Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "obywatele Rosji powinni rozumieć, iż terror nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi". Rosja zwiększyła ilość transportów kolejowych personelu wojskowego, sprzętu i amunicji - poinformował Sztab Generalny SZU. Mychajło Podolak nazwał Białoruś, Iran i Koreę Północną sojusznikami Rosji w wojnie okupacyjnej. Premier Włoch Giorgia Meloni chce pojechać na Ukrainę w pierwszych miesiącach 2023 roku. Najważniejsze wydarzenia związane z 303. dniem wojny w Ukrainie śledzimy w naszej relacji z 23.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:20

Rosjanie przystąpili do wyburzania ruin teatru w okupowanym Mariupolu, w którym według ukraińskich władz setki ludzi poniosły śmierć podczas bombardowania budynku w marcu br. - podaje Agencja Reutera.

 

Na materiałach wideo zamieszczonych na ukraińskich i rosyjskich stronach internetowych widać ciężki sprzęt, który dokonuje zrównania z ziemią większej części gmachu, pozostawiając nietkniętą elewację frontową.

21:50

Resort sprawiedliwości Rosji wpisał na listę zagranicznych agentów znaną działaczkę na rzecz praw człowieka Swietłanę Gannuszkinę, politologa Andrieja Kolesnikowa oraz organizacje Roskomswoboda i Feministyczny Ruch Oporu Antywojennego (FAS) - podał w piątek portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa.

80-letnia Gannuszkina w swojej pracy skupia się na obronie praw człowieka, szczególnie w Czeczenii. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się m.in. badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich. 
Kolesnikow jest dyrektorem programu rosyjskiej polityki wewnętrznej i instytucji politycznych w think tanku Carnegie Moscow Center.

Organizacja Roskomswoboda skupia się na przeciwdziałaniu cenzurze w internecie oraz popularyzacji idei wolności informacji i samoregulacji, natomiast Feministyczny Ruch Oporu Antywojennego (FAS) walczy z "blokadą informacyjną" w Rosji poprzez "rozpowszechnianie prawdziwych informacji o wojnie na Ukrainie".

20:43

Wygląda na to, że obrażenia Dmitrija Rogozina, byłego szefa Roskosmosu, który został ranny w ataku artyleryjskim na restaurację w okupowanym Doniecku, są poważniejsze, niż pierwotnie sądzono. Jeden z bliskich współpracowników Władimira Putina miał zostać przewieziony do Moskwy na dalsze leczenie.

20:33

Na znak solidarności i pamięci o prześladowanych liderach Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie, w Białymstoku zebrali się działacze związku przebywający w tym mieście, ich sympatycy, także Białorusini mieszkający w regionie.

20:21

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy.

Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział już, że niezwłocznie podpisze tę ustawę.

20:05

Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, posiedzenie kolegium wojskowych w Moskwie z udziałem Władimira Putina i krwawe walki w Donbasie w okolicach Bachmutu. To najczęściej omawiane w mijającym tygodniu za naszą wschodnią granicą tematy, dotyczące toczącej się w kraju naszych sąsiadów wojny. Jak mogą wyglądać najbliższe miesiące?

19:51

W mijającym roku otworzyliśmy przed uciekającymi przed wojną nasze serca i nasze domy. Nasza ojczyzna stała się humanitarną potęgą zbudowaną na szlachetności serc i gotowości do bezinteresownych poświęceń - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazując życzenia z okazji Bożego Narodzenia.

19:33

W opublikowanym bożonarodzeniowym podkaście premier Mateusz Morawiecki dziękuje setkom tysięcy polskich rodzin, które podzieliły się domem i chlebem z przyjaciółmi z Ukrainy.

To jeden z najpiękniejszych przejawów człowieczeństwa - fenomen, który zapisze się trwale w historii naszego kontynentu - podkreślił.

Warto docenić to i pomyśleć o sobie dobrze zanim ten cud nam spowszednieje i wrócimy do tradycyjnego, polskiego narzekania - dodał.

19:20

Pamiętajcie, proszę, kto z nami prowadzi wojnę. W zbliżającym się okresie świątecznym mogą się znów uaktywnić rosyjscy terroryści. Oni depczą chrześcijańskie wartości i w ogóle wszelkie wartości. Dlatego, proszę, zwracajcie uwagę na sygnały alarmu przeciwlotniczego, pomagajcie sobie wzajemnie i wzajemnie siebie chrońcie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do rodaków.

Ukraiński przywódca powiedział również, że obywatele Rosji powinni rozumieć, iż terror nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi.

19:14

Ukraińskie siły zostały zaatakowane przez rosyjskie bezzałogowce i artylerię na zachód od miejscowości Dibrowa w obwodzie donieckim.

19:02

Rosja zwiększyła ilość transportów kolejowych personelu wojskowego, sprzętu i amunicji - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów zamierza zacieśnić relacje z państwami afrykańskimi i w 2023 roku otworzy w Afryce dziesięć nowych ambasad oraz przedstawicielstwa handlowe.

Nasze interesy nie są tam wystarczająco reprezentowane - dodał szef państwa.

18:12

Zdaniem gościa Popołudniowej rozmowy w RMF FM Bronisława Komorowskiego wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych pokazała, że Ukraina może liczyć na wsparcie nie tylko ze strony prezydenta Joe Bidena, ale również całej amerykańskiej sceny politycznej.

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby liderem był Trump - zaznaczył były prezydent. Przehandlowałby Ukrainę? - zapytał prowadzący rozmowę Marek Tejchman. Według mnie tak - odparł Bronisław Komorowski.

18:03

Rosyjscy propagandziści twierdzą, że ryzyko ewentualnych ukraińskich ataków rakietowych na Moskwę należy traktować jak najbardziej poważnie.

17:55

Transport nowych rosyjskich czołgów T-90 oraz T-72B3M na terenie białoruskiego obwodu mohylewskiego.

17:48

Przelot dwóch ukraińskich samolotów szturmowych Su-24Ms. Lokalizacja nieznana.

17:36

Płonie budynek Wyższej Szkoły Kultury i Sztuki w Bachmucie (obwód doniecki) po rosyjskim ataku.

17:22

Przyozdobione pozostałości fortyfikacji wojskowych w Kijowie. Widniejący napis głosi: "Dzieci nie powinny widzieć wojny".

17:12

Władimir Putin wspinający się na bojowy wóz piechoty BMP-2M na wystawie w mieście Tuła. Rosja w Ukrainie straciła już co najmniej 10 takich wozów.

17:06

Mychajło Podolak, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nazwał Białoruś, Iran i Koreę Północną sojusznikami Rosji w wojnie okupacyjnej.

"Iran (drony/rakiety), Korea Północna (amunicja/broń), Białoruś (infrastruktura/terytorium/sprzęt). Praktycznie i prawnie udowodnieni sojusznicy Rosji w formacie wojny okupacyjnej, przy masowych zabójstwach ludności cywilnej i umyślnym niszczeniu miast Ukrainy. Będzie solidarna odpowiedzialność" - napisał Podolak na Twitterze.

17:00

Dyplomatyczne starania mające utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie postępują. Celem wysiłków jest uzgodnienie i wprowadzenie tych bardzo potrzebnych środków - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

16:51

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i długoletni ambasador tego kraju w Berlinie Andrij Melnyk nadal uważa, że argumenty niemieckiego rządu przeciwko wysyłaniu Ukrainie czołgów i uzbrojenia nie są przekonujące.

Sytuacja Ukrainy z każdym rosyjskim atakiem staje się trudniejsza - stwierdził Melnyk w wywiadzie, opublikowanym na portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

16:41

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w telewizji RAI, że chciałaby pojechać na Ukrainę w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Szefowa rządu odwiedziła włoskich żołnierzy w Iraku.

16:35

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła w czwartek wieczorem ustawę zwiększającą uprawnienia amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości do ścigania zbrodniarzy wojennych. Dzięki temu sądy w USA będą mogły rozpatrywać sprawy niezależnie od miejsca popełnienia zbrodni i narodowości ofiar.

"Przyjmując tę kluczową ustawę, wysyłamy jasny przekaz Władimirowi Putinowi: sprawcy niewyobrażalnych zbrodni wojennych, takich jak te dokonywane na naszych oczach na Ukrainie, muszą zostać rozliczeni" - ogłosił na Twitterze senator Demokratów Dick Durbin, jeden z autorów ustawy.

16:19

Siły ukraińskie poinformowały, że udało im się odeprzeć kolejne rosyjskie ataki w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. Co więcej, Rosjanie mieli wycofać się z południowych i wschodnich obrzeży miasta, o które od sierpnia toczą się ciężkie i krwawe walki.

16:01

Życzę nam wszystkim, aby nowy rok 2023 przyniósł rozwiązania światowych konfliktów i zwiastował czas pokoju - mówi szef MSZ Zbigniew Rau w życzeniach bożonarodzeniowych.

15:52

Kanada potępiła dostawy broni z Korei Północnej do Rosji. Kanadyjski rząd twierdzi, że transakcja władz w Pjongjangu z Grupą Wagnera, prywatną firmą wojskową, "wyraźnie narusza prawo międzynarodowe i rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ".

15:46

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołena udzieliła obszernego wywiadu dla dziennika "Financial Times". Rzecz jasna głównym tematem rozmowy jest wojna w Ukrainie - Ołena Zełenska mówiła o swoich odczuciach w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji, ciągłych prośbach zachodnich polityków o broń dla wojska, życiu prywatnym, ale też o... memach.

15:39

Oddziały Obrony Terytorialnej zlikwidowały w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie Ukrainy, rosyjską grupę dywersyjno-zwiadowczą - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

15:34

Kolejny transport paliwa jądrowego z Rosji dla elektrowni w Paksu został dostarczony na Węgry nową trasą, przez Bułgarię i Rumunię - poinformował na Facebooku minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó.

15:31

Koncern Kałasznikow wykorzystuje niemieckie maszyny CMC do produkcji pocisków i karabinów na potrzeby wojny w Ukrainie.

15:27

Nagranie przedstawiające rzekomy atak artyleryjski na siły ukraińskie. Co ciekawe, ostrzał miał miejsce w rejonie Płoszczanki w obwodzie ługańskim.

Oznacza to, że siły ukraińskie powoli zbliżają się do miasta Kreminna.

15:19

Kijów w lutym i listopadzie 2022 roku - przed zmasowanymi atakami rakietowymi na infrastrukturę energetyczną i po.

15:11

Ukraińcy w kijowskich cerkwiach.

15:03

Ambasada Finlandii w Moskwie zwróciła się do Rosji z prośbą o zagwarantowanie bezpieczeństwa misji po incydencie, którego doszło na początku tego tygodnia - poinformowało fińskie MSZ, cytowane przez agencję Reutera.

Zamaskowane osoby obrzuciły wówczas dziedziniec ambasady młotami kowalskimi.

14:54

Rosyjscy okupanci w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wydali nowe zarządzenie, na mocy którego osoby opuszczające podbite terytoria przez punkt kontrolny w Wasylówce są zmuszane do tego, by iść 10-15 km pieszo - poinformował w lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez agencję Ukrinform.

14:42

Mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow powiadomił, że Rosjanie wysłali na "święta noworoczne" do Rosji ok. 200 dzieci z obwodu zaporoskiego.

Urzędnik, cytowany przez agencję Ukrinform, uważa, że "nie wiadomo, ile to (ten wyjazd) potrwa, kiedy oni przywiozą dzieci z powrotem".

Dzieci są wywożone jakoby na "ferie świąteczne", jednak - zdaniem Fedorowa - może to być ryzykowne. Urzędnik prosił wcześniej rodziców, by nie zgadzali się na takie wyjazdy.

14:31

Papież Franciszek ma "złamane serce" z powodu wojny na Ukrainie - powiedział przebywający w tym kraju papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Jak podkreślił w rozmowie z portalem Vatican News, przekazał papieżowi informacje o swojej misji na Ukrainie.

Kardynał Krajewski, który jest w drodze do Kijowa, podkreślił: Wysłałem Ojcu Świętemu wiadomość głosową, wyjaśniając, co robię, gdzie jestem, co zrobiłem w tych dniach. On natychmiast przysłał mi bardzo długą wiadomość, by dodać mi odwagi, powiedzieć, że ma złamane serce z powodu Ukrainy, że jest blisko i że ta obecność to dużo.

