Patron - pies, który razem z pirotechnikami z Czernihowa oczyszcza teren z pozostawionych przez Rosjan ładunków wybuchowych, został doceniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W Pałacu Maryńskim w Kijowie czworonożny saper i jego opiekun zostali nagrodzeni medalem za ofiarną służbę.

Chcę nagrodzić tych ukraińskich bohaterów, którzy oczyszczają nasze tereny z min. Razem z nimi małego sapera Patrona, który nie tylko pomaga neutralizować materiały wybuchowe, ale też uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe - powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podkreślił, że Patron wykrył już 236 ładunków wybuchowych. 

Odznaczenie przyjął z rąk prezydenta w imieniu Patrona jego opiekun - saper Mychajło Iljew - w obecności premiera Kanady Justina Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie. Jak relacjonuje Reuters, Patron szczekał i machał ogonem, czym rozbawił uczestników uroczystości. 

Patron (po ukraińsku jego imię oznacza Nabój) to piesek rasy Jack-Russel terier. Ma dwa lata. W ostatnich miesiącach stał się znany na Ukrainie i poza jej granicami.

Patron uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper - mówił jego opiekun portalowi Suspilne. Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim.

Patron ma swój profil na Instagramie, który obserwuje już ponad 211 tys. osób. Został również uwieczniony na muralu w Równym. Pies jest też gwiazdą filmików edukacyjnych, w których instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i inne ładunki wybuchowe.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zdradziła kilka tygodni temu na Facebooku, że Patron uwielbia ser.