W sobotę rano, dzień po 70. urodzinach Władimira Putina, na Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym półwyspem, doszło do wybuchu. Zawaliły się przęsła jezdni, uszkodzona została część kolejowa. Według informacji komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej, zginęły trzy osoby. Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Eksplozje miały miejsce krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press. Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób. Sobota była 227. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:17

Atak na Most Krymski, który łączy Rosję z okupowanym przez nią półwyspem, izraelski ekspert Dawid Gendelman nazwał "precyzyjnie zaplanowaną operacją". Wciąż nie jest do końca jasne, jak doszło do sobotniego wybuchu. Firma Planet opublikowała zdjęcia satelitarne zniszczeń na moście.

W rozmowie z BBC Gendelman przypomniał, że dużo mówiło się o tym, iż Ukraina nie posiada odpowiednich pocisków i innych środków ataku z powietrza, by skutecznie uderzyć w obiekt na Krymie. Most miał być przy tym - jak zapewniała Moskwa - szczelnie chroniony przez systemy obrony powietrznej.

21:59

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu powiedział, że "na Krymie było pochmurnie, ale ciepło". "Jeśli okupanci uciekną, będzie to dla nich najlepsza opcja" - zaznaczył.

21:36

"Groźby Rosji wobec Litwy muszą być traktowane poważnie i trzeba być przygotowanym do reagowania na nie" - powiedziała o tym minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, odwiedzając litewską bazę NATO. "Berlin wywiąże się ze swoich zobowiązań w obronie Litwy" - podkreśliła.

21:18

Kolejne informacje pokazują bestialstwo rosyjskich okupantów na Ukrainie. Rosjanie organizują obozy koncentracyjne i sale tortur, wobec Ukraińców stosują m.in. rażenie prądem, pobicia i gwałty - napisał w sobotę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, "rażenie prądem, pobicia, gwałty, wyrywanie zębów, imitowanie egzekucji i straszenie zabiciem rodziny - to część działań Rosjan przeciwko Ukraińcom".

20:40

Jak informuje RIA Novosti, rosyjscy śledczy ustalili, że właścicielem ciężarówki, która eksplodowała na Moście Krymskim był mieszkaniec Kraju Krasnodarskiego. "W miejscu jego zamieszkania trwa przeszukanie. Badane są także trasa przejazdu oraz odpowiednia dokumentacja" - przekazał Komitet Śledczy.

20:33

Wierzę w ducha walki żołnierzy ukraińskich i narodu ukraińskiego, ale żeby oni zwyciężyli, musimy być silni, wspierać ich dostawą broni, ale także finansowo. O tym dyskutowałem z wieloma liderami na spotkaniu w Pradze - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

20:04

UE wezwała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do wzmocnienia swojej obecności w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 7 października rosyjski premier Michaił Miszustin podpisał dekret uznający elektrownię w Zaporożu za tak zwane "przedsiębiorstwo państwowe".

19:23

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu nazwał zatrzymanie ruchu po eksplozji na Moście Krymskim "pozytywnym momentem". Według niego most ma dla Rosji znaczenie nie tylko strategiczne, ale także ważne symboliczne.

19:17

Ukraina podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze zaproponowała zmianę nazwy tego formatu na Europejską Wspólnotę Pokoju – poinformował doradca prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa w wywiadzie dla portalu Europejska Prawda. Proponujemy nazwę Europejska Wspólnota Pokoju. Słowo 'pokój' w tej koncepcji to nie tylko pokój jako taki, ale dotyczy wszystkich sfer: gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego i bezpieczeństwa wojskowego - powiedział doradca Wołodymyra Zełenskiego.

19:16

Sobotni wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "To konkretny, materialny przejaw konfliktu pomiędzy Federalną Służbą Bezpieczeństwa i prywatnymi armiami z jednej strony a ministerstwem obrony i sztabem generalnym z drugiej" - powiedział Podolak, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

19:15

Przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla nie należy umieszczać w sowieckiej narracji o bratnich narodach, to nagroda za wspólne przeciwstawianie się złu - powiedziała Ołeksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, współlaureata tej nagrody w bieżącym roku. Matwijczuk, której Centrum Wolności Obywatelskich razem z białoruskim opozycjonistą Alesiem Bialackim oraz zdelegalizowaną przez Kreml rosyjską organizacją Memoriał otrzymało pokojowego Nobla, odniosła się w ten sposób do krytyki decyzji Norweskiego Komitetu Noblowskiego m.in. ze strony współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:05

Wznowiono ruch pociągów na Moście Krymskim, na którym doszło dziś do eksplozji, przekazało Ministerstwo Transportu Rosji. Skala uszkodzeń mostu i czas, który będzie potrzebny na jego naprawienie, nie są na razie jasne. Władze rosyjskie podają na ten temat sprzeczne informacje.

18:31

Szukano okazji, która dotknęłaby Putina osobiście. Wydaje się, że to jest "prezent urodzinowy" - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, komentując wybuch na Moście Kerczeńskim na anektowany Krym. "To nie policzek dla Putina, ale cios" - dodał. Jak podkreślił, "od dawna wszyscy mówili o tym, że Most Kerczeński jest obiektem bardzo łakomym dla Ukrainy". "Wszyscy zastanawiali się nad dwoma rzeczami - kiedy uderzą i w jaki sposób uderzą" - dodał były dowódca Wojsk Lądowych.

18:03

Siły rosyjskie przeprowadziły dziś 19 uderzeń rakietowych na terytorium Ukrainy. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że wojska putinowskie ostrzeliwały z artylerii obwody m.in.: charkowski, doniecki zaporoski, dniepropietrowski.

17:46

Ukraiński wywiad wojskowy HUR powiadomił w sobotę po południu, że w Moskwie rozpoczęły się "liczne aresztowania wojskowych". Informację tę przytaczają media ukraińskie, zaznaczając jednak, że w rosyjskich mediach niezależnych nie ma takich doniesień. Według HUR w centrum Moskwy wstrzymano ruch samochodowy, a "w miasto wyruszyły pododdziały dywizji operacyjnego przeznaczenia im. Dzierżyńskiego - elity Rosgwardii" oraz policja.

17:20

Centrum Moskwy zablokowane, trwa operacja aresztowań wojskowych. Do miasta wkroczyły elitarne oddziały Gwardii Narodowej - podaje Defence intelligence of Ukraine. Rosyjskie media o tym nie informują. 

17:08

W czasie, kiedy Kreml jest skoncentrowany na swojej wojnie w Ukrainie, jego wpływy zdecydowanie maleją na terenach starego imperium sowieckiego - podaje portal nytimes-com. "Putin nie jest już wielkim, niezwyciężonym przywódcą, z którym wszyscy chcą się spotkać" - powiedział Emil Dżurajew, badacz z Biszkeku z grupy badawczej Crossroads Central Asia. "Stracił swoją aurę" - zaznaczył.

16:48

Wybudowany w 2018 roku za co najmniej 3,6 mld dolarów Most Kerczeński, zwany również Mostem Krymskim, to ważny obiekt strategiczny, bo łączy Krym z terytorium Rosji. Przede wszystkim jest to ważny dla Kremla symbol aneksji - powiedział analityk wojskowy Mariusz Cielma.

16:16

Ukraińska Narodowa Służba Pocztowa (Ukrposhta) ogłosiła wydanie nowych znaczków z wizerunkiem mostu Krymskiego.

15:32

Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Od 2017 roku Surowikin dowodzi rosyjskimi wojskami kosmicznymi. W trakcie agresji na Ukrainę generał stał na czele zgrupowania "Południe".

14:26

"Rosyjski most na anektowany Krym jest ważny nie tylko ze względów logistycznych, ale ma też znaczenie symboliczne; po jego uszkodzeniu należy oczekiwać co najmniej wzmocnienia ataków na infrastrukturę Ukrainy" - prognozuje izraelski ekspert David Gendelman.

14:24

Ostrzał ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który odciął ją od zewnętrznego zasilania, był "ogromnie nieodpowiedzialny"; pilnie potrzebna jest ochrona siłowni - zaalarmowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

14:09

Liczba ofiar śmiertelnych inwazji rosyjskiej wśród ukraińskich cywilów wzrosła w ciągu ostatniej doby o 21 osób - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

13:20

W sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby - podały agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.

Wcześniej rosyjskie służby oświadczyły, że na moście eksplodował samochód ciężarowy. Jak podaje AFP, Komitet Śledczy oznajmił, że zginęli pasażerowie auta jadącego obok tej ciężarówki i że ustalił dane samochodu ciężarowego.

