Trzy mosty na rzece Doniec w obwodzie charkowskim zostały zniszczone, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim. Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie. Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku. Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji z Azowstalu. Przed sądem w Kijowie stanął pierwszy rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne. Najważniejsze informacje z 79. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 13.05.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie.
  • Trzy mosty na rzece Doniec w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zostały zniszczone, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich.
  • Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku w centralnej części kraju - powiedziała wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
  • Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.
  • Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukrańskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.
  • Paryscy komentatorzy zastanawiają się, czy prezydenci Francji i Rosji negocjowali podział Ukrainy za plecami Wołodymyra Zelenskiego. Takie pytanie pojawiło się po oświadczeniu prezydenta Ukrainy. Emmanuel Macron miał pytać Zełenskiego przez telefon, czy jest on gotów poczynić ustępstwa terytorialne.
  • Ukraina jest gotowa na wymianę rosyjskich jeńców wojennych na 38 ciężko rannych obrońców Azowstalu znajdujących się w hucie. Strona rosyjska do tej pory odmawia ewakuacji i żąda od Ukraińców poddania się.
  • Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola - poinformował korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.
  • 79. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia

23:56

Kończymy relację z 79. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym RAPORCIE.

23:37

Ukraina i Mołdawia zaktualizują umowę o wolnym handlu - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

22:53

Możemy donieść o 200. zestrzelonym rosyjskim samolocie - poinformował wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:33

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że popiera politykę otwartych drzwi NATO oraz prawo krajów nordyckich do określania "własnej przyszłości, polityki zagranicznej i ustaleń dotyczących bezpieczeństwa" - informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

21:51

Pentagon wezwał Kongres do przyjęcia do 19 maja nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

21:47

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

21:38

Turcja jako znaczący członek NATO, poprzez groźbę zablokowania wejścia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, "chce realizować swoje interesy" i wpłynąć m.in. na USA i UE - ocenia fińska prasa.

21:23

"Słowa polskich przywódców o Rosji 'jako nowotworze' i odszkodowaniach dla Ukrainy skłaniają Federację Rosyjską do 'postawienia Polski w kolejce do denazyfikacji'" - powiedział Oleg Morozow, przewodniczący Komisji Kontroli Dumy Państwowej, którego cytuje agencja RIA Novosti. Odniósł się w ten sposób m.in. do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który na łamach "Daily Telegraph" porównał "Russkij Mir" do nowotworu.

21:21

Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

Jak podano, w trzech miejscach wciąż trwają walki. 

21:15

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że 19 maja przybędzie do Polski z dwudniową wizytą, podczas której odwiedzi m.in. ośrodek dla ukraińskich uciekinierów wojennych.

21:14

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola - poinformował korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.

21:06

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

20:43

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że ostatnie negocjacje z Rosją w sprawie ewakuacji obrońców oblężonego zakładu Azowstal w Mariupolu były "bardzo trudne", ale nie podała szczegółów.

Wynik może nie wszystkim się podobać, ale naszym zadaniem jest ewakuować naszych chłopców. Wszystkich. Żywych. Z wolą Bożą uratujemy ich wszystkich - stwierdziła, cytowana przez Reutersa Wereszczuk.

20:33

Żołnierze rosyjscy zamęczyli lub zabili w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy do 50 osób - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy na Facebooku.

Według ukraińskiego wywiadu do Chersonia przybyła grupa werbowników złożona z pracowników federalnej Służby Bezpieczeństwa, oficerów "ministerstwa bezpieczeństwa" pseudorepubliki donieckiej oraz przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej Liga (dawniej Wagner). "Ich zadaniem było znalezienie ludzi, którzy zgodzą się pracować dla służb specjalnych Donieckiej Republiki Ludowej" - pisze wywiad. Według jego danych podczas pobytu w Chersoniu grupa ta zamęczyła lub zabiła do 50 cywilów, a 120 uprowadzono i miejsce ich pobytu jest nieznane.

20:23

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że popiera politykę otwartych drzwi NATO oraz prawo krajów nordyckich do określania "własnej przyszłości, polityki zagranicznej i ustaleń dotyczących bezpieczeństwa". Biden mówił o tym po rozmowie telefonicznej z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

20:15

41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, odpowie przed sądem - oznajmiła ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

Mamy 41 podejrzanych w sprawach, z którymi będziemy gotowi wystąpić do sądu - powiedziała Wenediktowa w telewizji. Dodała, że wszystkie te sprawy dotyczą przestępstw, choć różnego rodzaju: bombardowań cywilnej infrastruktury, zabójstwa cywilów, gwałtów oraz szabrownictwa.

20:04

Przywódca Osetii Południowej, jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Anatolij Bibiłow ogłosił, że 17 lipca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji - podał Reuters, powołując się na agencję TASS.

20:00

Rosyjska armia uzupełnia swoje szeregi przerzedzone na wojnie w Ukrainie poprzez rekrutację osób werbowanych dzięki agencjom pośrednictwa pracy - twierdzi kiszyniowski dziennik internetowy Timpul.

Według mołdawskiego portalu tylko za sprawą strony internetowej Superjob.ru kojarzącej pracodawców z pracownikami rosyjskie siły zbrojne poszukują obecnie blisko 20 tys. osób.

19:37

Od soboty ustają dostawy energii elektrycznej z Rosji do Finlandii - poinformował fiński operator przesyłowy Fingrid. Według niego, nie ma zagrożenia brakiem energii w Finlandii.

19:34

Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

We wschodniej strefie operacyjnej wróg nadal atakuje ogniem rakietowym obiekty przemysłowej infrastruktury oraz ostrzeliwuje obiekty cywilne - napisano w wieczornym komunikacie. 

19:30

Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku w centralnej części kraju - powiedziała wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

Podczas spotkania rządowego Swyrydenko poinformowała, że z powodu zniszczeń w ukraińskiej infrastrukturze paliwowej rząd podpisał kontrakty na import 300 tys. ton oleju napędowego i 120 tys. ton benzyny, aby pokryć zapotrzebowanie w maju. 

19:19

Koordynacja działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy oraz ludności cywilnej przebywającej w ogarniętym wojną kraju to główne tematy piątkowej wideorozmowy pierwszych dam Polski Agaty Kornhauser-Dudy oraz Ukrainy Ołeny Zełenskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak poinformowała KPRP, Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce Agaty Kornhauser-Dudy wyrazy wdzięczności za polską solidarność okazywaną od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Małżonka prezydenta RP podkreśliła z kolei, że "jest dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami". Zapewniła, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

19:10

Sytuacja na froncie w Ukrainie według brytyjskiego Ministerstwa Obrony:

19:02

Prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory na raka - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.

Ukraińska agencja UNIAN podkreśla, że chodziły już wcześniej słuchy o raku tarczycy albo raku jamy brzusznej u Putina. Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew także pisał o jego poważnej chorobie nowotworowej.

Wcześniej brytyjskie media informowały, powołując się na kremlowskiego oligarchę, że Putin cierpi na raka krwi.

19:00

Kraje G7 planują znaczne wsparcie finansowe dla Ukrainy. Na zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu ministrów finansów tych państw pod Bonn w Niemczech chcą one uruchomić wsparcie budżetowe dla Ukrainy o wartości prawie 30 miliardów euro - podaje portal tygodnika "Spiegel".

18:45

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie w kraju stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

Zgodnie z nowymi zarządzeniami szefa rządu stopnie alarmowe będą obowiązywać do 31 maja, do godz. 23.59.

18:39

Dziesiątki ukraińskich cywilów zginęły na krótkim odcinku między wsiami Motyżyn i Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, próbując się ewakuować z terenów zajętych przez Rosjan. Na "drodze śmierci" znaleziono ciała 37 osób - pisze "The Wall Street Journal".

18:20

Rosjanie ostrzelali miasteczko Hulajpołe w obwodzie zaporoskim. Trzy osoby zostały ranne, osiem wysokich budynków zostało uszkodzonych - podaje Ukraińska Prawda.

18:17

Straż Graniczna, która bierze udział w obronie Azowstalu w Mariupolu, pokazała swojego czworonożnego przyjaciela, Sonię.

17:55

Kościół moskiewski od zawsze jest w łączności z tym, kto w Rosji sprawuje władzę. Patriarchat moskiewski to jeden z rządowych oddziałów Rosji, a Cyryl to po prostu urzędnik Władimira Putina - uważa arcybiskup czernihowski i niżyński Eustracjusz (Zoria), rzecznik Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

17:45

Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży na Morzu Czarnym systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 oraz Pancir - poinformował przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki.

Wywiad wojskowy dysponuje danymi, że na Wyspie Węży rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej Pancir i Tor-M2, a możliwe, że w przyszłości zostaną tam rozmieszczone nawet systemy rakietowe, które pozwolą ostrzeliwać terytorium naszego kraju i nie tylko - oznajmił Skibicki w telewizji.

17:42

Pseudoreferendum na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, m.in. w Chersoniu i Mariupolu, może zostać przeprowadzone przez Federację Rosyjską 11 września - podaje Ukrinform powołując się na wypowiedź przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadyma Skibickiego.

17:38

Dwoje ukraińskich żołnierzy Andrij i Wałeria pobrali się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, ale byli małżeństwem tylko trzy dni, gdyż on zginął. Ich historię opowiada w piątek ukraińska redakcja BBC.

Andrij i Wałeria poznali się trzy lata temu. Ona była szefową biura prasowego straży granicznej obwodu donieckiego. Miałam poczucie, że to człowiek, którego musiałam spotkać. Po prostu wszedł w moje życie. Był dla mnie szczęściem i całym światem - powiedziała BBC.

17:35

Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego.

17:23

Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO; zakładamy, że uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch.

16:56

Z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie wywieziono już przymusowo do Rosji około 2,5 tys. ukraińskich dzieci - poinformowała doradczyni prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Daria Herasymczuk. Według niej w wyniku rosyjskiej inwazji 226 dzieci zginęło, a 420 zostało rannych.

16:35

Paryscy komentatorzy zastanawiają się, czy prezydenci Francji i Rosji negocjowali podział Ukrainy za plecami Wołodymyra Zelenskiego. Takie pytanie pojawiło się po oświadczeniu prezydenta Ukrainy. Emmanuel Macron miał pytać Zełenskiego przez telefon, czy jest on gotów poczynić ustępstwa terytorialne.

16:34

Moja wypowiedź dla "Daily Telegraph" wywołała odpowiedź Kremla, według wiceszefowej rosyjskiej Dumy jest ona "w istocie faszystowska"; w Polsce mamy dwa powiedzenia odnoszące się do tej sytuacji: prawda w oczy kole i uderz w stół, a nożyce się odezwą - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki na łamach środowego wydania "Daily Telegraph" wskazał, że nie wystarczy wspierać Ukrainy w walce, lecz trzeba wykorzenić ideologię, która stoi za rosyjską napaścią, bo jest ona równie niebezpieczna jak nazizm i komunizm.

16:26

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde wyraziła w piątek zaskoczenie wypowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zasugerował, że jego kraj - jako państwo członkowskie NATO - mógłby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.

Z Turcją mamy bardzo dobrą i konstruktywną relację, oni takiej opinii nam do tej pory bezpośrednio nie przedstawili - podkreśliła Linde w rozmowie z telewizją SVT.

16:13

Trzy mosty na rzece Doniec zostały zniszczone w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich - podała w piątek stacja CNN w oparciu o zdjęcia satelitarne firmy BlackSky i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zdjęcia BlackSky, wykonane 12 maja, pokazują zburzone fragmenty mostów w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw, około 17 km od rosyjskiej granicy. Oba miasta zostały niedawno wyzwolone przez wojsko ukraińskie.

16:05

Sąd w Moskwie ukarał grzywną w wysokości 12,8 mln rubli (niemal 195 tys. dolarów) Radio Wolna Europa/Radio Swoboda za nieusunięcie treści dotyczących rosyjskiej tzw. operacji specjalnej na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

Zdaniem sądu opublikowane wiadomości fałszywie opisywały wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie, którą w kraju tym określa się mianem "operacji specjalnej".

16:00

Rząd Mołdawii przekazał władzom unijnym kwestionariusz z odpowiedziami dotyczącymi kandydatury tego kraju do UE - poinformował kiszyniowski dziennik internetowy Stiri. Powołujący się na źródła w Brukseli portal sprecyzował, że przekazane w czwartek dokumenty stanowiły drugą część odpowiedzi. Dotyczyły 1800 pytań na temat m.in. prawa, ekonomii i relacji pomiędzy organami państwowymi.

15:39

Rosja wydaliła pracownika ambasady Bułgarii w Moskwie - poinformowało bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych. Decyzję w tej sprawie rosyjskie MSZ przekazało bułgarskiemu ambasadorowi Atanasowi Krystinowi.

Zdaniem strony rosyjskiej przyczyną tej decyzji jest "bezpodstawne wydalenie w kwietniu br. dyplomaty rosyjskiego w Sofii". Był on pierwszym sekretarzem ambasady i według strony bułgarskiej wydalono go za szpiegostwo.

15:36

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis - dodała ta osoba.

15:17

Zbrodnie, które najeźdźcy z Rosji popełniają na Ukrainie, zmieniają ich psychikę - oceniła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na Facebooku SBU opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, w której wojskowy, ku przerażeniu żony, opowiada o zabijaniu ludności cywilnej i przyznaje, że wróci do domu jako "inny człowiek".

15:06

Polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE; musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie - mówił prezydent Andrzej Duda w Tallinie.

15:04

Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

"Obrońcy Mariupola - piechota morska, gwardia narodowa, w tym pułk Azow, mariupolski batalion obrony terytorialnej, straż graniczna, policjanci, wywiad, bojownicy służby bezpieczeństwa - zyskali dla nas czas i uratowali wiele istnień ludzkich. Siły obrony w Donbasie, a także w obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim, powstrzymały nawałę wroga" - to według Reznikowa część osiągnięć sił ukraińskich.

14:48

Zwróciliśmy się do państw grupy G7 o przejęcie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę po wojnie - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na marginesie spotkania szefów dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

Kanada już to zrobiła i mam wrażenie, że inni, prędzej czy później, dojdą do podobnego wniosku. Mówimy o setkach miliardów dolarów. Rosja musi zapłacić - powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.

14:30

Rosyjscy żołnierze są gotowi zrobić wszystko, by opuścić front i wyjechać do domu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. W przechwyconej przez HUR rozmowie żona rosyjskiego żołnierza radzi mu, by spowodował u siebie uraz, wypadając z czołgu.

14:29

Turcja nie może poprzeć planów Szwecji i Finlandii dotyczących przystąpienia do NATO - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Taki sygnał komplikuje starania tych dwóch krajów o wejście do Sojuszu, bo na ich włączenie muszą zgodzić się wszyscy członkowie paktu.

14:15

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Retorsje - w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży - uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych.

Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina - skomentowała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych.

14:14

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Później kanclerz poinformował na Twitterze, że podczas "długiej rozmowy" zwrócił Putinowi uwagę, że "na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni".

14:10

Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukrańskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

"Prosimy o dołożenie wszelkich dyplomatycznych starań, by pomóc władzom Ukrainy uratować życie żołnierzy oraz cywilów z Azowstalu, których Rosja - na rozkaz Putina - próbuje tam w barbarzyński sposób zniszczyć" - napisali prezydenci w oświadczeniu opublikowanym na profilu Poroszenki na Facebooku.

13:58

Chińskie MSZ skrytykowało w piątek przyjęcie przez Radę Praw Człowieka ONZ rezolucji wzywającej do śledztwa w sprawie doniesień o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie. Rzecznik MSZ Zhao Lijian oskarżył ONZ o stosowanie "podwójnych standardów".

13:50

Dzięki przeprowadzonemu śledztwu, w tym analizie zdjęć satelitarnych, CNN zidentyfikowało brygadę artylerii, która przeprowadziła 27 i 28 lutego ataki przy użyciu amunicji kasetowej na Charków we wschodniej Ukrainie. Dowódca tej brygady, generał Aleksandr Żurawlow, nadzorował wcześniej jeden z najbardziej brutalnych etapów wojny w Syrii - informuje w piątek portal amerykańskiej telewizji.

Eksperci wojskowi potwierdzili, że jedyną osobą uprawnioną do wydania rozkazu o ataku rakietowym przy użyciu systemów Smiercz w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, z którego według informacji CNN wystrzelono pociski, jest właśnie Żurawlow.

13:47

Jeżeli ukraińskie porty czarnomorskie nie zostaną odblokowane, umrą miliony ludzi - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. Jeśli ma pan w ogóle serce dla reszty świata, niezależnie od tego, co myśli pan o Ukrainie, musi pan otworzyć te porty - zaapelował do prezydenta Rosji.

13:39

Białoruski ochotnik Konstantin Diubajło zginął w regionie donieckim - podaje Nexta. Od 2014 roku brał udział w walkach po stronie ukraińskiej.

13:37

Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Rosja musi zapłacić odszkodowania za to, co zniszczyła na Ukrainie, a ludzie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą ponieść konsekwencje karne - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.

13:34

Rosja wydaliła 10 rumuńskich dyplomatów w odpowiedzi na wydalenia przez Bukareszt rosyjskich przedstawicieli w tym kraju.

13:23

Dla potrzeb rosyjskiej propagandy żołnierze z jednostek liniowych są zmuszani do odgrywania działań na froncie, kopania okopów czy kilkukrotnego rozminowywania tych samych terenów - poinformował ukraiński wywiad woskowy (HUR) w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

13:17

Rosjanie znaczyli domy białym materiałem, by następnie gwałcić mieszkające tam kobiety - pisze brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zeznania gwałconej przez Rosjan 42-letniej Ukrainki.