14:25

Organizacje pomocowe, w tym Polski Czerwony Krzyż, w porozumieniu z rządem szykują pakiet pomocowy dla uchodźców Ukrainy, którzy według nowych regulacji będą musieli partycypować w kosztach swojego utrzymania w ośrodkach.

Chodzi jednak nie o wypłatę zapomóg, ale program, który ma wesprzeć proces usamodzielnienia.

14:13

Kreml pokazuje Polskę jako kraj zainteresowany atakiem na sąsiadów - wskazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Celem tej kampanii jest - według Żaryna - utrwalanie kłamstw o naszych rzekomych agresywnych planach.

14:01

Według ukraińskich władz, w okupowanym Mariupolu Rosjanie zburzyli całość lub część Teatru Dramatycznego, który zbombardowali w marcu, zabijając setki chroniących się tam ludzi.

Według strony ukraińskiej zniszczenie budynku służy zatarciu śladów zbrodni.

13:39

Holandia przeznaczy w 2023 roku 2,5 mld euro na wsparcie Ukrainy - poinformował rząd premiera Marka Ruttego.

Środki zostaną przeznaczone na pomoc wojskową oraz odbudowę kraju.

13:31

Mimo zagrożeń, które widzimy za naszą wschodnią granicą, my Polacy możemy czuć się bezpiecznie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z żołnierzami w Biedrusku.

Wskazał, że nasze bezpieczeństwo opiera się na sojuszach i konsekwentnym wzmacnianiu polskiej armii.

12:54

Po tym, jak USA zapowiedziało dostawę systemów Patriot na Ukrainę, niemieccy chadecy zachęcają do tego samego rząd niemiecki. Słowa trzeba potwierdzać czynami - powiedział Martin Huber (CSU), domagając się ponadto wysłania do broniącego się przed rosyjskim atakiem kraju czołgów bojowych - informuje portal NTV.

12:53

W ostatnich dniach Rosja przekazała Białorusi kolejną partię przeciwlotniczych systemów rakietowych Tor-M2 - poinformował na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun za resortem obrony w Mińsku. Oznacza to, że białoruskie wojska dysponują już dwoma dywizjonami tego uzbrojenia.

12:35

W programie zajęć w Rosji w roku szkolnym 2023/24 znajdą m.in. propagandowe lekcje na temat Ukrainy i inwazji Kremla na ten kraj, a także m.in. nauka strzelania z automatu kałasznikowa i rzucania granatem - powiadomił niezależny rosyjski portal Mediazona.

12:09

Grupa Wagnera, nazywana prywatną armią Putina, chce rozpocząć rekrutację kobiet. Wagnerowcy mają wyszukiwać więźniarki, chętne opuścić zakład karny w zamian za wysłanie na wojnę w Ukrainie. Szef grupy mówi, że miałyby służyć na froncie jako sanitariuszki, sabotażystki i snajperki. 

11:40

Rosyjscy okupanci planują przymusową "ewakuację" mieszkańców podbitych terenów w obwodach zaporoskim i chersońskim na południu Ukrainy; wróg chce zmusić do opuszczenia swoich domów cywilów z miejscowości Wasylówka, Kachowka i Nowa Kachowka - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W celu stworzenia pretekstu do "ewakuacji" Rosjanie przerywają działalność instytucji społecznych i wzmagają ostrzał, aby życie miejscowej ludności stało się nie do zniesienia. Potem zapowiadana jest najpierw dobrowolna, a następnie przymusowa "ewakuacja" - czytamy w komunikacie Centrum.

11:39

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięcioro mieszkańców Ukrainy, a 18 zostało rannych - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11:38

Władze Rosji próbują wykorzystać negocjacje o strefie bezpieczeństwa wokół okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by zmusić MAEA do zaakceptowania rosyjskiej kontroli nad obiektem i de facto uznania aneksji obwodu zaporoskiego - oceniają analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

10:42

Ukraińskie wojska wyparły wojska rosyjskie kilka kilometrów na południe od Bachmutu, wróg nie zdołał się tam przebić do żadnej dzielnicy mieszkaniowej - donoszą analitycy wojskowi, m.in. niemiecki dziennikarz Julian Roepcke. O porażce agresora informowały też w czwartek i piątek ukraiński sztab generalny oraz rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie.

