Planując lot samolotem, zwykle nie myślimy o wielkości naszego bagażu. A to najczęstszy błąd, bo każda linia lotnicza ma swoje limity. Często w ostatnim momencie musimy więc wyciągnąć coś ze swojej walizki i zdecydować z czego zrezygnować. Jest jednak kilka sposób na to, by "odchudzić" nasz bagaż i zabrać więcej, niż wydawałoby się, że będzie to możliwe. Przydać może się na przykład... kamizelka!

Uważaj na limity

Największą uwagę trzeba zwrócić przy kupowaniu biletów w tanich liniach lotniczych. Sam przelot może być tani, ale już dopłata za bagaż może nas niemiło zaskoczyć. Większość linii lotniczych pozwala wnieść na pokład bagaż podręczny o rozmiarach 55 x 45 x 25 centymetrów i wadze od 6 do 10 kilogramów. W cenie biletu zazwyczaj mamy tez jeden bagaż rejestrowany o wadze około 20 kilogramów. Żeby nie dopłacać, najlepiej przed wylotem sprawdzić limity na stronie linii lotniczych.

Dużo w małej walizce

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsca w walizce, skorzystajmy z toreb próżniowych. Dzięki nim wykorzystamy każdą wolną przestrzeń i na pewno zabierzmy więcej rzeczy. Jeżeli nie mamy dostępu do takich toreb, sposobów na oszczędne złożenie ubrań jest wiele. Można np. je złożyć na pół i potem zrolować.

Odchudź bagaż

Jeżeli nasza walizka przekracza limit wagowy, możemy część przedmiotów wnieść na pokład na sobie. W tym przypadku przydatna będzie kamizelka z kilkunastoma kieszeniami (np. kamizelka wędkarska). Dzięki niej będziemy mogli odciążyć nasz bagaż, a przy okazji mieć przy sobie na pokładzie więcej przedmiotów. Kosmetyki, które można zabrać ze sobą, nie mogą być natomiast w pojemnikach o wielkości większej niż 100 mililitrów.

Przykładowe limity bagażowe w samolotach

Linie lotniczeBagażWaga
LOTbagaż podręczny 55x40x238 kg
 bagaż rejestrowanydo 23 kg
Wizz Airbagaż podręczny 55x40x2010 kg
 bagaż rejestrowanydo 32 kg (6 sztuk)
Ryanairbagaż podręczny 55x40x2010 kg
 bagaż rejestrowanydo 20 kg (2 sztuki)
Lufthansabagaż podręczny 55x40x238 kg
 bagaż rejestrowanydo 23 kg