Mieszkająca we wsi w pobliżu Kijowa Wika wspomina słowa dowódcy rosyjskiego oddziału, który przyszedł do jej domu oznajmiając, że "jego chłopcy napili się już wódki i teraz chcą się trochę zabawić". Dodaje, że w tym momencie zrozumiała, dlaczego żołnierze kazali jej wcześniej oznaczyć swój dom zawieszonym na przedniej bramie białym materiałem. Jak relacjonowała gazecie kobieta, na zamieszkałej przez nią ulicy zabito dwóch mężczyzn i zgwałcono - włączając ją samą - dwie kobiety.

13:13

Tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie będą znacznie mniejsze niż w zeszłym roku, bo połowa gruntów pod uprawę pszenicy znajduje się na terenach intensywnych walk lub okupowanych przez rosyjskie wojska, nadal mówimy jednak o znacznych ilościach - przekazał ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski w Stuttgarcie przed spotkaniem z ministrami rolnictwa państw grupy G7.

13:00

Oba nasze narody cierpiały ten sam los narodów nie w pełni wolnych, nie w pełni suwerennych; to wszystko udało nam się odzyskać dopiero pod koniec XX wieku - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem w Tallinie.

Dzisiaj, kiedy obaj z panem prezydentem patrzymy na Ukrainę, a patrzyliśmy na nią z bardzo bliska - nie tylko w Kijowie, ale i w Irpieniu, i w Buczy (...), nie mamy żadnych wątpliwości, że nie tylko my musimy nieść Ukrainie i Ukraińcom pomoc w tym, aby się obroniła (...), rozmawiamy o tym z panem prezydentem, z naszymi koleżankami i kolegami na arenie międzynarodowej, staramy się działać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - podkreślił prezydent Duda.

12:56

Rosja chciała osłabić Unię Europejską i NATO, ale poprzez agresję na Ukrainę osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo. UE i NATO są bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział w Tallinie prezydent Estonii Alar Karis na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Andrzej Duda składa w piątek wizytę roboczą w stolicy Estonii.

Oczywiście omawialiśmy sytuację na Ukrainie. Rozmawialiśmy o tym, że zamierzamy nadal wspierać Ukrainę i o tym, jak upewnić się, że cena tej inwazji będzie tym większa dla Rosji - powiedział na wspólnej konferencji prasowej prezydent Estonii.

12:50

Rosyjskie wojska nie radzą sobie w starciu z siłami ukraińskimi na polu walki, więc z premedytacją zamieniają obwód ługański w pustynię. Większość miast regionu została zniszczona w 70 proc., a te znajdujące się pod okupacją są zrujnowane jeszcze bardziej - poinformował w piątek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Wróg rzucił wszystkie siły, żeby przełamać naszą obronę na kierunku ługańskim. W ciągu minionej doby naliczyliśmy dwa tysiące sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego. Przeciwnik szturmuje Rubiżne, Zołote, Nyżne i okolice Siewierodoniecka. Wydaje się jednak, że walczymy z idiotami. Wkrótce znów podejmą próbę zbudowania przeprawy pontonowej przez Doniec, a to oznacza, że powtórzy się Biłohoriwka (skuteczny atak na rosyjskie pozycje podczas forsowania rzeki - red.)" - napisał Hajdaj

12:41

Nagranie z pierwszego procesu rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie w Ukrainie.

12:36

Władimir Putin jest poważnie chory na raka krwi - to cytat, który przytaczają dziś brytyjskie media, powołując się na rozmowę z jednym z wpływowych rosyjskich oligarchów. Podczas rozmowy z brytyjskim biznesmenem oligarcha miał mówić też o chorobie psychicznej prezydenta Rosji.

12:25

Cztery rosyjskie kluby piłkarskie odwołały się od wykluczenia z europejskich rozgrywek piłkarskich, które nałożyła UEFA po agresji militarnej tego kraju na Ukrainę. Zenit St. Petersburg, Dynamo Moskwa, PFK Soczi i CSKA Moskwa złożyły apelację do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Kluby, które zdecydowały się na odwołanie zajmują obecnie cztery czołowe miejsca w rosyjskiej ekstraklasie i to właśnie je na ten moment dotkną wprowadzone sankcje.

12:12

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w piątek, że "istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji". Podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że kluczowe jest to, by "odpowiedź nie spowodowała większych strat niż agresja".

"W tym kontekście mówi się o wojnie sprawiedliwej" - przypomniał.

