Sytuacja na ukraińskich frontach i perspektywa zakończenia wojny na Ukrainie - to główne tematy kolejnego, specjalnego wydania naszego internetowego programu Rzut na mapę. Równo 366 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę gościem Mateusza Chłystuna jest prof. Walenty Baluk - szef Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie.

Pytamy o sytuację na wschodnim odcinku frontu, gdzie od kilku tygodni toczą się najbardziej krwawe walki. Chodzi oczywiście o Bachmut i strategię, jaką wobec miasta oraz całego Donbasu przyjęli Rosjanie i jak skutecznie udaje się Ukraińcom ich powstrzymać. 

W najnowszym odcinku powraca też temat, który pojawił się w Warszawie podczas wizyty prezydenta Joe Bidena, czyli myśliwce dla Ukrainy. Czy ich przekazanie jest w ogóle możliwe i czy koniecznie muszą to być F-16? 

Co oznacza zgromadzenie ponad 300 tysięcy rosyjskich żołnierzy przy granicach z Ukrainą i wreszcie co musi się wydarzyć, aby Ukraińcy mogli rozpocząć kontrofensywę? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z gościem rocznicowego wydania Rzutu na mapę.

Opracowanie: