Piękne zagrania, zwroty akcji i ogromne nerwy - finał Wimbledonu nie zawiódł. Po prawie pięciogodzinnym boju Carlos Alcaraz pokonał Novaka Djokovicia 1:6, 7:6 (8-6), 6:1, 3:6, 6:4, sięgając tym samym po swój drugi wielkoszlemowy tytuł. Poprzednio triumfował na US Open w 2022 roku.

Zdecydowanie lepiej w mecz wszedł Novak Djoković, który w pierwszym secie oddał Carlosowi Alcarazowi tylko jednego gema. Hiszpan momentami był bezradny, Serb rozrzucał go po korcie i seta zamknął w 35 minutach.

Druga partia była zdecydowanie bardziej emocjonująca. Lepiej zaczął Hiszpan, który wygrał dwa pierwsze gemy, przełamując znacznie bardziej doświadczonego rywala. Kolejne dwa gemy padły łupem Serba i gra "gem za gem" toczyła się już do końca seta.

O zwycięstwie zadecydował więc tie-break. W nim trzy pierwsze punkty wygrał 36-letni tenisista z Belgradu, potem przy stanie 6-5 miał piłkę setową, ale młodszy o 16 lat Hiszpan przetrwał trudny moment. Zdobył trzy kolejne punkty i wyrównał stan meczu.

Ozdobą trzeciego seta był piąty gem. Trwał blisko pół godziny, a zakończył się wygraną lidera światowego rankingu, który wykorzystując siódmego break pointa powiększył prowadzenie na 4:1. Również dwa kolejne gemy padły jego łupem i Hiszpan był o krok od tytułu.

Djoković nie poddał się. Po przerwie toaletowej serwował bardzo dobrze, w piątym gemie przełamał Alcaraza, a następnie przy swoim podaniu wyszedł na prowadzenie 4:2. Hiszpan kolejny raz przegrał swoje podanie w dziewiątym gemie, co dało Serbowi zwycięstwo w secie 6:3.

W decydującym piątym secie obaj tenisiści mieli swoje szanse. Djoković nie wykorzystał break pointa w drugim gemie, a w trzecim sam został przełamany. To był kluczowy moment, bo do końca spotkania zawodnicy utrzymywali już swoje podanie. W dziesiątym gemie Alcaraz wykorzystał pierwszą piłką meczową i szczęśliwy upadł na kort. Spotkanie trwało 4 godziny i 43 minuty.

Alcaraz ma patent na Djokovicia

36-letni Novak Djoković Wimbledon wygrał w 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021 i 2022 roku. W tym sezonie walczył o ósmy tytuł, który byłby wyrównaniem rekordu Szwajcara Rogera Federera. Finał na londyńskiej trawie przegrał drugi raz - poprzednio w 2013 roku z Brytyjczykiem Andym Murrayem. Łącznie Serb ma w dorobku rekordowe 23 tytuły wielkoszlemowe.

16 lat młodszy Carlos Alcaraz triumfował na kortach Wimbledonu po raz pierwszy. W swoim wielkoszlemowym dorobku ma również zwycięstwo w US Open w 2022 roku, ale w Nowym Jorku nie było tenisisty z Belgradu.

Stawką finału było również prowadzenie w światowym rankingu. W poniedziałkowym notowaniu liderem nadal będzie 20-letni Hiszpan.

To było trzecie starcie obu tenisistów. Dwa razy wygrał Hiszpan, a raz Serb.

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) - Novak Djokovic (Serbia, 2) 1:6, 7:6 (8-6), 6:1, 3:6, 6:4