"Jestem wdzięczny za gotowość Turcji, by stać się gwarantem bezpieczeństwa naszego państwa" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Zełenski nazwał tureckiego prezydenta "prawdziwym przyjacielem Ukrainy". "Uzgodniliśmy dalsze kroki na drodze do osiągnięcia pokoju" - poinformował. 

Ukraiński przywódca wyjaśnił, że podczas rozmowy "podkreślił wysoki poziom organizacji negocjacji" w Stambule, gdzie 29 marca spotkały się delegacje Ukrainy i Rosji. 

Kancelaria Erdogana powiadomiła w komunikacie po rozmowie telefonicznej prezydentów, że przywódca Turcji ponowił propozycję, by Zełenski spotkał się w Turcji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

Według Erdogana rozmowy, które odbyły się w Stambule, nadały "znaczny impet" wysiłkom na rzecz zakończenia wojny - głosi komunikat kancelarii. 

Prezydent Turcji pozycjonuje się jako mediator w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych. Erdogan zwrócił się do delegacji obu państw przed rozmowami z 29 marca, wzywając do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych. 

W czwartek Erdogan potwierdził, że Turcja byłaby gotowa wystąpić w roli jednego z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy.