"Istnieją plany B, a nawet C, przygotowujemy je równolegle przeprowadzając analizę zagrożeń w czasie rzeczywistym" - mówił o możliwości przeniesienia ceremonii otwarcia igrzysk Emmanuel Macron. W przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym, gospodarze igrzysk mogą zdecydować się na taki ruch.

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym ceremonia otwarcia igrzysk XXXIII olimpiady w Paryżu nad Sekwaną może zostać przeniesiona w inne miejsce.

Ceremonia otwarcia igrzysk, planowana 26 lipca nad Sekwaną, może zostać ograniczona do Placu Trocadero lub nawet przeniesiona na Stade de France - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z dziennikarzami stacji BFMTV oraz RMC. Otwarcie imprezy nad Sekwaną, to pierwszy taki przypadek w historii igrzysk olimpijskich. Możemy tego dokonać i zrobimy to. Ale istnieją plany B, a nawet C, przygotowujemy je równolegle przeprowadzając analizę zagrożeń w czasie rzeczywistym - dodał.

Gospodarze igrzysk zapewniają, że system bezpieczeństwa umożliwi utrzymanie dotychczasowego scenariusza "rzecznego" otwarcia imprezy poprzez stworzenie bardzo szerokiego obszaru, w którym będą sprawdzane wszystkie osoby wchodzące i wychodzące.

Prezydent nawiązał także do sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie 7 października 2023 roku terrorystyczna organizacja Hamas dokonała ataku na Izrael. W ataku zginęło około 1200 osób, a około 240 zostało uprowadzonych. W efekcie siły wojskowe Izraela wkroczyły do Strefy Gazy, a wojna w enklawie trwa do dzisiaj. 

Pod koniec lutego grupa lewicowych parlamentarzystów zażądała, aby Międzynarodowy Komitet Olimpijski zastosował w tym przypadku identyczną politykę, jaką wdrożył po napadzie Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, dopuszczając do udziału w igrzyskach sportowców Rosji i Białorusi tylko pod neutralną flagą.

Decyzja MKOl o dopuszczeniu do igrzysk sportowców Rosji pod neutralną flagą jest proporcjonalna i sprawiedliwa, ponieważ Rosja zdecydowała się na wojnę agresywną, która trwa już ponad dwa lata. Izrael padł ofiarą ataku terrorystycznego. Możemy nie zgodzić się z  jego sposobem reakcji na atak. Ale nie możemy powiedzieć, że Izrael jest napastnikiem - dodał Macron.

Macron chce globalnego zawieszenia broni

Francja "zrobi wszystko, aby doprowadzić do rozejmu olimpijskiego" - zadeklarował Macron. W ten sposób prezydent Francji chce wrócić do wywodzącej się jeszcze z starożytności tradycji przerywania konfliktów zbrojnych na czas igrzysk. W dokonaniu tego ma mu pomóc przywódca Chin Xi Jinping.

Jak informuje RFI powołując się na źródła w dyplomacji, Xi ma przybyć do Francji na początku maja. Poprosiłem go, aby mi pomógł - oznajmił Emmanuel Macron.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się  26 lipca i potrwają do 11 sierpnia, natomiast 17. paraolimpijskie zorganizowane zostaną w dniach 28 sierpnia - 8 września. Stolica Francji po raz trzeci w historii igrzysk nowożytnych będzie ich gospodarzem. Pierwsze zorganizowała w 1900 roku, a kolejne przed stu laty.