Fedor Szandor z Uniwersytetu w Użhorodzie na ukraińskim Zakarpaciu może zostać nowym ambasadorem Ukrainy w Budapeszcie - pisze węgierski portal HVG. Profesor walczy obecnie w pobliżu Bachmutu.

Pierwsze nieoficjalne informacje o możliwej nominacji Szandora przekazał na Twitterze węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi.

Portal HVG skontaktował się z Szandorem, który przyznał, że taka opcja jest brana pod uwagę.

Również źródła dyplomatyczne, do których dotarł tygodnik, potwierdziły możliwość kierowania przez Szandora placówki w stolicy Węgier.

Jak powiedziała HVG ukraińska posłanka Marija Mezencewa, "szukają kogoś z dobrymi kontaktami językowymi i kulturowymi z tym krajem, dobrym przygotowaniem zawodowym i zdolnością do prowadzenia poważnych negocjacji". Mezencewa nie wymieniła jednak żadnych nazwisk.

Szandor walczy jako ochotnik na wojnie od drugiego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stał się znany po tym, jak z okopów prowadził zajęcia dla studentów.

Stosunki węgiersko-ukraińskie pozostają napięte w związku z podejściem rządu w Budapeszcie do rosyjskiej agresji, a także ustawodawstwem oświatowym na Ukrainie, któremu sprzeciwiają się Węgry.

Na Zakarapciu w zachodniej części Ukrainy, którego głównym miastem jest Użhorod, żyje ok. 150-tysięczna mniejszość węgierska.