Andrij Szewczenko został pierwszym ambasadorem United24. Były znakomity piłkarz w wywiadzie dla portalu tribuna.com mówił, że z zagranicznych piłkarzy to Robert Lewandowski wyraził największe wsparcie dla Ukrainy w walce z Rosją.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Telegramie, że Andrij Szewczenko został pierwszym ambasadorem platformy United24 (u24.gov.ua).

"Andrij zdobył wielkie zaufanie na arenie międzynarodowej swoją pracą i osiągnięciami sportowymi. A teraz ma nową ważną misję - opowiadać światu o wydarzeniach na Ukrainie i kierować swoją władzą w celu zwiększenia pomocy międzynarodowej dla naszego kraju. Jestem pewien, że ci się uda!" - przekazał ukraiński prezydent. 

5 maja Zełenski ogłosił uruchomienie globalnej inicjatywy United24, której pierwszym elementem jest platforma internetowa do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie w walce z Rosją.

Zebrane środki są przekazywane Narodowemu Bankowi Ukrainy, który rozdysponowuje je między ministerstwami. 

Szewczenko za całkowitą izolacją rosyjskiego sportu

Andrij Szewczenko w wywiadzie dla portalu tribuna.com mówił, że jest za całkowitą izolacją rosyjskiego sportu. Żaden rosyjski sportowiec nie powinien brać udziału w żadnych zawodach. Dotyczy to wszystkich sportów - mówił.

Były znakomity piłkarz był też pytany, który z zagranicznych graczy wyraził największe wsparcie dla Ukrainy w walce z Rosją. 

Myślę, że to Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski. Zrobił dużo. W Anglii na poziomie Premier League jest wsparcie ze strony zespołów, we Włoszech też. Każda drużyna zawsze przed meczem publikuje posty, robi zdjęcia z podpisem "stop wojnie" - mówił Szewczenko. 

Andrij Szewczenko jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie był typowany na następcę Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. Ostatecznie jednak wybrańcem PZPN został Czesław Michniewicz. Jako piłkarz ma na swoim koncie między innymi zwycięstwo w Lidze Mistrzów z A.C. Milan, a z reprezentacją kraju dotarł do ćwierćfinału Mistrzostw Świata.