Na ten moment odpowiedzi udzieliło 5 z 6 komitetów.   

Wyjątek stanowi KW Prawo i Sprawiedliwość, który nie przesłał swoich odpowiedzi.  

Jednak w trosce o rzetelność wskazań narzędzia, Centrum Edukacji Obywatelskiej uzupełniło odpowiedzi PiS na podstawie programu wyborczego partii i wypowiedzi jej kluczowych przedstawicieli - wyjaśnia Michał Mazur z zespołu Latarnika. 

Dlatego mimo braku odpowiedzi od komitetu, użytkownicy Latarnika będą mogli zobaczyć porównanie swoich preferencji wyborczych ze wszystkimi ogólnopolskimi komitetami. 

W każdej chwili jesteśmy gotowi do uwzględnienia odpowiedzi komitetu Prawa i Sprawiedliwości oraz komentarzy. Nasze zaproszenie pozostaje otwarte - tłumaczy Lena Wojciechowska, odpowiadająca w Latarniku za kontakt z partiami.

Więcej na www.latarnikwyborczy.pl