Praca na wakacje dla nastolatków? Dlaczego nie? Jednak, żeby pracować w wakacje, trzeba się do tego dużo wcześniej przygotować.

Pracę można rozpocząć, gdy ma się skończone 16 lat. Liczy się dokładna data urodzin, czyli ktoś, kto 13 lipca skończy 16 lat, dopiero po tej dacie może starać się o pracę. Jeżeli taki młody człowiek chce szukać pracy z naszym pośrednictwem, to musi mieć pisemną zgodę rodziców - wyjaśnia pośrednik w łódzkim Młodzieżowym Biurze Pracy OHP, Agnieszka Michałowska.

To jest niezbędne przy rejestracji w naszym biurze. Takie formalności trzeba załatwiać wcześniej, bo to trochę trwa. Warto też wyrobić sobie książeczkę sanepidu, która bardzo często wymagana jest pracodawców - dodaje.

Młodzieżowe biuro pracy pomaga w znalezieniu zajęcia młodzieży i młodym osobom w wieku od 16 do 30 lat. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, w wakacje może pracować 7 godzin dziennie. Może wykonywać tylko prace lekkie typu: roznoszenie ulotek, wykładanie towaru. Zawsze pracodawca musi zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, że ma nieletniego pracownika i uzyskać zgodę inspekcji na zatrudnienie nastolatka.

Najczęściej tacy młodzi ludzie zatrudniani są do prac najprostszych, czyli roznoszenia ulotek, prac promocyjnych czy przy wykładaniu towaru - opowiada Michałowska -  Największym zainteresowaniem u nas cieszyły się oferty pracy różnego rodzaju eventach np. przy koncertach. Wtedy stawka proponowana przez pracodawcę, nie miała znaczenia, a nabór do tego typu ofert trwał godzinę do dwóch. Młody człowiek może zarobić za wakacyjną pracę średnio 8 złotych za godzinę. Pracodawcy szukają pracowników odpowiedzialnych, rzetelnych i z motywacją do pracy.

Jedna z 16-latek, która szuka pracy w łódzkim Młodzieżowym Biurze Pracy OHP, chciałaby jakąkolwiek pracę, nawet roznoszenie ulotek. Chciałaby przez miesiąc zarobić więcej niż 300 złotych. To ma być praca na wakacje, żeby trochę odciążyć rodziców - mówi dziewczyna. Jak praca mi się spodoba i będę mogła to pogodzić ze szkołą, to może będę pracować jeszcze po wakacjach. Chciałabym, żeby to była praca w godzinach porannych. Zarobione pieniądze wydam na ubrania i kosmetyki, bo mam długą listę zakupów, a potem jak wystarczy to może w sierpniu jakiś wyjazd uda mi się zorganizować - dodaje. 

Chcesz bezpłatnej porady ekspertów PIP? Zobacz numery telefonów