12:00

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji. Kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

"Strona, która opanuje wyspę, może w dowolnym momencie zablokować ruch cywilnych statków w kierunku wszystkich ukraińskich portów. (...) To strategicznie ważny punkt, umożliwiający otwarcie morskich szlaków handlowych i dostawy uzbrojenia. Kontrolowanie tego miejsca pozwala także przeciwdziałać rosyjskim operacjom na terenie separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, w tym lądowaniu wojsk powietrznodesantowych" - podkreślił Budanow na antenie ukraińskiej telewizji. Słowa szefa wywiadu zacytowano na profilu HUR na Telegramie.

11:49

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę.

Zdaniem Denisowej, rosyjski zamiar przyłączenia Mariupola potwierdza wprowadzenie do miasta rosyjskich banków i instytucji kształcenia wyższego, oraz przejście na rosyjski kod telefoniczny.

11:25

Rosjanie zniszczyli XIX-wieczny Pałac Woroncowa w Odessie.

11:18

Republikański senator Rand Paul zablokował natychmiastowe przyjęcie przez Senat USA pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów - poinformowała w czwartek wieczorem agencja Reutera. Pakiet pomocy został we wtorek przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Jego procedowanie w Senacie przełożono na przyszły tydzień.

Ustawa o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy została uchwalona przez Izbę Reprezentantów w przyspieszonym trybie. Do jej jak najszybszego przyjęcia przez wyższą izbę Kongresu wezwali zarówno lider demokratycznych senatorów Chuck Schumer, jak i jego odpowiednik z Partii Republikańskiej Mitch McConnell. Taka zgoda obu partii zdarza się niezwykle rzadko - pisze Reuters.

10:57

Polska spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej dostarcza Ukrainie najwięcej broni - ustaliła dziennikarka RMF FM. Na początku przyszłego tygodnia Unia Europejska zdecyduje o zwiększeniu unijnego budżetu na dostawy broni dla Ukrainy do 2 mld euro. UE ze wspólnego budżetu refinansuje unijnym krajom dostawy broni dla Ukrainy od pierwszych dni wojny.

10:44

Rosyjskie wojska nieustannie ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy, a w okupowanym obwodzie chersońskim płonie półtora tysiąca hektarów lasu - wynika z zestawienia sytuacji w regionach przygotowanego w piątek przez portal Ukrainska Prawda na podstawie danych władz obwodowych z ostatniej doby.

10:29

Dziś w Kijowie odbędzie się proces rosyjskiego zbrodniarza wojennego Vadima Sziszimarina. Oskarżany jest o zastrzelenie nieuzbrojonego rowerzysty w rejonie Sumy.

Sziszimarin jest oskarżony o artykuł "Naruszenie praw i zwyczajów wojennych". Grozi mu kara do dożywocia.

10:20

Środowisko operacyjne jest trudne, ale skupiamy się tylko na zwycięstwie, które oznacza dla mnie zniszczenie wroga na naszej ziemi i wyzwolenie okupowanych terytoriów - powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

Załużny podkreślił w rozmowie z Milleyem, że wojska rosyjskie używają strategicznych pocisków manewrujących i codziennie wystrzeliwują 10-14 takich rakiet w kierunku infrastruktury cywilnej Ukrainy. Jednym z powodów obrania przez Rosję takiej strategii jest jego zdaniem unikanie stosowania lotnictwa, które ponosi duże straty.

10:11

Musimy utrzymywać presję na Rosję poprzez kolejne sankcje i zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - powiedziała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss po przybyciu na odbywające się w Wangels w Niemczech spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7.

10:05

Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące strat Rosjan od początku inwazji na Ukrainę. Rosjanie stracili dotychczas 26,9 tys. żołnierzy, 1205 czołgów, 200 samolotów i 162 helikoptery.

09:57

16 maja ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE będę prowadzić negocjacje dotyczące wprowadzenia embarga na rosyjską ropę naftową.

09:42

Wygląda na to, że Rosjanie rzucili wszystkie siły, aby w obwodzie ługańskim przerwać linię naszej obrony - mówi szef miejscowej administracji Sierhij Gajdaj. Na tym odcinku frontu znacznie nasiliły się rosyjskie ataki i ostrzały.

