Początki Tour de Pologne sięgają 1928 roku, kiedy zorganizowano po raz pierwszy "Bieg Dookoła Polski". Tempa imprezie nadał dopiero w 1993 roku Czesław Lang, wyśmienity kolarz, dzięki któremu krajowy wyścig został zaliczony do grona trzynastu najważniejszych na świecie. W tym roku, już od 1 sierpnia, peleton mknąć będzie przez 400 polskich miast już po raz 67!

Zapowiada się fascynująco: 23 ekipy na starcie; 56 krajów, w których zostaną wyemitowane relacje z wyścigu, 1257 kilometrów tras przejazdowych, 7000 identyfikatorów rozdanych VIP-om, w końcu 2 miliony publiczności. Kolarze staną na starcie w Sochaczewie, skąd skierują się na Warszawę. To właśnie tam sportowcy oddadzą hołd ofiarom Powstania Warszawskiego. Również podczas pierwszego etapu rozegrana zostanie premia specjalna z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina - organizatorzy nie zapomną także o Bitwie Warszawskiej, która odbyła się 90 lat temu. Podczas kolejnych etapów na południu Polski nastąpi też oddanie hołdu pomordowanym w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Po siedmiu dniach wyścig dotrze do Krakowa.

Obok rywalizacji zawodowców, zorganizowany zostanie także Nutella Mini Tour de Pologne. W ramach tej imprezy najmłodsi, w kategoriach wiekowych 9-12 i 13-14 lat, będą mogli ścigać się na pętlach kończących sześć z siedmiu etapów TdP (oprócz Bukowiny Tatrzańskiej). Organizatorzy zapewniają, że udział wziąć będzie mogło ponad półtora tysiąca młodych adeptów kolarstwa.

Niespotykaną atrakcją jest Tour de Pologne dla Amatorów - 6 sierpnia zostanie rozegrany etap z Nowego Targu do Terma Bukowina Tatrzańska. Na 43-kilometrowym odcinku grupa "zaawansowanych" przejedzie pod Sierockie i Gliczarów Górny. Ci, którzy czują się mniej doświadczonymi, przejadą dystans 21 kilometrów przez Białkę Tatrzańską.

Walczący o zwycięstwo kolarze m.in. z Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec, Belgii, Rosji czy USA, spotkają się razem na krakowskich błoniach ostatniego dnia imprezy. To właśnie tam, 7 sierpnia, dowiemy się, kto wygrał - i założy na rok żółtą koszulkę Skandii.

PROGRAM:

- 1 sierpnia: trasa Sochaczew - Warszawa (175,1km)

- 2 sierpnia: trasa Rawa Mazowiecka - Dąbrowa Górnicza (240km)

- 3 sierpnia: trasa Sosnowiec - Katowice (122,1km)

- 4 sierpnia: trasa Tychy - Cieszyn (177,9km)

- 5 sierpnia: trasa Jastrzębie Zdrój - Ustroń (149km)

- 6 sierpnia: trasa Oświęcim - Bukowina Tatrzańska (228,5km)

- 7 sierpnia: trasa Nowy Targ - Kraków (163,9km)