Korea Północna opracowała granatnik o napędzie rakietowym (RSM), który może eksportować do Rosji - poinformował Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW opiera się min. na doniesieniu południowokoreańskiej agencji informacyjnej (Yonhap News Agency), która poinformowała, że Korea Północna opracowała 240-milimetrowy moździerz rakietowy - system ognia wielokrotnego startu (MSRP), który może eksportować do Rosji.

Zastępca szefa Głównej Dyrekcji Wywiadu Wojskowego Ukrainy (GUR) generał dywizji Wadim Skibicki powiedział, że Korea Północna dostarczyła Rosji milion sztuk amunicji artyleryjskiej w okresie od września do listopada 2023 r. 

Z kolei urzędnicy amerykańscy poinformowali, że siły rosyjskie wystrzeliły co najmniej dziewięć północnokoreańskich rakiet przeciwko Ukrainie od lutego 2024 r, wskazuje ISW.

Analitycy Instytutu Badań nad Wojną uważają, że Rosja jest otwarta na współpracę finansową, technologiczną i obronną z Koreą Północną w zamian za dostawy amunicji i rakiet balistycznych do wykorzystania na Ukrainie.