Zaobserwowano bardzo dużą aktywność Rosjan w regionie. Minionej doby odnotowano przyjazd do obwodu ługańskiego ponad 2 tysięcy sztuk różnego sprzętu wojskowego. Zwiększyła się też liczebność żołnierzy. Próbują szturmować Rubiżne, okolice Siewierodoniecka. Ku wielkiemu zaskoczeniu ukraińskiego dowództwa, Rosjanie kolejny raz starają się też zbudować most pontonowy na rzece Siewierski Doniec, w miejscu, w którym ta przeprawa była już dwukrotnie zniszczona przez Ukraińców.

Zachowują się jak idioci, bo tam rosyjskich pojazdów spalonych przez nas jest więcej niż siedemdziesiąt sztuk. Może oni z tego zniszczonego sprzętu chcą zrobić przeprawę przez rzekę - ironizował Sierhij Gajdaj w ukraińskiej telewizji. Gubernator poinformował też, że nieprzerwane rosyjskie ostrzały zniszczyły 80 procent miejscowości na linii frontu.

09:21

Rosyjscy okupanci zniszczyli Dom Kultury w Dergaczach w obwodzie charkowskim. Mieścił się tam sztab pomocy humanitarnej.

09:10

Rosyjscy okupanci wykorzystują lotnisko w okupowanym Melitopolu i rozbudowują swoje siły lotnicze. Lotnisko ma strategiczne znaczenie.

08:49

Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana" - dodał Andriuszczenko.

08:43

08:34

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie charkowskim poinformowała na Facebooku, że w czwartek o godz. 16:35 we wsi Szebełynka w rejonie iziumskim pocisk artyleryjski uderzył w budynek garażowy.

Zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych, pożar wywołany uderzeniem objął dach budynku oraz 10 samochodów ciężarowych znajdujących się wewnątrz. Pożar udało się ugasić o godz. 19:00.

08:31

Gubernator obwodu ługańskiego przekazał, że ostatniej doby Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Ługańsku 31 razy.

08:19

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes poinformowali, że w czasie 75. edycji tej prestiżowej imprezy pokazany zostanie film "Mariupol 2" w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa, litewskiego filmowca zabitego przez Rosjan w Mariupolu. Narzeczona Kvedaravičiusa zdołała wywieźć z oblężonego miasta nakręcony przez niego materiał, a później brała udział w jego montowaniu.

08:04

Według niektórych doniesień Rosjanie planują włączenie okupowanego obwodu chersońskiego do Rosji. Dowództwo Południe podkreśliło jednak, że na ulicach Chersonia pojawiają się ukraińskie flagi, co dowodzi, że ludność nie akceptuje władzy narzucanej przez okupantów - informuje Ukrinform.

07:48

Siły ukraińskie przeprowadziły minionej doby ponad 100 uderzeń na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy. Rosjanie stracili m.in. 57 żołnierzy i 6 pojazdów opancerzonych - podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

W obwodzie mikołajowskim, również na południu Ukrainy, wojska rosyjskie w dalszym ciągu ostrzeliwały instalacje przemysłowe oraz infrastrukturę miejską i podmiejską. Chcą w ten sposób zastraszyć mieszkańców, by zaakceptowali "ruski mir" - napisano

07:42

Rosjanie ponieśli ogromne straty, próbując przekroczyć rzekę Doniec w obwodzie ługańskim. Po ataku Ukraińców stracili blisko 50 pojazdów wojskowych, mowa jest też o 1000 zabitych. Ukraińskie ministerstwo obrony ironicznie napisało na Twitterze o otwarciu sezonu wakacyjnego dla raszystów. "Niektórzy skąpali się w rzece Doniec, inni spalili się w majowym słońcu" - głosi wpis.

07:39

"Droga śmierci" między ukraińskimi wsiami Motyżyn i Jasnohorodka w obwodzie kijowskim. Rosyjscy okupanci zabili 37 cywilów, którzy próbowali uciec przed wojną.

07:15

Kolejny rosyjski czołg zniszczony przez pocisk Javelin.

07:06

Rosję należy trwale osłabić. Przynajmniej na jedno pokolenie - mówi weekendowemu "Magazynowi Polska Times.pl" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Przydacz zwrócił uwagę, że Rosja chce zmienić "architekturę bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale na całym obszarze euroazjatyckim, od Lizbony, do Władywostoku".

Trzeba sprawić, żeby Moskwa co najmniej przez najbliższe pokolenie nie była w stanie ponownie doprowadzić do takiego konfliktu, jaki obecnie obserwujemy na Ukrainie - wskazał wiceszef MSZ

06:59

Rosjanie gromadzą artylerię na terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, żeby prowadzić ostrzał Czernihowszczyzny - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy .

Oprócz tego, jak wynika z informacji ukraińskiego dowództwa, wojska rosyjskie kontynuowały w ostatniej dobie ostrzał Mariupola, skupiając się na blokowaniu obrońców tego miasta na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal. 

06:51

Jak poinfomrowała ukraińska koordynatorka korytarzy humanitarnych Tatiana Łomakina, drugi etap ewakuacji z zakładów Azowstal w Mariupolu ma objąć około 500 osób, w tym przede wszystkim lekarzy, ratowników i pracowników medycznych oraz rannych, którzy chronią się w kombinacie.

Urzędniczka Wołodymyra Zełenskiego dodała, że trwają też rozmowy na temat uruchomienia korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Mariupola, których około 100 tysięcy wciąż jest w mieście

06:43

Ukraińska armia zniszczyła rosyjski skład amunicji w obwodzie chersońskim.

06:31

Rosyjscy okupanci ukryli granat w pianinie z jednym z mieszkań w Buczy. Kiedy rodzina wróciła do Buczy po wyjeździe Rosjan, znaleziono śmiercionośny ładunek wybuchowy.

"Dzięki czujności matki nikomu nic się nie stało, a granat został rozbrojony przez specjalistów" -powiedział wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

06:10

Charles Michel, który odwiedza Hiroszimę, pierwsze miasto, w którym doszło do wybuchu bomby atomowej, powiedział, że inwazja Rosji na Ukrainę i ostatnia próba rakietowa Korei Północnej zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.

Michel powiedział, że Hiroszima, miasto pamięci o zrzuceniu bomby atomowej, jest "wyraźnym przypomnieniem o pilnej potrzebie" wzmocnienia międzynarodowych zasad rozbrojenia jądrowego i kontroli zbrojeń.

W tej chwili bezpieczeństwo światowe jest zagrożone. Rosja, państwo uzbrojone w broń jądrową (...) atakuje suwerenny naród ukraiński, czyniąc przy tym haniebne i niedopuszczalne odniesienia do użycia broni jądrowej - oświadczył Michel. 

05:59

Graffiti w okupowanym przez Rosjan Chersoniu.

05:51

Ukraina jest gotowa na wymianę rosyjskich jeńców wojennych na 38 ciężko rannych obrońców Azowstalu znajdujących się w hucie. Ostatni ukraińscy obrońcy schronili się w rozległym kompleksie zakładów Azowstal. Strona rosyjska do tej pory odmawia ewakuacji i żąda od Ukraińców poddania się.

Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

05:37

Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal "Ukraińska Prawda", cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

"Otworzyliśmy nową rundę negocjacji" - powiedziała Wereszczuk w czwartek wieczorem.

Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, również Turcja jest zaangażowana jako mediator.

05:25

Zełenski odniósł się również do ataku Rosjan na szkołę w Czernihowie na północy kraju: Oczywiście, państwo rosyjskie jest państwem, w którym wszelka edukacja tylko przeszkadza. Dowódców, którzy takie rozkazy wydają, nazwał nieuleczalnie chorymi.

Ponadto, jak zaznaczył, od początku wojny na Ukrainie zostało zniszczonych przez Rosjan już 570 placówek służby zdrowia, w tym 101 szpitali. Według Zełenskiego jest to znak autodestrukcji Rosji, którą świat uważał kiedyś za naród kultury. To jest nonsens, to jest barbarzyństwo - dodał ukraiński polityk.

05:14

W swoim cyklicznym wystąpieniu w czwartek wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że prawie dwa i pół miesiąca po inwazji Rosji na Ukrainę strategiczna porażka Moskwy jest dla wszystkich oczywista.

Według słów ukraińskiego prezydenta klęska Moskwy jest "oczywista dla wszystkich na świecie, także dla tych, którzy wciąż z nimi (Rosjanami) komunikują" i dodał, że Rosjanom brakuje odwagi, żeby przyznać się do porażki.

Oni są tchórzami i próbują ukryć tę prawdę nowymi atakami rakietowymi, lotniczymi i artyleryjskimi - powiedział ukraiński lider.

05:09

33. sesja Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dla Europy niemal jednomyślnie przyjęła decyzję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

"W uchwalonym dokumencie państwa członkowskie wyraziły zaniepokojenie wpływem rosyjskiej agresji na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także rosnącymi cenami żywności, nawozów i energii" - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Przeciw przyjęciu decyzji, jak wskazano, zagłosowały wyłącznie: Białoruś, Federacja Rosyjska, i Tadżykistan.

05:00

Relacja minuta po minucie z 78. dnia wojny w Ukrainie do przeczytania >>>TUTAJ<<<