Rosjanie poinformowali o zajęciu Marjinki - miasta w obwodzie donieckim. Ukraina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego - poinformowało ukraińskie ministerstwo finansów. "Ciężkie walki toczą się na sześciu frontach, na froncie dochodzi do prawie 600 starć tygodniowo" - podał portal Ukrinform. Do 68 eksplozji doszło w obwodzie sumskim w Ukrainie. Poniedziałek jest 670. dniem wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 25.12.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:41

Wołodymyr Zełenski zwraca się z ważnym apelem do rosyjskich pilotów. Komunikat prezydenta ma związek z ostatnimi zestrzeleniami samolotów okupanta. "Musicie wybrać, czy chcecie brać udział w tej wojnie" - mówi Zełenski i dodaje, że wkrótce Ukraina będzie silniejsza.

21:00

Dzięki specjalnej ustawie, pozwalającej na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, od lutego do połowy grudnia z Łotwy trafiło na Ukrainę 271 takich aut; ich łączna wartość wynosi niemal 1 mln euro, wszystkie zostały przekazane ukraińskim władzom - poinformował portal Delfi.

Przepis dotyczący możliwości przekazywania władzom Ukrainy aut odebranych kierowcom, którzy prowadzili je pod wpływem alkoholu, został przegłosowany przez łotewski parlament 16 lutego. Samochody są przekazywane rządowi Ukrainy i mają służyć całemu ukraińskiemu społeczeństwu cierpiącemu z powodu inwazji Rosji.

20:15

Ukraińskiej stolicy grozi epidemia odry, należy jak najszybciej zaszczepić dzieci, szczepionek jest pod dostatkiem - poinformowały w poniedziałek władze miejskie Kijowa na swojej stronie internetowej.

"Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec wybuchowi epidemii odry, takiej jak ta, która miała miejsce w 2018 roku" - poinformowała dyrekcja Departamentu Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa podkreślając, że rośnie liczba zachorowań.

17:47

Ukraińskie Siły Zbrojne twierdzą, że walki o Marjinkę nadal trwają. 

"Obecnie nasi żołnierze znajdują się w granicach administracyjnych Marjinki, jednak miasto zostało całkowicie zniszczone. Nieprawdą jest mówienie o całkowitym zdobyciu Marjinki" - przekazał rzecznik Zjednoczonego Centrum Prasowego Sił Obronnych Regionu Tawrii Oleksandr Sztupun.

17:25

W gwarancjach bezpieczeństwa, jakie Ukraina spodziewa się otrzymać od Zachodu, nie padnie słowo "zapewnienia" - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa. Dodał, że o "zapewnieniach" była już mowa w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, które nie dało Ukrainie bezpieczeństwa.

"Chcemy, aby był to dokument prawnie wiążący, który przejdzie odpowiednie procedury zatwierdzenia w każdym kraju" - dodał zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

17:01

Siły Rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Marjinką (obw. doniecki). Informację przekazał już Władimirowi Putinowi szef rosyjskiego MON Sergiej Szojgu. Miasto liczące przed wojną około 10 tys. mieszkańców, jest obecnie niemal całkowicie wymarłe i określa się jako "miasto duchów". Ma jednak znaczenie strategiczne. Rosjanie uważają, że przejęcie kontroli nad Marjinką umożliwi prowadzenie operacji zbrojnych na większym terenie.

15:20

Rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat wyśmiał rosyjskie doniesienia o zniszczeniu F-16. W ciągu ostatniej doby w rosyjskim internecie pojawiły się informacje o rzekomym zestrzeleniu amerykańskich maszyn przekazanych Ukrainie przez Zachód.

13:40

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia na froncie? Zdjęcia opublikował portal Kyiv Independent.

12:23

W Rosji wobec byłych więźniów, ułaskawionych za pójście na wojnę w szeregach najemniczej tzw. Grupy Wagnera, wszczęto w 2023 r., po ich powrocie z Ukrainy, prawie 200 spraw karnych - podał rosyjski serwis Wiorstka.

Większość przestępstw, których dopuścili się byli wagnerowcy po powrocie do Rosji, związanych jest z kradzieżą i grabieżą. Kradzione są m.in. pieniądze, telefony, rowery. Byli sądzeni okradają nie tylko kobiety i dzieci, ale nawet swoich towarzyszy broni.

Byli najemnicy sądzeni są też za złamanie przepisów ruchu drogowego, przyjmowanie narkotyków i ich dystrybucję, zabójstwa albo próby zabójstwa, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, napaść na przedstawiciela władz, oszustwa, gwałty i porwania ludzi.

Wobec jednego z byłych więźniów wszczęto jednocześnie aż sześć spraw.

Wiorstka podaje, że większość procesów - oprócz tych, wszczętych w związku z ofiarami śmiertelnymi - w przypadku wagnerowców kończy się karą pieniężną, pracami przymusowymi albo karami w zawieszeniu.

Jak zaznacza serwis, spraw wszczętych wobec ułaskawionych więźniów zapewne jest więcej, ale często organy ścigania nie informują, że przestępca uczestniczył w wojnie na Ukrainie.

