Patron - pies, który razem z pirotechnikami z Czernihowa oczyszcza teren z pozostawionych przez Rosjan ładunków wybuchowych - został doceniony podczas festiwalu w Cannes. Jak informuje Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii, czworonożny saper otrzymał specjalną nagrodę Palm Dog.

Palm Dog to nagroda filmowa przyznawana przez międzynarodowe jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszy występ psa bądź grupy psów w filmie prezentowanym w selekcji oficjalnej festiwalu. Nagroda obejmuje także psy na ekranie stworzone dzięki zastosowaniu animacji komputerowej.

Po raz pierwszy została przyznana w 2001 przez Toby'ego Rose'a. To najważniejsze święto psów na dużym ekranie - powiedział Toby Rose.

Główna nagroda - w postaci czerwonej skórzanej obroży - trafiła do Brita, puszystego pudla, który zagrał Bestię w filmie "War Pony".

Nagrodą specjalną - obrożą - został wyróżniony natomiast Patron - pies, który razem z pirotechnikami z Czernihowa oczyszcza teren z pozostawionych przez Rosjan ładunków wybuchowych.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii zaznaczyła, że czworonożny saper otrzymał nagrodę Palm Dog-manitarian za relację ludzi z psami.

Kim jest Patron?

Patron (po ukraińsku jego imię oznacza Nabój) to pies rasy Jack-Russel terier. Ma dwa lata. W ostatnich miesiącach stał się znany na Ukrainie i poza jej granicami.

Patron uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper - mówił jego opiekun portalowi Suspilne. Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim.

Patron ma swój profil na Instagramie, który obserwuje już ponad 274 tys. osób. Jest też gwiazdą filmików edukacyjnych, w których instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i inne ładunki wybuchowe.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zdradziła jakiś czas temu na Facebooku, że Patron uwielbia ser. 

Kolejna nagroda

Dla Patrona to już kolejna nagroda. 8 maja w Pałacu Maryńskim w Kijowie czworonożny saper i jego opiekun zostali nagrodzeni medalem za ofiarną służbę.

Chcę nagrodzić tych ukraińskich bohaterów, którzy oczyszczają nasze tereny z min. Razem z nimi małego sapera Patrona, który nie tylko pomaga neutralizować materiały wybuchowe, ale też uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe - powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy mówił wówczas, że Patron wykrył ponad 230 ładunków wybuchowych. 

Odznaczenie przyjął z rąk prezydenta w imieniu Patrona jego opiekun - saper Mychajło Iljew - w obecności premiera Kanady Justina Trudeau, który przebywał wówczas z wizytą w Kijowie. Jak relacjonował Reuters, Patron szczekał i machał ogonem, czym rozbawił uczestników uroczystości.