10:16

Rosjanka, która namawiała swojego męża do gwałcenia Ukrainek, została umieszczona przez Ukrainę na międzynarodowej liście osób poszukiwanych. W kwietniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała szokującą rozmowę rosyjskiego małżeństwa. Dziennikarzom udało się zidentyfikować małżeństwo.

10:14

Dziennikarze "New York Times" powracają do tego, co dokładnie wydarzyło się na "drodze śmierci" w Buczy. Tak nazywana jest przez samych Ukraińców ulica Jabłońska w tym mieście pod Kijowem. To na niej po opuszczeniu Buczy przez rosyjskich żołnierzy znaleziono ciała kilkudziesięciu cywilów. Sprawcy tej masakry działali celowo i świadomie, w ramach operacji zabezpieczania drogi na Kijów - pisze NYT. Bezwzględni oprawcy bez skrupułów okradali zabitych z telefonów komórkowych, z których następnie dzwonili do swoich bliskich. Prezydent Rosji Władimir Putin od 8 miesięcy zaprzecza, że to rosyjscy żołnierze są odpowiedzialni za masakrę cywilów.

09:26

Wołodymyr Zełenski poinformował, że wrócił do swojego biura w Kijowie.

08:42

Noc minęła spokojnie, nie mieliśmy żadnych alarmów, nie wyły syreny. Ale życie tu jest życiem w dużej niepewności, nigdy nie wiesz, co cię spotka za kilka godzin. Czy nie zawyją syreny lub - co najgorsze - czy nie uderzą rakiety - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM przebywający w Kijowie dominikanin, o. Jarosław Krawiec, wikariusz Wikariatu Ukrainy.

08:37

Putin i Kreml konsekwentnie kontynuują narrację, podważającą suwerenność Ukrainy i oskarżającą ją o "przeciąganie wojny", dążąc do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa - pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według ISW retoryka ostatnich wystąpień Putina potwierdza, że odmawia on traktowania prezydenta Ukrainy jako równego i suwerennego rozmówcy, co "wskazuje, że Putin nie jest zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą".
W kremlowskiej narracji Ukraina jest przedstawiana jako niesamodzielne państwo, które znajduje się pod wpływem USA i Zachodu.


08:07

Atak na Chersoń.

08:00

Pod koniec lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze w Kijowie zamierzają przedstawić swoją propozycję pokojową; będzie to rozwinięcie wcześniejszej 10-punktowej "formuły pokoju", nakreślonej w listopadzie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował dziennik "Wall Street Journal".

05:12

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej zaprzeczyło doniesieniom medialnym, że kraj ten sprzedał Rosji amunicję -poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

O dostawach rakiet z Korei Północnej dla Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej związanej z Kremlem, poinformował w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

05:10

G7 nadal wzywa władze białoruskie do zaprzestania wspierania rosyjskiej wojny napastniczej poprzez zezwolenie rosyjskim siłom zbrojnym na korzystanie z terytorium Białorusi i udzielanie wsparcia rosyjskiej armii - oświadczyli jej ministrowie spraw zagranicznych w wydanym oświadczeniu.

Dalszy aktywny udział w nielegalnej rosyjskiej wojnie napastniczej byłby sprzeczny z wolą i aspiracjami narodu białoruskiego. Jeśli białoruskie władze bezpośrednio zaangażują Białoruś w wojnę Rosji z Ukrainą, G7 nałoży na reżim ogromne dodatkowe sankcje.

05:05

Pentagon rozważa możliwość szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w obsłudze systemów rakietowych Patriot w Stanach Zjednoczonych - poinformowało Politico, powołując się na informacje przekazane przez dwóch urzędników Departamentu Obrony. Sensowne byłoby przeprowadzenie szkolenia w Fort Sill w Oklahomie, gdzie znajduje się większość instruktorów i skomplikowanych symulatorów - powiedział jeden z urzędników. Urzędnik powiedział, że przeprowadzenie szkolenia w Europie byłoby wykonalne, ale wiąże się to z większymi trudnościami logistycznymi.

Od lutowej inwazji Rosji ukraińskie siły zbrojne ukończyły szkolenie w zakresie min. obsługi haubic M777 i HIMARS MLRS. Jednak takie szkolenia odbywały się w Europie Wschodniej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Do tego momentu żadne szkolenie nie zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, informuje Politico.