Trwa ewakuacja ludności z miejscowości Sumy. Siły rosyjskie mają nadal atakować miejsca, gdzie zostały utworzone korytarze humanitarne – podają ukraińskie służby. Wojsko przestrzega, że wciąż istnieje ryzyko, że Białoruś zaatakuje Ukrainę, choć jednocześnie MSW twierdzi, że Alaksandr Łukaszenka się tego boi. Prowadzony jest ostrzał Mariupola, miasto jest oblężone. Najważniejsze wydarzenia znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 12.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ukraińscy technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

- Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu - ostrzegł szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

- Pod okupacją jest już 70 proc. terytorium obwodu ługańskiego w Donbasie na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. 

- Rozpoczęła się ewakuacja ludności z zagrożonych miast. Kilkadziesiąt busów wyjechało z Sumy. 

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ. NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z PIĄTKU>>>

DRUGA CZĘŚĆ RELACJI Z SOBOTY 12 MARCA 2022 ROKU >>>

14:49

W polskich szpitalach jest 1760 pacjentów z Ukrainy, 900 z nich to dzieci - podaje minister zdrowia.

"Każdy obywatel Ukrainy może liczyć na pomoc" - zapewnia Adam Niedzielski, dziękując pracownikom szpitali.

14:44

W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

14:41

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do Niemiec przybyło 122 837 osób z Ukrainy - poinformowało w sobotę Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Są to dane policji federalnej, która obecnie zaostrza kontrole - powiedział rzecznik.

14:37

14:26

W Warszawie po godz. 14.00 rozpoczął się marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę pod hasłem "Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci". W wydarzeniu bierze udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Demonstranci mają biało-czerwone i ukraińskie flagi, transparenty "Russians, stop killing kids" i "Achtung Russia".

14:22

14:13

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że do niewoli trafił najemnik z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. grupy Wagnera, który walczył w Syrii i Donbasie - informuje w sobotę SBU.

"Powiedzieli nam, że mieszkańcy będą nas witać z uśmiechem na twarzy i że nasze zadanie to wyzwolenie ich od faszystów" - miał twierdzić mężczyzna.

14:08

Rosyjskie wojsko ostrzelało szkołę w pobliżu osiedla Ołeksijiwka w Charkowie - poinformował w sobotę na Facebooku szef wydziału śledczego policji państwowej w obwodzie charkowskim Serhij Bolwinow, cytowany przez agencję Ukrinform.

14:03

Rosyjskie wojska zaatakowały dotychczas co najmniej 25 szpitali i innych placówek służby zdrowia na Ukrainie - powiedział w sobotę brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną

To jest zbrodnia wojenna i Rosja zapłaci za swoje zbrodnie. To jest wojna rozpoczęta przez Rosję, całkowicie niesprowokowana, całkowicie nieuzasadniona - powiedział Javid podczas wizyty w szpitalu dziecięcym w Birmingham.

13:46

Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową. Zniszczyliśmy jedną trzecią wojsk przeciwnika - oświadczył doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Nieprzyjaciel próbuje teraz uciułać rezerwy “sił pokojowych" na Kaukazie, Krymie, Abchazji i w tzw. republikach ludowych Doniecka i Ługańska. Próbuje stworzyć zgrupowanie o liczebności około 20 tys. osób i za parę tygodni rzucić ich na front, żeby dokonać przełomu. Ale rozumiemy, że jeśli zmiażdżyliśmy jedną trzecią ich żołnierzy, to ten “smar do bagnetów" w ogóle nie nadaje się do walki - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.

13:38

W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

“Ruski mir" wygląda tak. Mieszkanka Siewierodoniecka i dwoje jej dzieci - bliźniaki - zostali ranni w ostrzałach. Dzięki Bogu, żyją - napisał Hajdaj na Facebooku.

Jak dodał, Rosjanie celowali też w sobotę w szpital w Siewierodoniecku.

