Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

Ukraińcy przybyli do bazy wojskowej Fort Sill w stanie Oklahoma w połowie stycznia br. Pentagon oświadczył wówczas, że ich szkolenie w obsłudze nowoczesnego systemu obrony przeciwlotniczej potrwa kilka miesięcy. Jednak według Krzemienieckiego terminy te zostały skrócone dzięki doświadczeniu ukraińskiej armii.

Mówimy o tygodniach, nie potrafię dokładnie określić ilu... Od ich przyjazdu minął prawie miesiąc. Zazwyczaj, jeśli zaczynasz uczyć się od zera, okres szkolenia może trwać od kilku miesięcy do roku — powiedział ukraiński attache.

Podkreślił, że program szkolenia w Oklahomie przewiduje, iż Ukraińcy nie tylko szybko sami opanują obsługę nowoczesnego systemu, ale po powrocie do swojego kraju będą gotowi zostać instruktorami.

Krzemieniecki nie podał dokładnej liczby Ukraińców odbywających szkolenie w USA. Zaznaczył przy tym, że na Ukrainie jest wystarczająco dużo chętnych do obsługi Patriotów, więc głównym problemem jest zapewnienie Ukrainie większej liczby tych systemów.

Ten system znacznie zwiększy nasze możliwości obrony powietrznej, zwłaszcza przeciw pociskom balistycznym. Jest to zatem znacząca poprawa zdolności naszego systemu obrony powietrznej. Oczywiście jeden system, który otrzymujemy, to za mało. Pracujemy nad uzyskaniem większej ilości, jesteśmy gotowi, mamy chętnych, których jesteśmy gotowi wysłać na dalsze szkolenia - stwierdził Krzemieniecki.