Ukraiński zespół folklorystyczny „Światowid" nagrał nowy teledysk do piosenki Tarasa Borowki „Bayraktar”. W krótkim klipie żołnierze tańczą na tle wraków rosyjskich czołgów.

"Dzięki trafnym, pełnym czarnego humoru tekstom i łatwej do zapamiętania muzyce, ta piosenka zyskała popularność na Ukrainie i na całym świecie" - czytamy w komunikacie sił zbrojnych Ukrainy, które opublikowały klip na swoim Facebooku.

W teledysku pojawia się też m.in. Władimir Putin czy Siergiej Ławrow.

W ostatnich dniach rosyjska propaganda rozpowszechniała rzekomo fałszywy list szefa kancelarii prezydenta Andrija Jermaka, który miał mówić o ograniczeniu używania tureckich dronów "Bayraktar" na froncie.

Bayraktar TB2 postrachem Rosjan

Tureckie drony Bayraktar TB2, odpowiedzialne są za zniszczenie znacznej części rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainie.

Mimo znacznej przewagi sił rosyjskich w powietrzu, niewielkie bezzałogowce zadają Rosji dotkliwe straty. Siły ukraińskie wykorzystują Bayraktar TB2 przede wszystkim nocą. Wówczas niszczone są głównie rosyjskie czołgi i transportery opancerzone.

Ukraina kupuje tureckie drony od 2019 roku. Kolejne dostawy z Turcji nadeszły także po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.