Szwedzka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej poinformowała, że ambasadorowie krajów członkowskich przy UE osiągnęli porozumienie w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Mowa o kwocie 1 mld euro.

"Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE zatwierdzili decyzję w sprawie środka pomocowego w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy kwotą 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji i rakiet" - przekazała szwedzka prezydencja na swoim profilu na Twitterze.

Szczegóły uzgodnienia nie są jeszcze znane.

Porozumienie z Francją

Program wspólnych zamówień jest częścią szerszego planu dążenia Unii Europejskiej do dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich i rakiet w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Polityczna zgoda w tej sprawie została osiągnięta już 20 marca. Ostatnie tygodnie przebiegały pod znakiem trudnych negocjacji z Francją, która blokowała porozumienie.

Kluczem do osiągnięcia zgody - jak informowała brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon - było dogadanie się Francji z Niemcami.

Paryż domagał się, aby kontrakty na dostawy mogły otrzymać tylko te firmy, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw. Innymi słowy, Francuzi wspierali własne zakłady zbrojeniowe.

Natomiast Niemcy mają koncerny, których pewne komponenty pochodzą z Wielkiej Brytanii i w takiej sytuacji byłyby wykluczone ze wspólnych unijnych zakupów.

Upór Paryża frustrował nie tylko Niemcy, ale i inne państwa członkowskie UE, w tym kraje bałtyckie oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Były one przekonane, że przemysł europejski nie jest w stanie w krótkim czasie wyprodukować wystarczającej ilości amunicji, przynajmniej bez użycia komponentów spoza Wspólnoty.

O dojście do porozumienia w zeszłym miesiącu apelował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Polityk frustrował się, że "koszt bezczynności mierzy się życiem ludzkim".

Osiągnięte porozumienie zakłada trzytorowe podejście:

  • dostarczenie amunicji z istniejących zapasów,
  • wspólne zamówienia na rzecz Ukrainy (właśnie tego elementu dotyczyły negocjacje z Francją),
  • zapewnienie długoterminowego wzrostu europejskiej produkcji amunicji, aby utrzymać ciągłość dostaw.