Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Leszka Balcerowicza na stanowisko swojego przedstawiciela w ukraińskiej radzie ministrów. Podpisał dziś rozporządzenie w tej sprawie.

Leszek Balcerowicz /Tomasz Gzell /PAP

W oświadczeniu kancelarii Poroszenki napisano o Balcerowiczu, że jest jednym ze skutecznych architektów reform polskiej gospodarki.

Poroszenko razem z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem spotkali się z Leszkiem Balcerowiczem. Nasze stanowisko jest takie, że nie będzie drużyny osobnej prezydenta i premiera, będzie jeden wspólny zespół, który będzie reformował kraj - podkreślał Poroszenko.

Drugim przedstawicielem prezydenta w radzie będzie były wicepremier i były minister gospodarki Słowacji Ivan Miklos. Będzie przewodniczył grupie doradców premiera.

Z radością witamy w ukraińskiej ekipie reform Leszka Balcerowicza i Ivana Miklosa - napisał Poroszenko na Twitterze.

Jak podkreślał ukraiński prezydent, powołanie wspólnej grupy strategicznych doradców dla wsparcia reform na Ukrainie ma poparcie Unii Europejskiej.

Ukraina jest o wiele lepiej rozwinięta, niż jest to pokazywane za granicą. Moim celem jest pokazanie tych osiągnięć, które nie zawsze są zauważane przez Zachód - podkreślił Balcerowicz. Jak mówił, jednym z jego głównych kierunków działań, będzie aktywna praca z zachodnimi inwestorami i politykami, aby pokazać realną sytuację na Ukrainie i osiągnięcia tego kraju na drodze reform.

(mpw)