Brytyjski rząd planuje przekazać Ukrainie czołgi - poinformował w środę rzecznik Downing Street Alex Wild. Tamtejsze media nieoficjalnie donoszą, że chodzi o około 10 czołgów Challenger 2. Kijów od dawna o to zabiegał, by wzmocnić siły odpierające rosyjską agresję.

Rzecznik Downing Street ujawnił dziennikarzom, że premier Rishi Sunak poprosił ministra obrony Bena Wallace'a o "pracę z partnerami" w najbliższych tygodniach, by pójść "dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczeniem czołgów".

Przyspieszamy nasze wsparcie dla Ukrainy poprzez (dostarczanie) technologii wojskowej nowej generacji, która pomoże wygrać tę wojnę. Jest jasne, że czołgi mogą umożliwić Ukraińcom zmianę układu sił - powiedział rzecznik.

Informacje o możliwości przekazania czołgów i toczonych w tej sprawie negocjacjach po raz pierwszy podała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła, stacja Sky News. Według niej chodzi o około 10 czołgów Challenger 2.

Jeśli faktycznie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, będzie to pierwszy przypadek dostarczenia Ukrainie przez kraj zachodni nowoczesnych ciężkich czołgów, o co władze w Kijowie od dawna zabiegają. Do tej pory otrzymały one od sojuszników jedynie stare czołgi z czasów sowieckich.

10 czołgów, ewentualnie przekazanych przez Wielką Brytanię, samo w sobie nie zmieni układu sił. Oczekuje się jednak, że ten precedens skłoniłby także innych zachodnich sojuszników Ukrainy do zrobienia tego samego. Bardziej realne byłoby też przekazanie czołgów w ramach szerszego międzynarodowego porozumienia, o co zabiega m.in. Polska.

Polska przekaże kompanię Leopardów

Słowa rzecznika brytyjskiego rządu zbiegły się z informacją przekazaną przez prezydenta Andrzeja Dudę o gotowości przekazania Ukraińcom kompanii czołgów Leopard.

Prezydent Duda pojechał dziś do Lwowa, gdzie spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy - Wołodymyrem Zełenskim i Gitanasen Nausėdą.

Na konferencji prasowej po spotkaniu najpierw litewski prezydent zapewnił, że jego kraj przekaże Ukrainie amunicję, a potem prezydent Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, jednak w ramach koalicji międzynarodowej.

Ciężki sprzęt dla Ukrainy

W ostatnich dniach kraje zachodnie coraz częściej decydują się na dostarczanie Ukrainie cięższego sprzętu.

Świetnym przykładem są chociażby niedawne ruchy Niemców i Amerykanów, którzy podjęli decyzję o przekazaniu Ukraińcom bojowych wozów piechoty (odpowiednio: Marderów i Bradleyów - przyp. red.).

Dodatkowo nasi zachodni sąsiedzi wyślą na Ukrainę baterię systemu obrony przeciwlotniczej Patriot (osiem wyrzutni), na co już wcześniej zdecydowała się administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.