Rosja zniosła limit wieku dla zawodowych żołnierzy – informuje BBC. Dzięki temu większa liczba cywilnych doświadczonych ekspertów będzie mogła zaangażować się w konflikt w Ukrainie – pisze stacja.

Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą osobom po 40. roku życia zaciąganie się do sił zbrojnych - informuje BBC. Wcześniej armia miała ograniczenia wiekowe 18-40 lat dla Rosjan i 18-30 lat dla obcokrajowców.

Rosja przedstawia to jako krok w kierunku rekrutacji większej liczby specjalistów technicznych.

Nowe prawo mówi, że specjaliści są zobowiązani do obsługi precyzyjnej broni, a "doświadczenie pokazuje, że tę umiejętność nabywają właśnie w wieku 40-45 lat". Można również zatrudnić więcej medyków, inżynierów i ekspertów ds. komunikacji.

Rosyjskie straty w Ukrainie

Rosja w ciągu trzech miesięcy wojny straciła w Ukrainie podobną liczbę żołnierzy, jak ZSRR przez dziewięć lat w Afganistanie - informowało w zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo obrony.

Specjaliści przekazali, że połączenie złej taktyki, ograniczonej osłony powietrznej, małej elastyczności i podejścia dowództwa doprowadziło do tak wielu ofiar. 

Brytyjski wywiad wojskowy informuje także, że Rosja ponosi "druzgocące straty" wśród swoich oficerów. "Młodsi oficerowie musieli kierować działaniami taktycznymi najniższego szczebla, ponieważ w armii brakuje kadry wysoko wyszkolonych i upoważnionych do tego podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich" - podkreślają Brytyjczycy.