Marynarki wojenne Rumunii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzą w dniach 11-15 września zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia Sea Breeze 23.3. W manewrach, które odbędą się na Morzu Czarnym i w delcie Dunaju, aktywnie uczestniczyć będzie również Ukraina i inne kraje sojusznicze.

W manewrach, które zostaną przeprowadzone na rumuńskich wodach terytorialnych, wezmą udział również marynarki wojenne z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Ukrainy i Francji.

Głównym celem ćwiczeń Sea Breeze 23.3 jest - jak podał rumuński resort obrony - "rozwój interakcji operacyjno-taktycznej pomiędzy uczestnikami manewrów w zakresie zwalczania urządzeń wybuchowych, w szczególności min morskich, w celu zapewnienia swobody żeglugi".

Do ćwiczeń rumuńska marynarka wojenna ma wystawić trałowiec Sublocotenent Alexandru Axente, szybką jednostkę z bazą dla nurków "Venus", łódź Posada VBL179 i szybkie łodzie typu RHIB (jednostka pływająca łącząca zalety pontonu i łodzi). W manewrach wezmą udział również specjaliści ds. usuwania amunicji wybuchowej, żołnierze i oficerowie sztabowi.

Amerykanie desygnowali do ćwiczeń morski samolot patrolowo-rozpoznawczy P-8 Poseidon oraz zespół nurków wraz z łodziami i wyposażeniem przeciwminowym. Pozostaje kraje wystawią głównie zespoły nurków, specjalistów ds. usuwania amunicji wybuchowej i oficerów sztabowych.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, w dniach 5-6 września w rumuńskiej Konstancy zorganizowano spotkanie dowódców marynarek wojennych państw członkowskich NATO z regionu Morza Czarnego (Bułgaria, Rumunia, Turcja), w którym uczestniczyli również przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainy.

Rumunia stała się kluczowa dla Ukrainy

Po wycofaniu się Rosji z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i ogłoszeniu blokady portów czarnomorskich, Rumunia stała się kluczowym hubem eksportu żywności z Ukrainy.

Obecnie Dunajem eksportuje się miesięczne 2 mln ton zboża, a rumuńskie władze - przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - zamierzają zwiększyć możliwości eksportowe terminali do 4 mln ton miesięczne.

W ramach umowy zbożowej Ukraina wyeksportowała w ciągu roku ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu światowe ceny żywności zostały obniżone o ponad 20 proc.