13:26

Chcę, żebyście mnie dobrze zrozumieli. Mamy nadzwyczajne sukcesy. To, jak naród ukraiński stawia opór najeźdźcom, już weszło do historii - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w oświadczeniu wideo

Ale nie mamy prawa zmniejszać intensywności obrony. (...) Nie mamy prawa zmniejszać energii naszego sprzeciwu. Wróg wprowadza na nasze terytoriom coraz to nowe kolumny (wojsk). (...) Chcą pokonać nas przewagą liczebną: żołnierzy i sprzętu. Wykorzystują terror, żeby nas złamać, żeby złamać nasza wiarę w zwycięstwo i w Ukrainę. Jestem pewien, że im się to nie uda. Ale żeby się nie udało, jeszcze trzeba walczyć - podkreślił ukraiński prezydent.

13:23

Pałac Elizejski poinformował w sobotę, że prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie.

Trzej przywódcy odbyli już rozmowę telefoniczną, podczas której Francja i Niemcy zażądały od Rosji natychmiastowego wstrzymania wojny - napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję AFP.

Według Pałacu Elizejskiego, Macron od czasu spotkania z Putinem 7 lutego na Kremlu przeprowadził z nim już dziewięć rozmów telefonicznych, w tym także w miniony czwartek.

13:20

Rosyjska armia legalizuje żołnierskie maruderstwo - pisze wywiad wojskowy Ukrainy. Jak podano, rosyjskie siły mają przejść na tryb "samowystarczalności", czyli mają zabierać wszystko, czego potrzebują lokalnym mieszkańcom i mają okradać sklepy i magazyny.

Armia okupanta legalizuje wojenne maruderstwo. W związku z nieudaną próbą przeprowadzenia wspaniałego ataku okupanci muszą zmienić taktykę - podkreśla wywiad. Zwraca uwagę, że rosyjskie siły mają problemy z dostawami paliwa, jedzenia, sprzętu i amunicji.

Według ukraińskiego wywiadu obecnie najważniejszym zadaniem Rosjan jest umocnienie się na pozycjach i zasłonięcie się cywilami. Siły rosyjskie na nieokreślony czas pozostają odcięte od dostaw i mają przejść na tryb "samowystarczalności" aż do następnych dyspozycji - twierdzi wywiad.

Więc (mają) zabierać wszystko, czego potrzebują, miejscowym mieszkańcom oraz okradać magazyny, sklepy, apteki - czytamy.

13:18

Serdecznie dziękuję Mateuszowi Morawieckiemu za stanowcze wsparcie Ukrainy podczas Szczytu w Wersalu. Wkład Polski jest nie do przecenienia: przyjmuje Ukraińców, niesie pomoc humanitarną, organizuje korytarze na granicy. Wspólnie pracujemy nad “Planem Marshalla" dla Ukrainy! - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

12:44

Nad Dnieprem w środkowo-wschodniej części Ukrainy ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w sobotę dwie wrogie rakiety - poinformowało ukraińskie powietrzne dowództwo "Wschód".

Jak napisano w komunikacie, ukraińska obrona zestrzeliła dwa pociski manewrujące. 

12:39

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow zaapelował w sobotę do chińskiej korporacji wydającej karty płatnicze UnionPay o wstrzymanie usług w Rosji.

Rosyjskie pieniądze to krwawe pieniądze! Pomagają rosyjskim pociskom uderzać w ukraińskie domy, przedszkola i szpitale, zabijać cywilów! UnionPay, przestańcie używać krwawych pieniędzy, wstrzymajcie usługi w Rosji - napisał Fedorow we wpisie w języku chińskim.

12:38

We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów o wartości ponad 700 milionów euro - poinformował w sobotę minister finansów Daniele Franco. Pogratulował włoskiej Gwardii Finansowej, która przeprowadziła te operacje.

O sukcesie tych działań szef resortu finansów mówił podczas wizyty w Akademii Gwardii w Bergamo na północy Włoch.

12:19

Walki na północny zachód od Kijowa są kontynuowane, a większość rosyjskich sił lądowych znajduje się obecnie około 25 kilometrów od centrum miasta. Elementy dużej rosyjskiej kolumny na północ od Kijowa rozproszyły się - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

12:14

Wciąż istnieje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Białorusi w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji - podał sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu operacyjnym, opublikowanym w serwisie Facebook.

Dowództwo wojskowe Republiki Białoruś podejmuje działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy z Ukrainą. Pozostaje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji - ocenił sztab.

Wróg kontynuuje ofensywę na Ukrainie. Poniósł straty na kierunkach poleskim (północnym), siewierskim (północnowschodnim) i wzdłuż linii rzeki Boh. Zatrzymał się na wcześniej osiągniętych pozycjach, przegrupowuje wojska, przywraca zdolności bojowe swoich jednostek i uzupełnia rezerwy. Nie osiągnąwszy swoich celów, kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną - czytamy w komunikacie podsumowującym ogólna sytuację operacyjną.

12:12

Porwano organizatorkę demonstracji przeciwko rosyjskiej okupacji w Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - podają w sobotę ukraińskie media, powołując się na jej profil na Facebooku.

"Okupanci porwali Olhę Hajsumową bezpośrednio z manifestacji! Melitopol, wychodźcie!" - napisano na jej profilu.

12:09

Siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują na obszarach, gdzie podejmowane są próby ewakuacji ludności cywilnej i dostarczenia pomocy poprzez korytarze humanitarne - ogłosiły w sobotę władze obwodów kijowskiego i donieckiego. Ich oświadczenia cytuje agencja Reutera.

Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola, będziemy informować, jak sprawa się rozwija (...) Sytuacja jest skomplikowana, trwa bezustanny ostrzał - powiedział miejscowym mediom szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

11:55

Szef sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych ogłosił, że na granicę z Ukrainą wyśle pięć batalionów taktycznych, by "uniemożliwić wkroczenie na terytorium Białorusi różnym nacjonalistycznym grupom zbrojnym".

Bataliony zastąpią obecnie stacjonujące tam oddziały.  

11:25

Za 2-3 tygodnie Rosja podejmie kolejną próbę ataku na Ukrainę z udziałem ochotników z Bliskiego Wschodu - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Będzie jeszcze jedna próba ataku - powiedział Arestowycz, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina. Teraz wojska Rosji pod Kijowem, które faktycznie są rozbite, przeszły do obrony, starają się przemieszczać niewielkimi grupami. Niszczymy ich - przekazał doradca.

Według niego Rosja będzie próbować skierować rezerwy do Donbasu, w okolicę Mariupola, oraz - możliwe - do obwodu charkowskiego i pod Kijów.

11:17

Rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, w którym przed atakami schroniło się 86 obywateli, w tym 34 dzieci.

Atakowane przez Rosjan miasto nad Morzem Azowskim jest bez prądu, gazu, wody, łączności i ogrzewania.

10:34

Wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko w Wasylkowie zostało całkowicie zniszczone - powiedziała mer tego miasta w obwodzie kijowskim Natalia Bałasynowycz. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy.

Jak poinformowała mer, w sobotę ok. godz. 7 rano Rosjanie zrzucili na Wasylków osiem rakiet. Wskutek rakietowych ostrzałów lotnisko zostało zniszczone całkowicie: zniszczony został pas startowy, skład paliwa.

Jedna z rakiet trafiła w skład amunicji; naboje wybuchają do tej pory.

10:16

Rosjanie ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej części Ukrainy - przekazał w sobotę szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Rakietami znowu ostrzelali Kanatowe. Wróg uderzał tak, że trząsł się cały Kropywnycki i tereny wokół - napisał w Telegramie Rajkowycz.

Poinformował, że mimo bombardowania i alarmów przeciwlotniczych region przyjmuje uchodźców. Od początku wojny przybyło już ich ponad 43 tys.

10:15

Rosjanie ostrzelali szpital onkologiczny i pogotowie ratunkowe w Mikołajowie - poinformował Maksym Beznosenko, szef departamentu zdrowia obwodowej administracji.

 

10:06

79 ewakuacyjnych busów oraz dwie ciężarówki opuściły właśnie miasto Sumy w północno-wschodniej Ukrainie - informują przedstawiciele ukraińskiego prezydenta.

To już piąta próba dostarczenia pomocy mieszkańcom tego portowego miasta nad Morzem Azowskim. W sumie ukraińskie władze zapowiedziały na dziś otwarcie 9 korytarzy humanitarnych. 

