​Każdy z nas chce, by wakacje były dla niego prawdziwą przygodą pełną cudownych wspomnień. Zadbajmy więc o to, by nic nie zakłóciło tego wypoczynku, szczególnie jeżeli planujemy urlop za granicą. O czym należy pamiętać? Mamy dla Was kilka rad przydatnych nie tylko w Europie, ale i w najbardziej egzotycznych podróżach.

Pierwszym krokiem przed samym wyjazdem powinno być spakowanie do bagażu numerów telefonów do polskich konsulatów. Można je znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warto też pozostawić rodzinie lub zaufanej osobie plan podróży, numer telefonu oraz informacje o miejscach, w których zamierzamy się zatrzymać. Przezorny zawsze ubezpieczony - przed wyjazdem nie zaszkodzi także wyrobienie kopii swoich dokumentów. Pamiętajcie, że oszuści i złodzieje nie śpią, a cudzoziemiec zafascynowany wakacjami jest dla nich łakomym kąskiem.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu i ważnych dokumentach!

Ci, którzy zamierzają podróżować po Europie, powinni wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można to zrobić w najbliższej siedzibie NFZ. Oprócz krajów unijnych karta obowiązuje również w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Zobacz również:

Szczegóły można znaleźć na stronie NFZ. Warto tam zajrzeć, bo karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną za granicą na takich zasadach, na jakich jest dostępna w danym kraju. W wielu państwach obowiązują np. zryczałtowane opłaty za każdą usługę i niestety nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Usługi gwarantowane w ramach EKUZ na pewno nie obejmują transportu sanitarnego do Polski, ani przewozu ciała w razie śmierci za granicą. Ich pokrycie zapewnia wykupienie polisy w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.

O ubezpieczeniu nie powinni zapominać także, ci którzy opuszczają Europę. Poza tym podróżując warto mieć przy sobie także numer telefonu do lokalnej policji (w całej Europie numerem alarmowym jest 112) oraz ważny dowód osobisty lub paszport. 

Jak przygotować się na wyjazd w tropiki?

O paszporcie nie można zapomnieć, wyjeżdżając w egzotyczne strony. W Polsce stosowana jest zasada - "jedna osoba, jeden paszport". Oznacza to, że dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, teraz muszą posiadać własne paszporty. Sprawdźcie więc ważność waszych dokumentów i jeżeli jeszcze nie wyrobiliście dzieciom paszportów, zróbcie to jak najszybciej.

Przed wyjazdem trzeba też pomyśleć o odwiedzeniu lekarza medycyny podróży - najlepiej około dwóch tygodni przed podróżą. Warto rozważyć kilka szczepionek i zapytać lekarza, w których krajach niezbędna jest przy wjeździe tzw. "żółta książeczka", czyli karta niezbędnych na danym terenie szczepień. Zanim wybierzecie się na wakacje wyleczcie też wszystkie infekcje. Pamiętajcie o wizycie kontrolnej u stomatologa i w przypadku stwierdzenia ubytków, ich wyleczeniu. Unikajcie zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych, a plany związane ze zrobieniem tatuażu na wakacjach odłóżcie do powrotu do domu.

Pijcie wodę wyłącznie butelkowaną. Nie jedzcie surowych potraw i nieumytych owoców. Pamiętajcie też, by zabrać ze sobą leki przeciwko biegunce i środki przeciwko komarom.

Chrońcie się przed słońcem - najlepiej kremem z odpowiednim filtrem. Pamiętajcie także o okryciu głowy. Panie wybierające się do krajów muzułmańskich powinny natomiast unikać skąpych strojów. Również panowie nie powinni ubierać się wyzywająco. Dobrze, by panie zadbały o nakrycie głowy, gdyż włosy, w krajach muzułmańskich, są symbolem seksualności.

Monika Gosławska