Rosja w ciągu trzech miesięcy wojny straciła na Ukrainie podobną liczbę żołnierzy, jak ZSRR przez dziewięć lat w Afganistanie; liczba ofiar może powodować wzrost niezadowolenia społecznego i gotowości do jego wyrażania - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ciągu pierwszych trzech miesięcy swojej specjalnej operacji wojskowej Rosja poniosła prawdopodobnie podobną liczbę ofiar, jak Związek Radziecki podczas dziewięcioletniej wojny w Afganistanie" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Specjaliści przekazali, że połączenie złej taktyki, ograniczonej osłony powietrznej, małej elastyczności i podejścia dowództwa doprowadziło do tak wielu ofiar. Podobnie sytuacja wygląda aktualnie w Donbasie.

"W przeszłości rosyjska opinia publiczna okazała się wrażliwa na ofiary ponoszone w wojnach z wyboru. W miarę wzrostu liczby ofiar na Ukrainie będą one coraz bardziej widoczne, a niezadowolenie społeczne z wojny i gotowość do jego wyrażenia mogą wzrosnąć" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.