09:58

Włoska żandarmeria skonfiskowała w Trieście jacht rosyjskiego oligarchy Andrieja Melniczenki. To największy taki statek na świecie, jest wart 578 mln dolarów. 

09:57

Sprzed szpitala dziecięcego we Lwowie wyruszył konwój PCPM ewakuujący do Polski dzieci z oddziału onkologicznego. 17 karetek - polskich i ukraińskich - kilka autokarów i samochodów prywatnych - donoszą specjalni wysłannicy RMF FM do Ukrainy.

09:56

Według prokuratorów ukraińskich, od początku rosyjskiej inwazji zginęło 79 dzieci, a ponad 100 zostało rannych. Najwięcej ofiar było w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim i żytomierskim. 

Do tej pory zniszczonych lub uszkodzonych zostało 280 placówek oświatowych, najwięcej w obwodzie donieckim - 110. 

09:50

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ponad 12 tys. żołnierzy - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 362 czołgi; 1205 bojowych pojazdów opancerzonych; 135 systemów artyleryjskie; 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 33 systemy obrony przeciwlotniczej; 58 samolotów; 83 śmigłowce; 585 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.

09:35

Atak rakietowy na zakład produkcji rybnej we wsi Gogołów w obwodzie kijowskim. Budynek został zniszczony. Nie ma ofiar ani rannych.  

09:29

W Kijowie na Podole doszło do eksplozji, wybuchł pożar w budynku mieszczącym Oszczadbank - napisał w Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wstępnie ustalono, że został tam zestrzelony dron - dodał.

Jak przekazał Heraszczenko, w rosyjskim dronie był kilogram materiału wybuchowego. Doradca szefa MSW twierdzi, że był to dron-kamikadze modelu "Kub", który nie wypełnił swojego zadania.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała z kolei, że "wskutek wrogiego ostrzału zapalił się dach budynku administracyjnego" na Podole. Pożar, spowodowany przez "nieokreślony obiekt", został już ugaszony. Zapewniono, że nikt nie zginął ani nie został ranny.

09:26

Szef czernihowskiej obwodowej administracji Wiaczesław Chaus nagrał wideo, w którym opowiada o sytuacji w mieście.

Mówi, że trwają ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną, zniszczony został hotel "Ukraina", a mieszkańcy są pozbawieni prądu, gazu, wody i ogrzewania. 

09:20

Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy wyszli w sobotę na ulice miasta, by domagać się uwolnienia porwanego dzień wcześniej mera Iwana Fedorowa.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko pisze w komunikatorze Telegram, że w manifestacji przed zajętym przez Rosjan budynkiem administracji biorą udział ponad 2 tys. ludzi.

Na opublikowanym przez niego nagraniu zgromadzeni skandują m.in.: "Uwolnić mera!".

08:53

Z Kijowa można wyjechać pociągiem i samochodem. Nie jesteśmy otoczeni, mamy dostęp do innych części kraju. Takie produkty jak leki, paliwo, wszystko, co niezbędne do życia w mieście, są dostarczane do stolicy - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

08:50

Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,596 mln osób. Wczoraj tj. 11.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 76,2 tys. osób - spadek o 12,5 proc. Najwięcej w #PSGMedyka 22,5 tys., #PSGDorohusk 12,1 tys.,#PSGKorczowa 9,8 tys. - napisano na Twitterze Straży Granicznej.

Straż Graniczna dodała, że w sobotę do godz. 7 przyjechało 17,7 tys. osób z Ukrainy do Polski.

08:40

Roskomnadzor, czyli rosyjski urząd ds. kontroli komunikacji, zapowiedział, że od poniedziałku 14 marca zablokuje Instagram. Prokuratura domaga się uznania Mety (spółki-matki Facebooka i Instagrama) za "organizację terrorystyczną".

W czwartek Meta Platforms Inc. ogłosiła, że nie będzie usuwać z Facebooka i Instagrama postów wrogich armii i rosyjskich przywódcom.

Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę jesteśmy pobłażliwi wobec form politycznej ekspresji, które normalnie naruszałyby nasze zasady dotyczące brutalnej mowy, takie jak "śmierć rosyjskim najeźdźcom" - potwierdził na Facebooku Andy Stone, szef komunikacji Meta. Nadal nie pozwalamy na wiarygodne wezwania do przemocy wobec rosyjskich cywilów - dodał.

08:12

Dwie osoby zostały ranne w rosyjskich ostrzałach w Mikołajowie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Okupanci ostrzeliwali w nocy chaotycznym ogniem szpitale, internat, trafili w rurę w kotłowni. (...) Wyjeżdżają, strzelają i uciekają, rozlokowują się we wsiach, w domach, w szkołach - mówił Kim w nagraniu. Będziemy teraz z nimi działać ostrzej - zapowiedział.

07:39

Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu - ostrzegł szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow. Jednym z rozpatrywanych scenariuszy ma być podpalanie radioaktywnych lasów wokół elektrowni.

Powstała w ten sposób chmura radioaktywna zostałaby uniesiona przez wiatr. Drugi wariant atomowego szantażu zakłada ostrzał artyleryjski magazynów promieniotwórczych odpadów. Efekt byłby taki sam, jak w poprzednim wypadku. W obu scenariuszach Rosja odpowiedzialnością za katastrofę zamierza obarczyć Ukrainę - zrelacjonował Budanow, podkreślając, że Rosjanie, w toczącej się wojnie, nie po raz pierwszy stosują szantaż atomowy.

Rozmyślne ostrzelanie bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to dość znana historia. Atak rakietowy na Instytut Fizyki i Technologii w Charkowie, na którego terytorium znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy. Wszystko to ma na celu zastraszenie. Teraz, gdy rosyjskie kierownictwo zrozumiało, że ich plany dotyczące bardzo szybkiej kampanii zawiodły, ponownie uciekają się do nuklearnego szantażu - powiedział Budanow.

07:32

We wsi Kriaczki w obwodzie kijowskim Rosjanie ostrzelali skład ropy, który teraz płonie - powiedział szef obwodowej administracji Ołeksij Kułeba. 

07:22

07:21

Japoński rząd zamierza zakazać eksportu 57 kolejnych towarów do Rosji - informuje NHK. Zakaz rozszerzy obecną listę o produkty, które mogą być użyte do celów wojskowych. Do listy dodano 31 towarów, w tym półprzewodniki, sprzęt komunikacyjny, czujniki, radary i urządzenia szyfrujące.

Rząd dodał również 26 technologii, w tym oprogramowanie. Nowe ograniczenia wejdą w życie 18 marca. Wyjątek zostanie uczyniony dla eksportu pomocy humanitarnej.

07:18

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach - podał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

Według ukraińskiego dowództwa, nieprzyjaciel na kierunku poleskim (północnym), siewierskim (północno-wschodnim) i wzdłuż linii rzeki Boh ponosi duże straty w ludziach i sprzęcie, próbując utrzymać zdobyte wcześniej pozycje. Podobnie na kierunku Donieckim. Na pozostałych kierunkach tempo natarcia Rosjan miało ulec "wyraźnemu spowolnieniu".

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, większość rosyjskich jednostek, która miała bezpośredni kontakt ogniowy z Ukraińcami, jest zdemoralizowana: zdarzają się przypadki poddawania się "poszczególnych grup" nieprzyjaciela.

07:07

Rosjanie zbombardowali hotel w centrum Czernihowa na północy Ukrainy - podaje portal Suspilne. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

W piątek w rosyjskich ostrzałach miasta zniszczony został też stadion i biblioteka.

07:03

Kazachskie linie lotnicze Qazaq Air wstrzymują loty do Rosji. Powodem tej decyzji była wiadomość, że loty w przestrzeni powietrznej Rosji nie są objęte ocroną ubezpieczeniową. Dzisiejszy lot z Nur-Sułtanu do Nowosybirska nie odbędzie się. 

06:59

Z ukraińskich miast Dniepr, Mikołajów, Kropywnycki, Wasylków spływają informację o słyszanych eksplozjach - podała w sobotę rano ukraińska redakcja BBC.

Władze Dniepru przekazały, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż w mieście zadziałała ukraińska obrona przeciwlotnicza. Nie ma rannych ani zabitych.

