Tajemnice, niewyjaśnione zagadki, ukryte skarby, zrabowane dzieła sztuki, archeologia i zbrodnia. Jeśli pasjonują Cię takie historie, chciałbyś poznać nowe fakty, spotkać naukowców, wymienić doświadczenia, to nie może Cię zabraknąć na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic. Impreza trwa do 16 sierpnia na Zamku Książ.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbywa się w dniach 14-16 sierpnia 2015 roku w Zamku Książ - jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Łączy cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów oraz wystaw, dioram i rekonstrukcji historycznych.

Jedną z wielu atrakcji Festiwalu jest szereg pokazów historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które w widowiskowy sposób odtworzą wydarzenia sprzed lat. Uczestnicy Festiwalu mogli już m.in. wziąć udział w rekonstrukcji zamachu na konwój z wysokimi oficerami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa oraz marszałkiem Konstantym Rokossowskim. Zaprezentowany został udany atak na budynek UB i odbicie więźniów. Widzowie mogli podziwiać efekty pirotechniczne, broń hukową, zabytkowe pojazdy historyczne a dramaturgii wydarzeń dodał udział profesjonalnej grupy kaskaderskiej.

III Dolnośląski Festiwal Tajemnic jest również wydarzeniem naukowym, w trakcie którego odbywa się cykl wykładów na tematy związane z tajemnicami historii. Występują w nich znani badacze i naukowcy z wielu dziedzin nauki. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest głównie dwóm epokom historycznym - przełomowemu okresowi ostatnich lat trwania drugiej wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu oraz średniowieczu.

Skradzione, odzyskane

Przed końcem II wojny światowej Konserwator Dolnośląski, Günther Grundmann rozdysponował kilkadziesiąt transportów z depozytami wrocławskich muzeów, kościołów i uczelni. Na Dolny Śląsk przyjeżdżały również transporty zabytków i dzieł sztuki zagrabionych z okupowanej Polski. Ich odzyskaniem zajmowała się w 1945 roku polska Komisja Rewindykacyjna. Przed jej zawiązaniem, Dolny Śląsk został ograbiony przez wojska radzieckie, które m.in. znalazły w Zagórzy Śląskim "Stańczyka" Jana Matejki. Jeden dzień festiwalu poświęcono więc nie tylko tematyce zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki, ale również, niemalże kryminalnym, historiom ludzi, którzy je śledzili i odzyskiwali.

Tajemnice, zamki, podziemia


W czasie Festiwalu Tajemnic poznacie historie dolnośląskich zabytków, ich upadku, grabieży, a następnie powrotu do świetności. W wykładach o zamkach i pałacach biorą udział właściciele obiektów zabytkowych, konserwatorzy oraz muzealnicy. Wykładom towarzyszą Zamkowe Targi Historyczne, podczas których poszczególne obiekty prezentują swoje największe atrakcje.

Polska podziemna

Historia końca wojny i pierwszych lat powojennych to również działalność polskiego podziemia niepodległościowego. Podczas widowisk historycznych uczestnicy imprezy oglądają najbardziej spektakularne operacje, w których brali udział "żołnierze wyklęci", najdzielniejsi z dzielnych, którzy do samego końca walczyli i umierali za niepodległą i wolną Polskę.

Jedną z takich operacji była próba zorganizowania zamachu na komunistycznego marszałka Polski, Konstantego Rokossowskiego, w czasie jego pobytu na Dolnym Śląsku. Odtworzona została też jedna z operacji oddziału sabotażowo - dywersyjnego "Zagra-Lin" - tajnej grupy dywersyjnej Armii Krajowej, której celem było dokonywanie operacji przeciwko okupantowi na terenie Niemiec, m.in. we Wrocławiu. Oddział "Zagra-Lin" wsławił się wykonaniem wielu zakończonych sukcesem, spektakularnych i bezprecedensowych operacji przeciwko istotnym dla okupanta celom. Próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat odbyła się w realistycznej, specjalnie w tym celu stworzonej scenografii przez profesjonalną ekipę kaskaderską i rekonstrukcyjną.

Wiosna średniowiecza

Tematem ostatniego dnia festiwalu będzie średniowiecze, a właściwie ta jego część, której historyczne korzenie umocowane są na terenach Dolnego Śląska. Będzie więc o świętych miejscach, Ślęży i jej sekretach oraz tajemnicach dawnych kultów. Na dziedzińcu Zamku Książ staną namioty słowiańskich władców oraz powstanie obozowisko rycerzy zakonnych. Średniowiecze to także tradycje polskiego rycerstwa, na których powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, największa potęga XVII wiecznej Europy, która jako jedyna potrafiła przeciwstawić się naporowi islamu.

"Dolnośląski Festiwal Tajemnic" jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Dwie poprzednie edycje "Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic", które odbyły się w 2013 i 2014 roku okazały się wielkim sukcesem. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji festiwalu łączna liczba odwiedzających przekroczyła 20 tysięcy.

Głównymi patronami medialnymi imprezy są miesięcznik Świat Wiedzy, Świat Wiedzy Historia, oraz radio RMF FM. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego.