Co najmniej 23 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy. Atak nastąpił w czwartek rano. W centrum miasta uderzyły - według wstępnych ustaleń - trzy rakiety. "Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy, już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę" - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w programie telewizyjnym "Feygin Live". Doniesienia związane ze 141. dniem wojny w Ukrainie śledziliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy.
  • Wierzę, że Międzynarodowy Trybunał Karny nieuchronnie wymierzy karę za zbrodnie podlegające jego jurysdykcji - ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne - przekazał Zełenski.
  • Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy, już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w programie telewizyjnym "Feygin Live". Jak działają HIMARS-y? 

23:44

Na terenie stale ostrzeliwanej przez siły rosyjskie Ławry przebywa ok. 600 cywilów - poinformował wywiad wojskowy. 70 proc. z nich to pielgrzymi i miejscowi mieszkańcy, którzy chcieli znaleźć schronienie przed ostrzałami - czytamy. Większość pielgrzymów przybyła tam jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych. W związku z walkami cywile nie zdołali przemieścić się w bezpieczne miejsce.

23:30

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że "serce mu się kraje", gdy widzi, że w Rosji świętują z powodu kryzysu rządowego w Rzymie. Tak odniósł się do rosyjskich komentarzy do dymisji złożonej przez premiera Mario Draghiego  w wyniku rozłamu w koalicji, wywołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd.

22:30

Rosja jest groźna, Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale także o naszą i całej Europy - podkreślił w Polsat News wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Filozofia naszej obrony polega m.in. na wzmocnieniu polskiego wojska - wskazał.

22:00

Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał wywiad wojskowy. Około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

21:37

Były premier Australii Scott Morrison skrytykował Chiny za wspieranie zbrodni wojennych prezydenta Rosji Władimira Putina poprzez kupowanie rosyjskiej pszenicy - podaje dziennik "Sydney Morning Herald".

21:33

Czteroletnia Liza zginęła w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej Ukrainie, kiedy wracała z mamą z zajęć logopedycznych. Zaledwie dwie godziny wcześniej mama wrzuciła do sieci nagranie, na którym widać uśmiechniętą dziewczynkę pchającą wózek. Ten sam, w którym później zginęła.

21:01

Ukrinform: Liczba osób hospitalizowanych w ataku na Winnicę wzrosła do 71.

20:55

Bundeswehra wysłała na Ukrainę ponad 400 tys. racji żywnościowych dla żołnierzy, poinformowała w czwartek minister obrony Christine Lambrecht  Od 3 marca do 7 czerwca Bundeswehra dostarczyła do atakowanego przez Rosję kraju głównie tzw. pakiety jednoosobowe - informuje telewizja ARD.

Minister obrony podczas wizyty w urzędzie żywnościowym Bundeswehry w Oldenburgu stwierdziła, że "w bardzo krótkim czasie produkcja została tu podwojona".

Jak podaje Federalne Ministerstwo Obrony, paczki żywnościowe zawierają żywność wystarczającą na jeden dzień. Znajdują się w nich między innymi napoje w proszku, posiłki do podgrzania, batony energetyczne czy kremy deserowe. Dzienne racje żywnościowe są produkowane w Oldenburgu.

20:52

Ukrinform za doradcą burmistrza Mariupola: Partyzanci podpalili fabrykę, aby uniemożliwić najeźdźcom grabież.

20:48

Rosyjski atak w Winnicy skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Niewinni ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy Putin osiągnie swój cel - napisał Morawiecki na Twitterze.

20:42

Efekt ostrzału Charkowa przez wojska rosyjskie:

20:37

Trwa akcja służb w miejscu rosyjskiego ostrzału w Winnicy, w środkowej Ukrainie.

20:30

Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

Placówka podkreśla w komunikacie, że sytuacja w Ukrainie wciąż jest nieprzewidywalna w związku z trwającymi atakami militarnymi ze strony Rosji, toczącymi się walkami i niepewnymi warunkami bezpieczeństwa.

Ambasada USA wzywa obywateli, by nie przyjeżdżali na Ukrainę. Ci, którzy są już na terytorium tego kraju, powinni natychmiast wyjechać, wykorzystując dostępne opcje transportu naziemnego - jeżeli jest to bezpieczne.

Zaapelowano o unikanie zgromadzeń i zorganizowanych wydarzeń.

Mogą one stać się rosyjskimi celami militarnymi na całej Ukrainie, w tym na zachodzie - zaznaczono.

Komunikat opublikowano w dniu, kiedy rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na centrum Winnicy w środkowej części Ukrainy. Poprzednie takie ostrzeżenie na stronie internetowej placówki jest datowane na 28 maja.

20:22

Rosyjski rząd będzie mógł w trakcie prowadzenia przez Rosję "operacji specjalnych" zmieniać tryb pracy niektórych przedsiębiorstw i np. zlecać ich pracownikom, by pracowali po godzinach, nocą czy w dni wolne - pisze w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ponad sto ustaw, w tym m.in. o specjalnych działaniach w dziedzinie gospodarki podczas prowadzenia "operacji specjalnych" za granicą - podaje Meduza.

Jak czytamy, rząd podczas prowadzenia przez Rosję "operacji antyterrorystycznych i innych" za granicą będzie miał prawo do zmiany trybu pracy niektórych przedsiębiorstw. Rząd będzie mógł np. zlecać pracownikom tych miejsc pracę w nadgodzinach, pracę w dni wolne i noce. Rząd może też zakazać pewnym firmom tego, by odmawiały zawierania kontraktów w ramach zakupów albo zamówień państwowych.

20:14

W Kijowie usuwana jest tabliczka z nazwą ulicy "Moskiewska".

19:57

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała nagranie z akcji w Winnicy:

19:40

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie krytycznym - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku.

Hospitalizowano 64 osoby, w tym dwoje dzieci. W stanie ciężkim są 34 osoby, a pięć w stanie krytycznym - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, nadal trwają poszukiwania 42 osób, z którymi została utracona łączność.

19:26

Siły ukraińskie odparły w czwartek rosyjskie szturmy na dwóch kierunkach: słowiańskim i donieckim - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie ostrzeliwały m.in. Iwaniwkę, Barwinkowe i Konstantynówkę. Przeprowadziły też atak lotniczy na okolice wsi Majaky. Siły ukraińskie skutecznie odbiły rosyjski szturm na wieś Kurulki.

Siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie na całej linii frontu na kierunku donieckim, a także infrastrukturę cywilną w okolicach m.in. Nju-Jorka, Sołedaru i Biłohoriwki. Wojska rosyjskie próbowały nacierać w okolicach Werchniokamjanskego i Kamjanki, ale zostały zmuszone do odwrotu przez siły ukraińskie.

Na kierunku charkowskim siły rosyjskie usiłowały utrzymać zajęte pozycje. Ostrzeliwały kilka miejscowości, w tym Charków, i przeprowadziły atak lotniczy w pobliżu Petriwki. Na kierunku południowobużańskim wojska rosyjskie ostrzeliwały cywilną i wojskową infrastrukturę niedaleko miejscowości Tawrijske w obwodzie chersońskim.

Rosyjskie okręty nadal blokowały ruch w północno-zachodniej części Morza Czarnego i przeprowadzały ataki na terytorium Ukrainy. W czwartek z Morza Czarnego ostrzelane zostało centrum Winnicy, w wyniku czego zginęły co najmniej 22 osoby.

19:21

Nexta opublikowała nagranie, na którym widać palącą się rafinerię oleju:

19:15

Kijów Independent: Partyzanci podpalili rafinerię oleju słonecznikowego w Mariupolu. Petro Andriuszczenko, doradca burmistrza okupowanego przez Rosję Mariupola, opublikował nagranie wideo przedstawiające płonącą rafinerię oleju słonecznikowego Satellite.

19:03

Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy podało, za prezydentem Zełenskim, że Rosja nielegalnie deportowała na swoje terytorium około 200 tys. ukraińskich dzieci.

18:56

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podała w mediach społecznościowych cotygodniowy raport dotyczący zaopatrzenia jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.

Między 7 a 13 lipca ukraiński MON przekazał informację o zapotrzebowaniu na:

  • 29,6 tys. od. Kamizelki pancerne,
  • 16,1 tys. hełmów,
  • 14,3 tys. za parę butów,
  • 7,8 tys. kompletów mundurów.

18:49

Wzmacniamy obronę Kijowa, sformowano specjalne jednostki do obrony miasta, dlatego nagłe przeniesienie się walk z armią rosyjską pod Kijów jest niemożliwe - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Ukrainy.

Potencjalna linia rozgraniczenia liczy ponad 2000 kilometrów. Obecnie intensywne działania bojowe trwają na wschodzie Ukrainy w obwodzie donieckim i ługańskim - podkreślił cytowany w komunikacie resortu gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, na spotkaniu z amerykańską ambasador w Kijowie Bridget Brink.

Jak przypomniał, w lutym i marcu walki toczyły się pod Kijowem.

Cytat

Ale udało nam się zorganizować pewną obronę stolicy i odeprzeć wrogie wojska. Obecnie wzmacniamy obronę. Do obrony miasta sformowano odpowiednie jednostki wojska. Więc nagłe przeniesienie się działań bojowych pod Kijów jest niemożliwe
- ocenił dowódca.

Generał oznajmił, że największym zagrożeniem są ataki rakietowe.

18:40

Siły ukraińskie wyzwoliły dotychczas 44 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ale zdecydowana większość obwodu nadal jest okupowana przez wojska rosyjskie - podał w czwartek p.o. szefa władz obwodowych Dmytro Butrij na briefingu.

Butrij podkreślił, że wyzwolone miejscowości są w bardzo trudnej sytuacji, gdyż żołnierze rosyjscy nieustannie je ostrzeliwują - duża część budynków jest tam zniszczona, w tym domy mieszkalne, przedszkola i szkoły.

Butrij zaznaczył, że nadal 656 miejscowości w obwodzie czeka na nadejście Sił Zbrojnych Ukrainy

18:27

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie wpłynęła negatywnie na inwestycje podejmowane przez zagraniczny kapitał w sąsiadującej z okupowanym krajem Rumunii. Wartość tych przedsięwzięć w 2022 r. wzrosła o 50 proc. - poinformował w czwartek premier Rumunii Nicolae Ciuca.

Jak sprecyzował szef rumuńskiego rządu, cytując dane banku centralnego Rumunii, pomiędzy styczniem a majem 2022 r. łączna wartość bezpośrednich inwestycji podmiotów zagranicznych w tym kraju wyniosła ponad 3,7 mld euro.

18:10

Kijów Independent: Zdaniem gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja rosyjscy okupanci uruchamiający ponownie zakłady chemiczne Azot w obwodzie ługańskim mogą doprowadzić do "katastrofy".

Jego zdaniem rosyjscy okupanci ogłosili niedawno plany ponownego uruchomienia fabryki chemicznej Azot w okupowanym Siewierodoniecku.

17:55

Ukraińskie media opublikowały nagranie przedstawiające kobietę i jej córkę spacerujących po centrum Winnicy. Półtora godziny później rosyjski atak rakietowy zabił dziewczynę i poważnie zranił jej mamę.

17:37

Ponad 20 mln hektarów terenów na Ukrainie nadal pozostaje zaminowane - poinformował w czwartek przedstawiciel Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wiktor Witowecky na briefingu.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę pracownicy Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oczyścili z grożących wybuchem przedmiotów powierzchnię 64 tys. ha. Tylko w środę pirotechnicy unieszkodliwili 626 pocisków i oczyścili obszar 60 ha.

Witowecky powiedział, że na skutek działań bojowych zginęło dotąd 41 ratowników, a 134 odniosło obrażenia.

17:20

Trwa akcja służb w ostrzelanej przez Rosjan Winnicy. Ponad 52 osoby są ranne.

17:09

Kijów Independent: Zidentyfikowano 6 z 22 osób zabitych w rosyjskim ataku na Winnicę.

16:50

Ukrinform: W obwodzie żytomierskim samochód leśniczy przejechał minę, są ofiary śmiertelne.

16:33

Ministerstwo obrony Ukrainy utajniło informacje o ukraińskich stratach w wojnie z Rosją, by przeciwnik nie mógł ich wykorzystać do swoich celów - powiedziała w czwartek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez portal NV.ua.

Liczba poległych podczas stanu wojennego to tajemnica państwowa - oznajmiła wiceminister podczas briefingu.

Zaznaczyła, że siły przeciwnika nie powinny znać tych danych i wykorzystywać ich w swoich celach.

Zaapelowała też do Ukraińców o nierozpowszechnianie niesprawdzonych informacji o liczbie poległych i innych stratach ukraińskiej armii.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy straty osobowe armii rosyjskiej wynoszą orientacyjnie 37 870, w tym 300 minionej doby.

16:21

Rosyjscy żołnierze żądają od rolników na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego Ukrainy "podatków", grożąc im bronią - poinformowały w czwartek władze obwodowe, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Rosjanie mają obiecywać pomoc w zdobyciu paliwa i zbiorze plonów.

Jednakże - jak zaznaczono - po zapłacie "podatku" okupanci znikają, nie spełniając swoich obietnic.

Cytat

Tak więc żołnierze rosyjscy wykorzystują mieszkańców okupowanych terytoriów do wzbogacenia się (...) Rekieterzy, szabrownicy i zabójcy - oto prawdziwe oblicze armii rosyjskiej
- podkreślono

16:10

Prezydent Emmanuel Macron udzielił w czwartek, czyli w Dniu Bastylii, święta narodowego Francji, wywiadu telewizyjnego, w którym powiedział, że Rosja używa gazu i ropy jako broni, Francuzi muszą więc uniezależnić się od rosyjskich dostaw i przygotować na niedobory energii.

Cytat

Musimy się przygotować na to, że wojna (na Ukrainie) będzie trwać. (...) Musimy przygotować się na to, by obejść się bez rosyjskiego gazu
- powiedział prezydent Francji.

Ponadto rząd opracuje "plan oszczędności" energetycznych - podkreślił.

Rząd kładzie nacisk na dalszą dywersyfikację dostaw surowców energetycznych i uzupełnia swe rezerwy gazu, importując go z Norwegii, Kataru, Algierii i USA - wyjaśnił prezydent.

16:03

Nowe informacje w sprawie rosyjskiego ataku na Winnicę.

Rosjanie wystrzelili 5 pocisków kierowanych typu Kalibr. Odpalił je okręt podwodny stacjonujący w okolicach Sewastopola na Krymie. Do celu dotarły trzy rakiety, dwie zostały zestrzelone przez Ukraińców. Jak mówił Wiktor Witowiecki z ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych - skala zniszczeń jest ogromna.

15:50

Ukrinform: Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Winnicę wzrosła do 20.

15:37

Prorosyjscy separatyści wzięli jako jeńca amerykańskiego cywila mieszkającego w Ukrainie - poinformowała w czwartek BBC, powołując się na jego rodzinę.

35-letni Suedi Murekezi, który jest pochodzenia rwandyjskiego, został zatrzymany w okupowanym przez siły rosyjskie portowym mieście Chersoń w zeszłym miesiącu i - według jego przyjaciół oraz rodziny - niesłusznie oskarżony o udział w proukraińskich protestach.

Departament Stanu USA przyznał, że "wiadomo mu o tych niepotwierdzonych doniesieniach", ale odmówił dalszych komentarzy.

15:20

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników konferencji w Hadze na temat odpowiedzialności Rosji za zbrodnie na Ukrainie:

15:03

Kobiety wykonujące wybrane zawody, m.in. medyczne, będą powoływane do ukraińskiego wojska, ale jedynie za swoją zgodą - powiadomił w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Sztab opracował propozycje zmian w spisie specjalizacji i zawodów, zgodnie z którymi od 1 października kobiety mające takie specjalizacje także będą powoływane do wojska. Według sztabu w chwili obecnej w siłach zbrojnych potrzebne są specjalistki w dziedzinie medycyny, radiotechniki i technologii żywienia.

Kobiety stanowią obecnie około 1 proc. osób zmobilizowanych do wojska. Służą przeważnie w opiece medycznej, łączności, jako księgowe czy kucharki.

14:57

Ukraińskie służby prasowe opublikowały zdjęcia z zaatakowanej przez Rosjan Winnicy

14:45

Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie organy ścigania zarejestrowały w kraju 34 039 zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie, można więc sobie wyobrazić, jak wielu zbrodni Rosja dokonała na Ukrainie od zajęcia części Donbasu i Krymu w 2014 roku - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Chodzi przede wszystkim o zbrodnię wszczęcia wojny, a każdy, kto jest za to odpowiedzialny, musi zostać ukarany - podkreślił.

Zełenski wypowiadał się za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Hadze poświęconej rozliczeniu zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

14:37

Ukrinform: Pierwsze spotkanie obrońcy Mariupola z narzeczoną, po zdobyciu przez Rosjan Azowstalu. Tork oświadczył się swojej dziewczynie podczas pobytu w Mariupolu.

14:25

Ukraińska 93. Samodzielna Brygada Zmechanizowana opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia z wojny:

14:17

Według stanu z godz. 14 (13 w Polsce) na specjalną infolinię policji wpłynęło 15 powiadomień o zaginionych osobach, które przebywały w okolicy trafienia wrogich rakiet. Teraz nie ma z nimi kontaktu - napisał główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko.

14:10

Obecnie jednym z największych niebezpieczeństw jest zapomnienie o dramacie Ukrainy" i o jej "męczeństwie - powiedział papież Franciszek w czwartek podczas audiencji dla duchowieństwa z kilku zgromadzeń, w tym dla ukraińskich bazylianów.

Przestrzegał przed przyzwyczajaniem się do tej wojny, o czym jego zdaniem świadczy to, że schodzi z czołówek gazet.

Zwracając się do ukraińskich zakonników, Franciszek zapewnił, że "cały Kościół jest blisko".

Chcę wam powiedzieć, że jestem z wami blisko, cały Kościół jest blisko, cały. Towarzyszymy wam, jak możemy, w waszym bólu - powiedział papież.

13:59

Rosyjska prezenterka telewizyjna Margarita Simonian, próbowała uzasadniać kolejną rosyjską zbrodnię wojenną twierdząc, że rakiety uderzyły w "dom oficerów, który był tymczasowym miejscem przebywania nazistów".

A w wózku z dzieckiem był też "tymczasowy punkt zakwaterowania nazistów"? - napisała NEXTA.

13:50

W ukraińskiej Winnicy zginęło 20 osób. Białoruski niezależny portal NEXTA publikuje kolejne zdjęcia:

13:43

Rolf Muetzenich - szef grupy parlamentarnej współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD - uważa, że nie należy wykluczać rozmów z Putinem.

"Nie można wymusić (rozmów)", ale jeśli prezydent Rosji "będzie gotów na uczciwe rozmowy z szefami państw i rządów UE, NATO i Ukrainy, to zasadniczo nie należy tego wykluczać" - powiedział.

Możliwość negocjowania z Rosją kategorycznie wyklucza natomiast szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni).

13:31

Codziennie Rosja zabija mieszkańców cywilnych, zabija ukraińskie dzieci, kieruje rakiety na obiekty cywilne, gdzie nie ma nic wojskowego - napisał prezydent na Telegramie, publikując też nagranie z centrum Winnicy.

Jak podkreślił Zełenski, to "otwarty akt terroryzmu".

To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo-terrorysta - dodał.

13:24

Polska, wraz z Unią Europejską oraz szeregiem innych państw, opublikowała wspólną deklarację w sprawie poparcia dla skargi Ukrainy, która wszczęła postępowanie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - poinformowało w czwartek MSZ.

Cytat

Ponawiamy nasze poparcie dla skargi Ukrainy wszczynającej postępowania przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 r., która ma na celu ustalenie, że Rosja nie ma podstaw prawnych do podejmowania działań zbrojnych na Ukrainie na podstawie bezpodstawnych zarzutów o ludobójstwo - napisano w tej deklaracji.

13:16

Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, 20 osób - w tym troje dzieci - zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to tragiczny bilans rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Winnica w środkowej części Ukrainy.

13:09

Kolejne zdjęcia z ostrzelanej Winnicy:

12:52

O co najmniej 17 ofiarach śmiertelnych ataku rakietowego w Winnicy informujebiuro prokuratora generalnego Ukrainy. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. Media informują za policją o co najmniej 90 rannych.

Jak dotąd wiadomo o 17 zabitych, w tym dwojgu dzieci. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Znaczne zniszczenia i uszkodzenia budynków mieszkalnych, administracyjnych i biurowych - powiadomiło biuro prokuratora w komunikacie na Telegramie.

12:46

Winnica. Atak rakietowy na centrum miasta. Są ranni i zabici, w tym maleńkie dziecko (...). Czym to jest, jeśli nie aktem terrorystycznym? - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując rosyjski atak rakietowy na Winnicę, w którym zginęło co najmniej 12 osób.

Codziennie Rosja zabija cywilnych mieszkańców, zabija ukraińskie dzieci, kieruje rakiety na obiekty cywilne, gdzie nie ma nic wojskowego - napisał Zełenski.

Czym to jest, jeśli nie otwartym aktem terroryzmu? To nie są ludzie. To państwo-zabójca. Państwo-terrorysta - podkreślił Zełenski.

12:45

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę, pokazujące prawdziwy jej obraz - chaos, błędy dowódców i niskie morale - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

12:44

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. klimatu Frans Timmermans powiedział w Pradze, że Europa jest zjednoczona i nie da się jej podzielić w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego zdaniem to jedyny komunikat, jaki można wysłać na Kreml, a walka z kryzysem klimatycznym jest częścią tworzenia tej jedności.

12:41

W porcie Gioia Tauro we włoskiej Kalabrii służby celne skonfiskowały nowoczesne amerykańskie drony wojskowe, które miały dotrzeć do Rosji - podał dziennik "La Repubblica". Według gazety Rosja, która nie ma takiego sprzętu najnowszej generacji, próbowała sprowadzić go przez Włochy.

Jak wyjaśniono na łamach dziennika Rosja postanowiła zdobyć za granicą systemy, wyprodukowane w firmie z USA i przysłane z Kanady.

Kontenery, w których znajdował się sprzęt, gotowe były do załadowania na statek, odpływający z wielkiego włoskiego portu handlowego. Oficjalnym państwem docelowym transportu był Katar. Nie jest jednak jasne, czy rzeczywiście miał tam dotrzeć, czy też planowano go przekazać w ręce Rosjan.

"La Repubblica" twierdzi, że kiedy Amerykanie dowiedzieli się o konfiskacie ich sprzętu, do Włoch udali się natychmiast agenci FBI. 

12:12

Zbrodnie na Ukrainie to nie są działania pojedynczych, bandyckich oddziałów, pasują one do wyraźnego wzorca w każdej części Ukrainy okupowanej przez rosyjskie wojska. Pasują też do wzorca, wedle jakiego działała Rosja w czasie konfliktów w Czeczenii, Syrii, czy na Ukrainie w 2014 roku - przekazał w oświadczeniu odczytanym w Hadze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Gdy trwa to spotkanie, rosyjskie wojska dalej popełniają zbrodnie na Ukrainie ze wstrząsającą intensywności, tak jak to zaczęli robić od początku dalszej inwazji na swojego niepodległego sąsiada 24 lutego" - napisał Blinken.

Jego wypowiedź przytoczono na konferencji na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

11:59

Zakończono akcję ratunkową prowadzoną od soboty po rosyjskim ataku na blok mieszkalny w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Ostatecznie odnaleziono 48 ciał.

O zakończeniu prac i bilansie ofiar śmiertelnych Tymoszenko poinformował na swoim kanale w Telegramie.

Czasiw Jar został ostrzelany w sobotę wieczorem. Pociski spadły na pięciokondygnacyjny blok mieszkalny. Zginęło 48 osób, w tym około 9-letni chłopiec.

11:55

Do co najmniej 12 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na centrum Winnicy. Rannych jest co najmniej 25 osób - przekazała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Wcześniej informowano o dwóch zabitych, w tym małym dziecku.

Atak nastąpił  rano. W centrum Winnicy uderzyły - według wstępnych ustaleń - trzy rakiety. Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów. W wyniku ataku zapaliło się kilkadziesiąt samochodów.

11:20

W ataku rakietowym w Winnicy zginęło co najmniej osiem osób - informuje biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11:05

Ukraina wzywa do stworzenia specjalnego trybunału, który miałby jurysdykcję nad zbrodnią wszczęcia wojny przez Rosję - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba za pośrednictwem łącza wideo do uczestników konferencji w Hadze.

W stolicy Holandii trwa konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

Jak podkreślił Kułeba, ukraińska propozycja ma za zadanie pomóc w działaniach Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Minister kilkukrotnie podziękował MTK za zaangażowanie w zbieranie dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Ocenił jednak, że obecnie nie istnieje międzynarodowy sąd czy trybunał, który byłby w stanie efektywnie powstrzymać rosyjskie przywództwo przed popełnianiem kolejnych zbrodni.

11:04

Co najmniej dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych rano w rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy - przekazał komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, na którego powołuje się portal Suspilne. Jedną z ofiar śmiertelnych jest małe dziecko.

Według ukraińskich mediów rakiety uderzyły w rejonie centrum miasta. W wyniku eksplozji wybuchł pożar. 

10:37

Niezależnie jak długo to będzie trwało, dojdzie do postawienia zbrodniarzy wojennych przed sądem i ich skazania - powiedział w Hadze szef polskiego MSZ Zbigniew Rau przed otwarciem międzynarodowej konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełniane na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

W czwartek delegacja pod przewodnictwem Raua przybyła do Hagi na konferencję Accountability for Ukraine - Enhancing coordination of action to deliver justice, poświęconą zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji.

10:36

Musimy zapewnić, że dowody zbrodni, które zbieramy na Ukrainie, będą miały znaczenie nie tylko historyczne, ale będą też służyć obronie przed ludobójstwem, zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości - powiedział główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan.

W stolicy Holandii rozpoczęła się konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

W czasie, gdy rozmawiamy, dzieci, kobiety i mężczyźni żyją w przerażeniu. (...) Na Ukrainie jest cierpienie (...), rozpacz po tym, co stracono wczoraj, wstrzymywanie oddechu w związku z tym, co zostanie stracone dzisiaj, i zastanawianie się, co może przynieść jutro - rozpoczął swoje wystąpienie Khan.

09:02

Wojska rosyjskie próbują przedrzeć się z obwodu ługańskiego w kierunku Siewierska i utorować sobie drogę do Bachmutu w obwodzie donieckim; trwają walki w okolicach miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska - powiadomił rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Według jego informacji Rosjanie przeprowadzili 12 ataków rakietowych i lotniczych na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego.

"Trwa zmasowany ostrzał artyleryjski i moździerzowy, przeciwnik używa wyrzutni" - powiadomił Hajdaj na Telegramie.

"Przez niewielkie miejscowości Rosjanie próbują przedrzeć się do Siewierska i utorować sobie drogę do Bachmutu, dlatego też niszczą wszystko na swojej drodze" - napisał gubernator. "Obecnie prowadzą natarcie w kierunku wsi Werchniokamjanske, trwają działania bojowe" - dodał.

Po zajęciu praktycznie całego obwodu ługańskiego kolejnym celem wojsk rosyjskich jest obwód doniecki, a w pierwszej kolejności najpewniej miasta Siewiersk, Słowiańsk i Bachmut - uważają eksperci. Pomimo ogłoszenia przerwy operacyjnej, Rosjanie prowadzą mniej intensywne działania bojowe w regionie.

09:01

W środę z Ukrainy do Polski wjechało 22,3 tysięcy osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,8 tysięcy osób - podała straż graniczna. Od dnia ataku Rosji na Ukrainę SG odnotowała 4,755 mln przyjazdów do Polski i 2,832 mln wyjazdów na Ukrainę.

09:00

Kreml najwyraźniej zlecił władzom podmiotów Federacji Rosyjskiej tworzenie batalionów ochotniczych, nie decydując się na ogłoszenie częściowej lub pełnej mobilizacji w związku z inwazją na Ukrainę - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

08:07

Wojska rosyjskie w ciągu ostatnich 72 godzin nie osiągnęły żadnych znaczących postępów terytorialnych na Ukrainie i grozi im utrata impetu zbudowanego po zdobyciu Lisiczańska w obwodzie ługańskim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"W Donbasie siły rosyjskie kontynuują uderzenia artyleryjskie wzdłuż szerokiego frontu, a po nich w niektórych rejonach następują próbne szturmy małych pododdziałów wielkości kompanii i plutonów. W ciągu ostatnich 72 godzin nie osiągnęły jednak żadnych znaczących postępów terytorialnych i grozi im utrata impetu zbudowanego po zdobyciu Lisiczańska. Starzejące się pojazdy, broń i taktyka z czasów sowieckich stosowane przez siły rosyjskie nie pozwalają na szybkie odzyskanie lub zbudowanie impetu, chyba że zostaną użyte w przytłaczającej ilości, czego Rosja obecnie nie jest w stanie zrobić" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Pomimo przeprowadzonych 13 lipca 2022 roku rozmów pomiędzy delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ w sprawie eksportu zboża oraz niedawno pomyślnie wynegocjowanej wymiany więźniów, perspektywy szerszych rozmów w celu zakończenia konfliktu pozostają niewielkie - dodano.

07:52

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic poinformował, że konflikt w Ukrainie to "wojna prawie światowa" i trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby zachować pokój na Bałkanach. Uważa, że Zachód walczy z Rosją za pomocą żołnierzy ukraińskich.

07:34

Wojska ukraińskie odparły rosyjskie ataki w Donbasie w stronę Kurulki na północny zachód od Słowiańska i pod Kodemą i Werszyną na południowy wschód od Bachmutu - powiadomił rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W okolicach miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim trwają działania bojowe - powiadomił sztab.

Rosjanie atakowali także na północ od okupowanego Doniecka w kierunku Kramatorska, w okolicy Kamjanki; tam mieli, jak podano, "częściowe powodzenie".

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie, używają również do ataków lotnictwa bojowego.

Również na kierunku charkowskim przeciwnik prowadzi ostrzał - jego celem stał się szereg miejscowości na północ i północny wschód od Charkowa.

Na południu Ukrainy Rosjanie koncentrują się na działaniach obronnych, by nie dopuścić do postępu sił ukraińskich. Przeciwnik prowadzi ostrzał wzdłuż linii styczności z artylerii rakietowej i czołgów - powiadomił sztab. W gotowości są utrzymywane cztery rosyjskie jednostki morskie przenoszące pociski rakietowe Kalibr. 

07:33

Setki ukraińskich dzieci zostały odebrane rodzicom albo zabrane z sierocińców i przewiezione do Rosji. Tam zostały przekazane do adopcji rodzinom z rosyjskim obywatelstwem. Tak twierdzi sekretarz stanu USA Antony Blinken, który nazywa ten proceder poważnym przestępstwem i złamaniem Konwencji Genewskiej.

05:40

Ukraińskie wojsko uderzyło wczoraj w dwa punkty kontrolne wojsk wroga i lądowisko w Nowej Kachowce - poinformowało  dowództwo operacyjne "Południe".

"Rano i po południu para Ka-52 dokonała trzech uderzeń na nasze pozycje w rejonie Chersoniu. Żadnych ofiar.... Podczas rozpoznania przez wroga naszych pozycji w rejonie Chersoniu nasza jednostka rakiet przeciwlotniczych z powodzeniem uziemiła drona typu Eleron-3 w gminie Biłozersk, a dron kamikaze został "złapany na gorącym uczynku" i zniszczony w gminie Wełyka Ołeksandriwka, zanim spowodował jakiekolwiek szkody" - cytuje raport dowództwa operacyjne "Południe" Ukrinform.

13 najeźdźców, 6 jednostek pojazdów opancerzonych i pojazdów zostało zniszczonych w ramach realizacji misji ogniowych przez jednostki rakietowe i artyleryjskie Sił Zbrojnych Ukrainy na południu Ukrainy, informuje "Południe".

05:16

Unia Europejska przygotowuje siódmy pakietu sankcji wobec Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, ale ograniczenia dotyczące rosyjskiego gazu nie zostaną w nim uwzględnione - powiedział w rozmowie z Reutersem premier Czech Petr Fiala, który obecnie przewodniczy Radzie UE.

Czeski premier dodał, że "nie ma szans" na włączenie gazu do siódmego pakietu sankcji: "Uważam, że tak nie powinno być, bo wiele krajów jest uzależnionych od rosyjskiego gazu".

Według niego nowy pakiet sankcji prawdopodobnie obejmie zakaz importu złota z Rosji, rozszerzy listę towarów podwójnego zastosowania, których eksport do Rosji jest zakazany, oraz rozszerzy listę osób objętych sankcjami.

05:14

Prezydent Władimir Putin cynicznie wykorzystuje głód jako narzędzie wojny, blokując eksport zboża z Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg po spotkaniu szefów spraw zagranicznych pięciu krajów Europy Środkowej(C5) w Budapeszcie.

Musimy skupić się na wywiezieniu zboża z Ukrainy, biorąc pod uwagę zbliżający się głód - stwierdził.

05:10

Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Iryna Wenediktowa i specjalna przedstawicielka sekretarza generalanego ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach Pramila Patten omówiły ten etap współpracy w środę podczas spotkania w Hadze.

Według Wenediktowej Patten poinformowała, że jest gotowa w najbliższym czasie zorganizować grupę stałych ekspertów do pracy na Ukrainie. Będą to doświadczeni specjaliści, którzy będą pomagać prokuratorom i śledczym oraz współpracować ze społeczeństwem obywatelskim.

05:05

Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy, już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w programie telewizyjnym "Feygin Live".

Według Arestowycza, zapewnione przez sojuszników wyrzutnie HIMARS radykalnie zmieniły zasady gry na polu bitwy. W ciągu zaledwie jednego dnia Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały magazyny amunicji w tzw. "LNR" i "DNR", bezpośrednio w Doniecku, a także w Nowej Kachowce, w obwodzie chersońskim i innych miejscach. 

W sumie, w ciągu tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wykonały ponad 50 ataków i wszystkie były skuteczne, ani jednego chybienia. W rozmowach okupantów, które słyszymy, według informacji wywiadu ich stan jest bliski paniki. Ogromne straty, a oni nie wiedzą, co z tym zrobić - powiedział Arestowycz.

Dodał też, że straty Rosjan po atakach HIMARS wzrosły po prostu kolosalnie i niezwykle trudno jest im pozyskać nowe siły do wojny z Ukrainą.

Jak przypomina Ukrinform, prezydent USA Joe Biden podpisał w piątek nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy o wartości około 400 mln USD, który obejmuje w szczególności nowe wyrzutnie HIMARS, a także amunicję do nich.