06:57

Ofensywa utknęła w martwym punkcie. W rzeczywistości (Rosja) nie ma wystarczających zasobów i sił, aby ją kontynuować. Teraz obserwujemy ściąganie nowych jednostek z absolutnie całej Rosji. Trwa tak zwana cicha mobilizacja. Mobilizowana jest niestety cała ludność naszych czasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego oraz anektowanej Republiki Krymu - poinformował szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow.

Wiele jednostek na tym etapie zostało już zniszczonych lub utraciło zdolność bojową. Rezerwy są wykorzystywane do przywracania ich zdolności bojowej. Ponadto, w związku z przegrupowaniem, wojska są wzmacniane w obszarach ważnych dla Rosji - dodał szef wywiadu wojskowego.

06:46

06:44

Obecnie pod okupacją jest już 70 proc. terytorium obwodu ługańskiego w Donbasie na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych - poinformował.

Hajdaj przekazał, że na nowych terytoriach okupowanych przez Rosję trwają represje, protesty są rozganiane wystrzałami. Rosjanie zaczynają włączać tam już rosyjską telewizję. Na kontrolowanym terenie Rosja już szerzy propagandę i fake newsy - alarmował.

Jak ocenił, sytuacja jest ciężka, a ostrzały trwają wszędzie: rejon Hirske, Popasna, Lisiczańsk, Siewierodonieck, Rubiżne, Kreminna. "Całe terytorium, które jest pod kontrolą Ukrainy, jest ostrzeliwane. Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych" - napisał.

06:31

Nocny ostrzał w Mikołajowie.

05:34

W Kijowie w nocy ogłoszono co najmniej trzy alarmy lotnicze. Jak podaje CNN, rano w mieście słychać było z oddali "kilkuminutową" serię ostrzałów.

05:28

W nocy w kilku ukraińskich miastach doszło do wznowienia działań zbrojnych i ostrzałów - podała niemiecka agencja informacyjna DPA.

Dranie, nie dają nam spać - napisał gubernator południowoukraińskiego obwodu mikołajowskiego Witalij Kim na portalu Telegram. Kilka godzin wcześniej przekazał on ukraińskiej stacji telewizyjnej, że w mieście Mikołajów zginęła co najmniej jedna osoba. W mieście wybuchły też dwa pożary spowodowane ostrzałem rakietowym. Według lokalnego urzędnika uszkodzona została również klinika onkologiczna w mieście.

05:13

Wokół Kijowa trwa rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Ofensywa odniosła częściowe sukcesy - poinformował ukraiński sztab generalny. Próbując zablokować miasto Czernihów, położone około 140 km na północny wschód od Kijowa, wojska rosyjskie usiłowały zająć oddalone o kilkanaście kilometrów wsie Mychajło-Kozyubińske i Szestowica.

W raporcie ukraińskiego sztabu podano również, że rosyjskie bombowce strategiczne zrzuciły bomby w miastach Łuck, Dnipro i Iwano-Frankowsk.

05:01

Dziś ma być kontynuowana ewakuacja ludności z zagrożonych miast na Ukrainie. Sześć korytarzy ewakuacyjnych zaplanowano w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju - podała niemiecka agencja informacyjna DPA, cytując wypowiedź gubernatora obwodu Dmytro Żywyckiego na Telegramie.

Setki tysięcy Ukraińców jest uwięzionych w miastach okrążonych lub zajętych przez wojska rosyjskie. Wielokrotnie próby ewakuacji ludności cywilnej były przerywane przez działania wojenne.

04:56

Co najmniej 550 Kanadyjczyków przybyło już na Ukrainę, aby walczyć z wojskami rosyjskimi, a około tysiąca jest gotowych wesprzeć swoich rodaków - informuje w sobotę lwowski portal Zaxid.net. Ze względu na tak dużą liczbę osób chcących wstąpić do Legionu na Ukrainie utworzono osobny batalion kanadyjski.

Według lwowskiego portalu w działającym od początku wojny Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej służy według stanu na 7 marca około 20 000 zagranicznych żołnierzy.

04:26

Rząd Kanady przygotowuje plan zwiększenia wydatków na unowocześnienie systemów obrony, zachęca do wstępowania do armii - powiedziała minister obrony Kanady Anita Anand. Ostrzegła, by podczas wojny na Ukrainie obserwować sytuację w Chinach.

03:53

W sumie 7144 osoby zostały ewakuowane z czterech oblężonych ukraińskich miast i wsi w piątek - donosi Reuters powołując się na telewizyjne przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zełenski zarzucił Rosji, że nie pozwala mieszkańcom opuścić oblężonego miasta Mariupol i dodał, że Ukraina spróbuje ponownie dostarczyć tam żywność i leki w sobotę. Rosyjskie wojska nie wpuściły naszej pomocy do miasta i nadal torturują naszych ludzi, naszych mieszkańców Mariupola. Jutro spróbujemy jeszcze raz. Jeszcze raz wyślemy żywność, wodę i lekarstwa dla naszego miasta - zapewnił Zełenski.

Pomimo tego, że rosyjscy najeźdźcy zakłócili pracę większości korytarzy humanitarnych udało się uratować 7144 osoby z Enerhodara, Buczy, Hostomela i wsi Kozarowyczi. I to jest 7144 powodów, żeby jutro i pojutrze spróbować zorganizować ewakuację Ukraińców z oblężonych miast. My to zrobimy. Zrobimy wszystko, aby do ukraińskich miast dotarła pomoc humanitarna - dodał prezydent Ukrainy.

03:35

Rząd Kanady zwrócił się do krajowych instytucji wspierających badania naukowe, by powstrzymały się od finansowania wszelkich porozumień badawczych z rosyjskimi instytutami naukowymi.

Kanada potępia w najsilniejszy możliwy sposób niczym nieusprawiedliwioną inwazję zarządzoną przez Władimira Putina (…) W duchu solidarności zwróciliśmy się do podlegających nam organizacji udzielających finansowania, szczególnie do trzech agencji przekazujących granty, czyli do Kanadyjskich Instytutów Badań nad Zdrowiem, Rady Badań Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych i do Rady Badań Nauk Społecznych i Humanistycznych, by powstrzymały się od zawierania porozumień z rosyjskimi instytutami badawczymi - napisali we wspólnym komunikacie minister innowacji, nauki i przemysłu François-Philippe Champagne oraz minister zdrowia Jean-Yves Duclos.

03:10

Jak podała ukraińska agencja Unian obrona terytorialna obwodu sumskiego "gołymi rękami" zatrzymała trzy czołgi i samobieżną instalację artyleryjską.

03:00

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia, poinformował dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.

Ukraiński urząd dozoru poinformował agencję atomową w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania. Będą one kontynuowane pomimo trudnej sytuacji panującej poza terenem elektrowni jądrowej - czytamy w komunikacie.

02:50

Ponad 80 proc. Kanadyjczyków popiera dalsze sankcje wobec Rosji, a ponad 70 proc. popiera dostarczanie broni Ukrainie - wynika z sondażu przeprowadzonego w tym tygodniu przez Ipsos. Prawie połowa mieszkańców kraju uważa, że poziom kanadyjskiego wsparcia dla Ukrainy jest właściwy, ale 39 proc. twierdzi, że można zrobić więcej i np. czterech na pięciu Kanadyjczyków popiera przyjęcie ukraińskich uchodźców.

02:40

Sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm oskarżyła Rosję o łamanie zasad bezpieczeństwa jądrowego, wyrażając zaniepokojenie "ciągłym rosyjskim ostrzałem obiektów jądrowych" na Ukrainie. Monitorujemy doniesienia o uszkodzeniach instytutu badawczego w Charkowie. Krótkoterminowe ryzyko dla bezpieczeństwa jest niskie, ale należy zaprzestać rosyjskiego ostrzału obiektów nuklearnych - oświadczyła amerykańska polityk.

Według raportów cytowanych przez sekretarz Granholm dostawy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych do elektrowni atomowej w Zaporożu zostały odcięte, co stanowi dodatkowe potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jak dotąd nie wykryto żadnych oznak wzrostu zagrożenia radiologicznego na Ukrainie - dodała Jennifer Granholm.

