Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godzinie 16 z udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga i wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty po Prezydium Sejmu.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda poinformował, że złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Ma ono się zebrać w piątek, w przededniu 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r.

Zgromadzenie Narodowe było jednym z tematów Prezydium Sejmu, które zebrało się późnym wieczorem w poniedziałek, a jego uczestnikom szczegóły wydarzenia przekazała marszałek Witek.

Jak poinformował wicemarszałek Czarzasty, w Zgromadzeniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a prezydent USA Joe Biden połączy się z uczestnikami na żywo.

Wydarzenie - jak przekazał polityk - rozpocznie się o godz. 16.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot powiedział, że podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego przewidziane jest orędzie prezydenta.

Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją, prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego, a orędzia nie czyni się przedmiotem debaty.