Prezydent USA Joe Biden wydał zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej. W tej kolejnej partii amerykańskiej pomocy znajdą się m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicja.

Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee - czytamy w zestawieniu opublikowanym na stronie amerykańskiego ministerstwa obrony.

Ten sprzęt jest już drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

Kolejna transza pomocy

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Od rozpoczęcia prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainę 24 lutego, Waszyngton zobowiązał się do przekazania Kijowowi pomoc militarną o wartości ponad 19,3 mld dolarów.

"Dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za kolejną partię pomocy. I za kierowanie niezachwianym poparciem dla Ukrainy w naszej walce przeciwko rosyjskiej agresji. Żaden rakietowy terror nie zatrzyma naszej walki o wolność! Ważne, że w tej walce naród amerykański stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim" - podziękował na Twitterze w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Erdogan będzie rozmawiał z przywódcami Rosji i Ukrainy

Tymczasem w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadzi rozmowę z Władimirem Putinem. Planowana jest też rozmowa z Wołodymirem Zełenskim - poinformowała turecka agencja informacyjna Anadolu.

O swoim zamiarze Erdogan poinformował, przemawiając na dorocznym forum organizowanym przez Tureckie Radio i Telewizję (TRT). Rozmowy mają dotyczyć korytarza zbożowego.

Turecki przywódca przypomniał o swoich licznych rozmowach z przywódcami Rosji i Ukrainy i podkreślił, że wszystkie działania Ankary mają na celu osiągnięcie pokoju w regionie Morza Czarnego.

Pomimo faktu, że proces dialogu między Rosją i Ukrainą w Stambule został przerwany, jest to nadal najlepsze miejsce do wypracowania długotrwałego pokoju - powiedział Erdogan. Wojna nie może mieć zwycięzców, a pokój - przegranych - dodał.

Turecki przywódca przypomniał też, że udane działania mediacyjne Ankary doprowadziły do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą.