Chiny wezwały do zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą i rozpoczęcia dialogu między państwami. Rzecznik MSZ w Pekinie Wang Wenbin podkreślił też konieczność poszanowania „integralności terytorialnej wszystkich krajów”.

"Należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów, przestrzegać celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, brać pod uwagę uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich innych krajów. Powinny być wspierane wszelkie wysiłki, sprzyjające pokojowemu rozwiązywaniu kryzysów" - powiedział na konferencji prasowej Wang.

"Wzywamy zainteresowane strony do wdrożenia zawieszenia broni, rozpoczęcia dialogu i konsultacji oraz do jak najszybszego znalezienia rozwiązania, które rozwieje uzasadnione obawy wszystkich stron w zakresie bezpieczeństwa" - dodał rzecznik.

Wang podkreślił, że Chiny są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową, aby nadal "odgrywać konstruktywną rolę w łagodzeniu sytuacji".

Więzienie za odmowę stawienia się do poboru

AFP przypomina, że podobne stanowisko chińskie MSZ wygłosiło już w zeszłym tygodniu, gdy przedstawicielka resortu Mao Ning powiedziała, iż Pekin wzywa wszystkie zainteresowane strony do ustanowienia zawieszenia broni w drodze dialogu i negocjacji. "Mamy też nadzieję, że społeczność międzynarodowa stworzy do tego warunki i przestrzeń" - mówiła.

Władimir Putin dziś ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji, która ma objąć 300 tys. osób. Z kolei we wtorek Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przegłosowała zmiany w kodeksie karnym, które przewidują karę więzienia za odmowę stawienia się do poboru, a także za dezercję, odmowę wykonania rozkazów czy dobrowolne poddanie się.