01:53

Trwa ostrzał Mikołajowa. Wojska Putina próbują przebić się do Odessy - podaje Nexta.

01:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał matki rosyjskich żołnierzy, by nie wysyłały swoich synów na wojnę i zaprosił na Ukrainę matki żołnierzy, którzy trafili do ukraińskiej niewoli.

Chcę to jeszcze raz powiedzieć rosyjskim matkom. Szczególnie do matek poborowych. Nie wysyłajcie swoich dzieci na wojnę w obcym kraju - powiedział Zełenski w nowym wystąpieniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych

01:10

Rosyjskie lotnictwo na Ukrainie polega głównie na pociskach niekierowanych, których używanie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły powietrzne i rakietowe przeprowadziły ataki na zachodnioukraińskie miasta Łuck i Iwano-Frankowsk. Zawzięty opór ze strony ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej zmusza Rosję do polegania na broni "dystansowej", aby przeprowadzać ataki przeciwko celom głęboko na terytorium Ukrainy. Rosyjskie samoloty taktyczne wspierające siły lądowe polegają przede wszystkim na niekierowanych "głupich" pociskach. Broń taka jest stosunkowo nieprecyzyjna i wystrzeliwana na oślep, a jej używanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej - napisano w aktualizacji.

00:55

Maxar prezentuje kolejne zdjęcia zdjęcia satelitarne. Możemy na nich zobaczyć rosyjskie wojska zbliżające się do stolicy Ukrainy oraz strzały oddawane w stronę budynków mieszkalnych.

00:28

Senat jednogłośnie przyjął w nocy z piątku na sobotę wraz z poprawkami ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jedna z kilkudziesięciu przegłosowanych poprawek wykreśla z ustawy przepisy o tzw. bezkarności dotyczące urzędników i przedsiębiorców. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

00:25

Deutsche Bank wbrew wcześniejszym zapowiedziom poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji. Z całą stanowczością potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i wspieramy rząd niemiecki oraz jego sojuszników w obronie naszej demokracji i wolności - napisał w oświadczeniu.

00:00

Wojsko ukraińskie zniszczyło rosyjski punkt dowodzenia pod Kijowem - poinformował w piątek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

"Kilka minut temu zniszczono wrogi punkt dowodzenia na kierunku kijowskim. Nasze siły powietrzne działają!" - napisał w mediach społecznościowych.

23:50

Grupa Wagnera zniosła dla potencjalnych najemników prawie wszystkie istniejące wcześniej ograniczenia. O ile jeszcze kilka miesięcy temu w organizacji nie zatrudniano nikogo oprócz Rosjan urodzonych w ojczyźnie, to teraz punkt werbunkowy w Molkinie koło Krasnodaru zaprasza także mieszkańców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Krymu a także cudzoziemców - relacjonuje BBC.

23:45

Były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese ocenił, że Władimir Putin musi zrezygnować z przejęcia Ukrainy.

Choć od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę minęły dwa tygodnie, wojska rosyjskie kontrolują niewiele obszarów, a Pentagon szacuje, że Rosja straciła do tej pory około 10 procent swoich zdolności bojowych. Patrząc na zdjęcia z Ukrainy, (wydaje się, że) 10-procentowe straty w sile bojowej są realistyczne - powiedział Domroese portalowi Redaktions­Netzwerk Deutschland (RND).

"Rosyjskie wojska nie robią żadnego postępu, nawet w Donbasie wciąż toczą się ciężkie walki", Rosja nie zdołała również odnotować sukcesów w stolicy - dodał.

Domroese ocenia, że Władimir Putin nie może już wygrać tej wojny: Nie może osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego, rozbrojenia i "denazyfikacji" Ukrainy Kreml musi też, jego zdaniem, zrezygnować z zamiaru przejęcia całej Ukrainy. Aby zająć kraj, Rosja potrzebowałaby ponad 500 tys. żołnierzy, a już teraz widać, że Rosja nie będzie w stanie zaopatrzyć wojska w paliwo, żywność i lekarstwa - twierdzi ekspert.