Magda Linette awansowała do drugiej rundy turnieju WTA 1000 w Dausze. Polska tenisistka pokonała Japonkę Nao Hibino 6:1, 6:4. Jej losu nie podzieliła Magdalena Fręch. Polska tenisistka przegrała z byłą liderką światowego rankingu Białorusinką Wiktorią Azarenką 3:6, 6:3, 3:6.

Linette, świętująca w poniedziałek 32. urodziny, zaprezentowała się w pierwszej partii spotkania z 93. w rankingu WTA Japonką bardzo solidnie i dzięki dwóm przełamaniom wygrała 6:1. 

Drugi set był znacznie trudniejszy dla 53. w światowym zestawieniu Polki. Chociaż jako pierwsza przełamała rywalkę, to chwilę później sama straciła podanie i było 2:2. Poznanianka zdołała jednak opanować sytuację na korcie, ponownie przełamała Hibino i w ostatnim gemie wykorzystała piątą piłkę meczową, zwyciężając 6:4. 

To był dziewiąty pojedynek tych zawodniczek. Wygrana pozwoliła Linette objąć prowadzenie w bezpośredniej rywalizacji 5-4. 

W drugiej rundzie 32-letnia poznanianka zagra z rozstawioną z "piątką" Chinką Qinwen Zheng, finalistką tegorocznego wielkoszlemowego Australian Open. Do tej pory te tenisistki mierzyły się tylko raz - w 2022 roku w turnieju w Miami zwyciężyła Polka. 

Porażka Fręch

Natomiast Fręch, obecnie 52. na liście WTA, dobrze rozpoczęła spotkanie z wyżej notowaną Białorusinką Wiktorią Azarenką. Już w pierwszym gemie miała piłki na przełamanie rywalki, ale nie wykorzystała ich i chwilę później to 34-letnia tenisistka z Mińska prowadziła 4:1 z przełamaniem. W kolejnych gemach osiem lat młodsza Polka odrobiła straty i serwowała na wyrównanie 4:4, nie udało jej się to jednak i ostatecznie przegrała 3:6. 

Drugi set rozpoczął się po myśli Azarenki, która dwukrotnie przełamała Polkę i objęła prowadzenie 3:1. Od tego momentu Fręch weszła jednak na wyższy poziom, wygrała pięć gemów z rzędu i doprowadziła do decydującej partii. 

Trzecia odsłona była najbardziej wyrównana ze wszystkich, jednak ostatecznie w końcówce Białorusinka przełamała łodziankę, wygrywając 6:3. Kolejną rywalką Azarenki będzie zwyciężczyni starcia rozstawionej z "10" Brazylijki Beatriz Haddad Mai z Chinką Xinyu Wang.