Tomasz Grodzki będzie ministrem zdrowia w moim rządzie. Doskonale wie, jak zreformować służbę zdrowia - poinformowała kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Alicja Chybicka ma zostać pełnomocnikiem do walki z rakiem.

Kidawa-Błońska na konferencji podkreśliła, że Koalicja Obywatelska jest przygotowana do ewentualnego objęcia i ma świetny zespół fachowców do tego, aby wprowadzać zmiany w zakresie ochrony zdrowia. Ponieważ ten temat jest tak ważny, chciałam dzisiaj państwu przedstawić pierwszego ministra w moim rządzie: pana prof. Tomka Grodzkiego - powiedziała.

Jak podkreśliła, Grodzki "to nie tylko wybitnej klasy specjalista, nie tylko świetny naukowiec, ale także lekarz, który potrafi pracować z pacjentem, który rozumie pacjenta i doskonale wie, jak zreformować służbę zdrowia". Jestem bardzo dumna, że pan profesor przyjął moje zaproszenie - dodała Kidawa-Błońska.

Poinformowała też, że Alicja Chybicka w jej rządzie zostanie pełnomocnikiem do walki z rakiem. Rak jest chorobą XXI wieku. Alicja ma doskonałe doświadczenie w onkologii dziecięcej. Czas na onkologię dla dorosłych, bo wszyscy musimy czuć się bezpiecznie - podkreśliła.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konferencji mówił o planach KO co do polityki zdrowotnej. Nie możemy oderwać naszych wyzwań, przed którymi stoi polskie zdrowie, od pieniędzy europejskich, od środków europejskich, od europejskiej szansy - podkreślił.

Dlatego praca eurodeputowanych Janusza Lewandowskiego i Jana Olbrychta w budowie budżetu nowej perspektywy, ale także nasza współpraca z przyszłym komisarzem europejskim ds. zdrowia Stellą Kyriakides, która reprezentuje naszą rodzinę polityczną, to wszystko daje nam wielką szansę na to, żebyśmy mogli powiedzieć: tak, pieniądze na polskie zdrowie, na ochronę zdrowia, będą w dużej części mogły pochodzić z budżetu europejskiego - zaznaczył Schetyna.

Kidawa-Błońska wskazała, że zdrowie Polaków jest najważniejszym tematem, z jakim przyjdzie się zmierzyć. Każda rodzina mająca dzieci, dorosłych, czy starszych, musi wiedzieć, że trafi do szpitala, do lekarza i tam uzyska pomoc, będzie leczona - powiedziała. Zobowiązała się przy tym do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Ale ważne także jest to, co wiele osób mówi, ze jest niemożliwie - a my wiemy, że jest możliwe - 60 minut na SOR i 21 dni do lekarza specjalisty. My wiemy, jak to zrobić i to będzie zrobione. My nie opowiadamy jakichś wydumanych bajek. To da się zrealizować - oświadczyła Kidawa-Błońska.

***

30 września o godz. 18 zapraszamy na kolejną debatę wyborczą "Po Prostu Polska". Tematem przewodnim będzie ekonomia.

W programie pojawią się przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Debatę na żywo będziecie mogli śledzić na RMF24.pl i na naszych profilach społecznościowych.