Kolejny krok do zatwierdzenia pakietu pomocy dla Ukrainy. Senat USA zdecydował o zakończeniu debaty nad ustawą, która przewiduje środki dla Kijowa. Podczas gorącej dyskusji cytowano m.in. Lecha Wałęsę.

Izba Reprezentantów zablokuje ustawę?

Amerykański Senat w nocy podjął decyzję o zakończeniu debaty nad ustawą w sprawie dalszej pomocy dla Ukrainy. Wynik głosowania to 66 do 33. Ustawa dzięki tej decyzji może zostać zatwierdzona w ciągu 30 godzin. 

Potem ustawa trafi do Izby Reprezentantów, tam jednak jej los jest niepewny. Republikanie blisko związani z Donaldem Trumpem są przeciwni jej zatwierdzeniu. 

Lech Wałęsa przywołany w Senacie

Głosowanie w Senacie poprzedziła gorąca debata, w czasie której cytowano Lecha Wałęsę. W mocnym przemówieniu republikański senator Mitt Romney, zwracając się do swoich kolegów, przywołał słowa byłego prezydenta Polski. Wałęsa zwrócił się do amerykańskich senatorów, apelując o uchwalenie budżetu pomocowego dla Ukrainy. 

"Jesteście zobligowani do zapewnienia pokojowej przyszłości dla waszych dzieci. Nasze wnuki nigdy nam nie wybaczą, jeżeli nie uda nam się teraz powstrzymać Rosji. Jeżeli Stany Zjednoczone nie będą przewodzić, nikt nie będzie" - cytował Romney Lecha Wałęsę. 

Były polski prezydent kilka dni temu odwiedził Waszyngton. Przekonywał polityków na Kapitolu do udzielenia wsparcia. W wywiadach dla w amerykańskich mediach apelował o pomoc dla Kijowa.