Według szacunków USA pod koniec 2022 roku Grupa Wagnera liczyła 50 tys. osób, z których 40 tys. zwerbowano w rosyjskich koloniach karnych. Kiedy byłym więźniom kończyły się półroczne kontrakty, Władimir Putin zaczął ułaskawiać skazańców.

11:35

Ukraina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego - poinformowało ukraińskie ministerstwo finansów.

Pakiet pomocowy składa się z 1,086 mld pożyczki od Banku Światowego, grantów w wysokości 190 mln USD od Norwegii, 50 mln od USA i 20 mln USD od Szwajcarii.

Resort podkreślił, że pieniądze będą wykorzystane na pokrycie wydatków ukraińskiego budżetu, niezwiązanych z obronnością, takich jak wypłaty emerytur czy wynagrodzeń dla pracowników służb ratunkowych.

Międzynarodowe wsparcie finansowe stanowi istotny wkład w utrzymanie ukraińskiej finansowej i gospodarczej stabilności i pozwala nam na pokrycie głównych wydatków socjalnych podczas wojny - podkreślił minister finansów Serhij Marczenko.

10:43

"Ciężkie walki toczą się na sześciu frontach, na froncie dochodzi do prawie 600 starć tygodniowo" - podał portal Ukrinform.

"Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki i Zaporoża, gdzie trwają ciężkie walki. Mimo licznych strat w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie wróg próbuje wyprzeć nasze wojska z ich pozycji, ale jest odpierany" - przekazał United News Dmytro Łychowy rzecznik Sztabu Generalnego, cytowany przez Ukrinform.

Jak przekazał, "w ciągu ostatniego tygodnia armia rosyjska przeprowadziła 20 nalotów rakietowych i 264 naloty, przeprowadziła 454 ataki MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i infrastrukturę cywilną". "Doszło do prawie 600 starć bojowych" - dodał.

10:05

Byłego dyrektora propagandowej telewizji rosyjskiej RT Antona Kuzniecowa-Krasowskiego, który w programie na żywo wzywał do "topienia i palenia ukraińskich dzieci", próbowano otruć - pisze portal Kyiv Post, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

Sam Krasowski w mediach społecznościowych poinformował, że w minionym tygodniu miał problemy z żołądkiem i stracił przytomność. Został hospitalizowany. Zapewnił, że powoli wraca do siebie.

Źródła Kyiv Post podają natomiast, że stan Rosjanina nadal się pogarsza. Stwierdzono, że ostatnie wpisy nie zostały dodane przez niego.

Kuzniecow-Krasowski, bardziej znany jako Anton Krasowski, w lutym 2022 roku, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, został objęty sankcjami Unii Europejskiej. Ukraiński sąd zaocznie skazał go na pięć lat pozbawienia wolności.

09:24

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało krótkie nagranie wideo. Czołgi "Marder są gotowe na kolejne zadanie bojowe. I nic nie jest w stanie nas powstrzymać!" - napisał resort na X (dawny Twitter).

08:25

Rosja rozlokowała w okupowanej części ukraińskiego obwodu donieckiego kolejne siły Rosgwardii (Gwardii Narodowej), by wzmocnić kontrolę nad tym terytorium - zauważa w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ośrodek analityczny informuje, powołując się na ukraińskiego eksperta Kostiantyna Maszowca, że Rosja skierowała w ostatnim czasie trzy nowe pułki 116 samodzielnej brygady Rosgwardii do okupowanego obwodu donieckiego. Według analityka, siły mają pełnić tam "funkcje stabilizacyjne" na "stałych zasadach". 116 brygada zaczęła być formowana we wrześniu.

Maszowec przekazał, że Rosgwardia przerzuciła w ramach 116 samodzielnej brygady Rosgwardii 6 tys. żołnierzy na Ukrainę, zwiększając liczbę tych sił na okupowanym terytorium do 34 tys.

Rozlokowanie nowych sił świadczy o tym, że Kreml próbuje wykorzystać je do utrwalenia kontroli nad okupowanymi terytoriami - wskazuje ISW. Rosja chce utrudniać ukraińskie działania kontrofensywne i partyzanckie.

W połowie grudnia Andrij Czerniak, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), poinformował, że Rosja wykorzystuje przeciwko Ukrainie 433 tys. żołnierzy sił zbrojnych i ok. 30 tys. wojskowych Rosgwardii.

07:56

353 950 osób - tyle rosyjskich żołnierzy, zdaniem ukraińskich sił zbrojnych, zostało rannych lub zabitych od 24 lutego 2022 roku, podało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Resort opublikował najnowszy raport dotyczący rosyjskich strat w wojnie. W ciągu minionej doby na froncie miało zginąć lub zostać rannych 760 żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

07:31

W Wigilię w centrum Kijowa odbyła się przemarsz rodzin ukraińskich jeńców wojennych. Protest miał zwrócić uwagę na brak wymiany jeńców.

07:20

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 28 z 31 rosyjskich dronów - przekazał Reuter, cytując siły zbrojne Ukrainy.

06:57

Rosyjski atak na ukraiński obwód sumski.

"Siły rosyjskie zaatakowały przygraniczne tereny i osady obwodu sumskiego 24 grudnia, oddając 12 strzałów i powodując co najmniej 68 eksplozji - podała za pośrednictwem Telegramu lokalna administracja wojskowa" - przekazał portal Kyiv Independent.