Słynny ukraiński pies-saper Patron, który zdobył sławę jako uczestnik rozminowywania Ukrainy, skończył trzy lata - poinformowano na jego profilach w mediach społecznościowych. Czworonóg został sfotografowany przed imponującym tortem ozdobionym różnymi smakołykami.

Patron, który ma na koncie znalezienie około 300 ładunków wybuchowych, "napisał", że jest najszczęśliwszym psem we wszechświecie. "Mam kochającą rodzinę, mam dużo zabawek, pomagam ratować życie ludzi i codziennie mam co jeść" - czytamy na jego profilu.

Pies "poprosił" swoich wielbicieli, których jest na Instagramie ponad 330 tysięcy, żeby nie kupowali mu niczego z okazji urodzin, a zamiast tego podarowali mu uśmiech i - w miarę możliwości - wpłacili jakąś sumę na karmę dla psów i kotów, które nie mają domu.

"Mam nadzieję, że będę jeszcze żył, gdy umrze jeden głupi dyktator. Albo dwóch" - napisano z kolei we wpisie na oficjalnym koncie Patrona na Twitterze. 

Patron - pies rasy terier Jack-Russell - pracuje w służbach ds. nadzwyczajnych w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. Specjalizuje się w szukaniu min. Jego opiekunem jest saper Mychajło Iljew.

Piesek został uwieczniony na muralu w Równem. Na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes dostał nagrodę dla psów Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna), a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył go specjalną nagrodą za służbę.