"Dzisiejsze poparcie Komisji Europejskiej dla 'Planu dla Ukrainy' jest dużym krokiem naprzód. Otwiera drogę do regularnych płatności w ramach instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów euro" - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Czterech mężczyzn w wieku 36-38 lat zginęło w wyniku rosyjskiego ataku na ukraiński Siewiersk. Patrioty rozmieszczone w Polsce mogłyby chronić zachodnią Ukrainę, ale pod uwagę brane są bardzo różne rozwiązania - stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Poniedziałek był 782. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 15.04.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:19

Kiedy nastała wiosna, wydawało się, że najgorsze już za Ukraińcami. Nasz wschodni sąsiad przetrwał kolejną rosyjską kampanię uderzeń rakietowych wymierzonych w infrastrukturę energetyczną. Trzeba przyznać, że było ich relatywnie niewiele, co - jak się okazało - było tylko preludium do tego, co obserwujemy obecnie. Rosjanie w ostatnich tygodniach zmienili taktykę i atakują bardziej precyzyjnie, wykorzystując do tego większą liczbę środków. To kolejny z problemów, z którymi muszą się mierzyć władze w Kijowie.

20:57

Wołodymyr Zełenski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Norwegii. "Jak zawsze w przypadku Norwegii, sensowne i całkiem praktyczne" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X.

20:25

Według gazety "Washington Post", prośba Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy, aby nie atakowała rosyjskich rafinerii ropy naftowej, "zirytowała" Zełenskiego" - podał Kyiv Independent.

19:50

Teraz cały świat zobaczył, po działaniach sojuszników Izraela na niebie i krajów sąsiednich, jak skuteczna może być jedność w obronie przed terroryzmem, jeśli podstawą jedności jest wystarczająca wola polityczna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Ukrinform.

18:49

Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen napisała na platformie X (dawny Twitter), że "ukraińska strategia reform i inwestycji stanowi solidną podstawę dla bardziej nowoczesnej i zamożnej Ukrainy na drodze do UE".

"Dzisiejsze poparcie KE dla Planu dla Ukrainy jest dużym krokiem naprzód. Otwiera drogę do regularnych płatności w ramach instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów euro" - przekazała.

17:59

Według źródła, na które powołuje się Kyiv Independent, ukraińskie siły uderzyły w punkt dowodzenia znajdujący się na terenie okupowanego przez Rosję Krymu.

17:11

Według informacji portalu Ukrinform, "od 24 lutego 2022 r. 351 pracowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zostało rannych (PSU)".

W tym czasie zginęło 91 osób, które służyły w PSU.

16:02

Jak podał Ukrinform, "na kierunku Orichowa ukraińscy obrońcy odparli dziewięć ataków wroga".

15:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował Mykołę Toczyckiego zastępcą szefa Biura Prezydenta.

14:03

W wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierska w obwodzie donieckim zginęło czterech mężczyzn w wieku od 36 do 38 lat - podał gubernator Wadym Fiłaszkin, cytowany przez Kyiv Independent.

13:20

Ursula von der Leyen wezwała Kongres USA do zatwierdzenia pakietu pomocowego dla Ukrainy - podał Ukrinform.

12:53

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND, że inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, iż wielu zbyt długo bagatelizowało Władimira Putina i jego działania. Jej zdaniem przyjaciele Putina chcą zniszczyć Unię Europejską od wewnątrz.

Von der Leyen uważa, że "równolegle do wojny napastniczej Władimira Putina przeciwko Ukrainie, nasilają się antyeuropejskie działania jego skrajnie lewicowych i skrajnie prawicowych przyjaciół politycznych w całej UE, takich jak AfD w Niemczech".

Europa doświadcza teraz podwójnego ataku: z zewnątrz i od wewnątrz, a zagrożenie jest realne - oświadczyła szefowa KE.

Nie oszukujmy się, przyjaciele Putina chcą zniszczyć Unię Europejską od wewnątrz, poprzez proces dezintegracji - powiedziała von der Leyen. 

10:29

Wyrzutnie rakietowe Patriot, rozmieszczone w Polsce, mogłyby ochraniać niebo nad zachodnią Ukrainą; taki scenariusz jest realny, ale pod uwagę brane są bardzo różne rozwiązania - oznajmił w niedzielę wieczorem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W rzeczywistości (pozwoliłoby to) chronić kraje NATO przed rosyjskimi rakietami i dronami, (które mogą) przylecieć również na ich terytoria - dodał szef MSZ na antenie ukraińskiej telewizji.

Kułeba podkreślił, że rozmieszczenie wszystkich wyrzutni Patriot zależy od decyzji Stanów Zjednoczonych, lecz władze w Kijowie "dokładnie wiedzą, gdzie (te systemy rakietowe) się znajdują".

"Kiedy siedzimy za zamkniętymi drzwiami, mówię wprost wszystkim naszym (zachodnim) partnerom: moi drodzy, zróbcie jak uważacie - jeśli chcecie przekazać (Patrioty) w dzierżawę, wydzierżawcie je, a jeśli chcecie, żeby chroniły waszą granicę, niech (tak się stanie). Ale dajcie (te wyrzutnie)" - przyznał minister.

Jak podkreślają ukraińskie władze, celem ostatnich rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów jest nie tylko maksymalne ograniczenie potencjału energetycznego Ukrainy, ale też wyczerpanie środków obrony powietrznej tego państwa. Przedstawiciele rządu, m.in. Kułeba, od dawna zabiegają w krajach Zachodu o dodatkowe dostawy wyrzutni rakietowych, przede wszystkim systemów Patrio

09:00

Cztery osoby zginęły w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach sumskim, charkowskim, donieckim i zaporoskim, na północy, wschodzie i południu kraju - powiadomiły władze tych regionów.

Rosyjskie wojska ostrzelały siedem przygranicznych gmin w obwodzie sumskim, wykorzystując w tym celu wyrzutnie artyleryjskie, moździerze oraz drony. Rosjanie zaatakowali kilkanaście miejscowości na Charkowszczyźnie.

W niedzielę Rosjanie dokonali około 400 ostrzałów miast i wsi w regionie zaporoskim. Zaatakowano siedem miejscowości.