12:59

Rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko oświadczył w sobotę, że SBU nie komentuje eksplozji, do których doszło na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym, a uczyni to dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie.

12:51

Żołnierze ukraińskich wojsk przeciwlotniczych zestrzelili używanego przez Rosję irańskiego drona-kamikadze Shahed-136 przy pomocy wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios - podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

12:42

Uszkodzenie rosyjskiego mostu na anektowany Krym jest bardzo korzystne dla Ukraińców, bo utrudnia Rosjanom dostarczanie żywności, paliwa i broni na obszary okupowane na południu Ukrainy - powiedział w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

12:30

Kolejki po paliwo w Jałcie i Symferopolu.

12:06

Uszkodzenie takiej przeprawy jak rosyjski most na anektowany Krym wymaga dużej ilości materiałów wybuchowych, znacznie większej niż mogłoby przenieść na sobie kilku ludzi, bądź też kilku pocisków rakietowych lub bomb - uważa ekspert wojskowy Mick Ryan.

11:44

11:10

10:55

10:43

Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann opowiedziała się za szkoleniem czołgowym dla ukraińskich żołnierzy w UE. "Hiszpanie byliby skłonni szkolić ukraińskich żołnierzy na Leopardach 2 na Łotwie" - powiedziała w piątek agencji dpa. Jednak Niemcy musiałyby dać na to zielone światło.

10:31

Rosyjska administracja anektowanego Krymu oświadczyła w sobotę, że sprzedaż niektórych produktów w sklepach spożywczych zostanie ograniczona, by uniknąć masowego wykupywania towarów. Obawy o taką panikę wzbudził sobotni pożar na moście prowadzącym do Rosji.

10:27

Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

10:15

Pożar rosyjskiego mostu na Krym nie wynikał raczej z ostrzału rakietowego i mógł być skutkiem dobrze zaplanowanego aktu dywersji - podała w sobotę stacja BBC, przytaczając opinię eksperta w dziedzinie ładunków wybuchowych.

09:57

Ruch na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym jest zupełnie wstrzymany, na stacjach benzynowych na półwyspie tworzą się wielkie kolejki - informuje w sobotę ukraińska agencja Ukrinform. Rosjanie twierdzą, że dwa odcinki mostu częściowo się zawaliły.

08:51

Najnowsze filmy z Mostu Krymskiego.

08:45

"Krym, most, początek. Wszystko nielegalne musi być zniszczone, wszystko skradzione musi być zwrócony Ukrainie, cała rosyjska okupacja musi być wygnana" - napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podoliak komentując eksplozję na Moście Krymskim.

08:39

Nagranie publikowane w internecie ma przedstawiać moment eksplozji na Moście Krymskim.

08:31

08:05

Wpuszczanie na terytorium Unii Europejskiej obywateli Rosji podających się za "uchodźców", uciekających przed mobilizacją może być wyjątkowo niebezpieczne - mówi ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Andrzej Wilk. Kreml skorzysta z okazji, by wśród "uchodźców" znaleźli się jego agenci - dodaje.

07:19

Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie została po ostrzale Rosjan odłączona od ostatniej linii, łączącej ją z siecią energetyczną. Działają tylko generatory prądu, które mogą zasilać stację przez 10 dni - podał ukraiński koncern Enerhoatom.

07:12

Każdy rosyjski czołg czy pojazd opancerzony znaleziony przy linii frontu wojny Ukrainy z Rosją zostanie naprawiony i skierowany do walki z najeźdźcą - powiedzieli ukraińscy żołnierze, którzy zajmują się poszukiwaniem i ściąganiem z pól uszkodzonego sprzętu.

06:47

Zdjęcia i filmy z Mostu Krymskiego pokazują, że poza pożarem części kolejowej mostu, uszkodzona poważnie została także część drogowa. Most Krymski to przeprawa zbudowana przez Rosjan po zaatakowaniu Krymu.

06:35

Wybuchł pożar na Moście Krymskim. Według wstępnych doniesień zapalił się tam zbiornik z paliwem.

06:32

Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Eksplozje miały miejsce krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press.

06:21

Dwoje dzieci, pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec, zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła w piątek agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

06:14

Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób.