Trwa kontrofensywa wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym ukraińscy wojskowi wieszają flagę nad miejscowością Dawydiw Brid. Jeśli Ukraińcy w dalszym ciągu będą posuwać się na południe, to mogą doprowadzić do załamania rosyjskiego frontu pod Chersoniem.

Nagranie z wywieszeniem ukraińskiej flagi nad miejscowością Dawydiw Brid opublikowała w Telegramie agencja UNIAN. Pojawiają się informacje o kolejnych wyzwolonych miejscowościach na tym odcinku.

Ani tej informacji, ani innych doniesień o szybkim ruchu ukraińskich wojsk, na razie nie komentują władze. Dzień wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził wyzwolenie dwóch małych miejscowości w obwodzie chersońskim - Archanhelskego i Myrolubiwki.

W sieci pojawiło się m.in. nagranie z wyzwolonej miejscowości Nowopetriwka (niedaleko od miejscowości Archanhelske), gdzie mieszkańcy witają ukraińskich żołnierzy.

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

Wygląda na to, że pod naporem działań ukraińskich Rosjanie wycofują się na całej linii frontu na północny wschód od Chersonia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Mariusz Cielma, redaktor "Nowej Techniki Wojskowej".

Według nieoficjalnych danych, Ukraińcy przesunęli się wzdłuż Dniepru co najmniej do miejscowości Dudczany. Dalsze skuteczne posuwanie się Ukraińców na południe może doprowadzić do załamania rosyjskiego frontu pod Chersoniem.