Haftowana stuła i ręcznie szyte buty, które papież otrzyma na mszę posłania 31 lipca, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, zaprezentowano w Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki. Buty, kopia stuły i inne dary trafią potem na licytację, a uzyskane pieniądze przeznaczone będą na cele charytatywne.

Haftowana stuła i ręcznie szyte buty, które papież otrzyma na mszę posłania 31 lipca, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, zaprezentowano w Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki. Buty, kopia stuły i inne dary trafią potem na licytację, a uzyskane pieniądze przeznaczone będą na cele charytatywne.
Stuła dla papieża Franciszka /PAP/Jacek Bednarczyk /PAP

Jak wyjaśnił dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny za przygotowania miejsca centralnej liturgii Światowych Dni Młodzieży w Brzegach, zarówno buty, jak i kopia papieskiej stuły trafią następnie na licytację, z której środki zostaną przeznaczone na zakup mobilnej kliniki dla poszkodowanych przez wojnę w Syrii uchodźców, przebywających w obozach w Libanie. Będzie to symboliczny dar młodych dla papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Papieska stuła mierzy niemal 2,5 metra. Ręcznie wyhaftowała ją mieszkanka gminy Wieliczka, która poświęciła na to prawie 230 godzin. Na stule znajdują się insygnia papieskie i logo ŚDM oraz postać św. Kingi, patronki Wieliczki.


Papieskie buty - to dar firmy kontynuującej tradycje zakładu Stanisława Żmiji, papieskiego szewca. Wykonane są z cielęcej skóry na na lekkiej podeszwie. Buty zostały zrobione ręcznie z dbałością o każdy detal w Stanisławiu Górnym. Firma je wykonująca przekazała także obuwie dla osób, które zamieszkają w wybudowanym na obrzeżach Campus Misericordiae Domu Miłosierdzia, czyli domu środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych.

"Gdybyśmy uzbierali w sumie milion złotych bylibyśmy bardzo szczęśliwi"

Stuły, którą papież poświęci nie możemy oczywiście licytować, ale będzie zrobiona jej kopia, która będzie podlegała licytacji jako pamiątka. Licytowane będą także papieskie buty, są one bardziej symbolem - ofiarowane z obuwiem dla wszystkich mieszkańców domu są dobrym znakiem gościnności domu, w którym zamieszkają ludzie w potrzebie - zaznaczył ks. Kordula. Przypomniał, że wśród darów, które po zakończeniu ŚDM trafią na licytację na rzecz zakupu mobilnej kliniki dla Caritas, który chce pomóc ofiarom wojny w Syrii są też m.in. biały rower model Colnago Tour de Pologne podarowany przez Czesława Langa, czy koszulka Jakuba Błaszczykowskiego, pełniącego funkcję ambasadora ŚDM.

Akcja zasili konto trwającej zbiórki we4charity.com. Większość pieniędzy zostanie przeznaczonych na zakup kliniki mobilnej - potrzeba na nią 700 tys. zł. Pozostałe pieniądze - mówił szef krakowskiego Caritas - posłużą wyposażeniu domu i magazynu na dary w Brzegach. Akcja potrwa na pewno do końca sierpnia. Gdybyśmy uzbierali w sumie milion złotych bylibyśmy bardzo szczęśliwi - zaznaczył ks. Kordula.

Budowana na zamówienie karetka składa się z czterech części: kabiny kierowcy, klimatyzowanej poczekalni z ławeczką, gabinetu lekarskiego oraz generatora prądu. W zależności od wyposażenia może być gabinetem zabiegowym, kardiologicznym, okulistycznym, dentystycznym lub ginekologicznym.

Wybudowany na obrzeżach Campus Misericordiae Dom Miłosierdzia, czyli dom środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych, będzie miał podwójny charakter. W części parterowej będzie funkcjonował jako dom dziennego pobytu dla osób starszych, którego najważniejszym celem będzie rehabilitacja społeczna, a także zajęcia usprawniające fizycznie. Na piętrze znajdą się tzw. mieszkania chronione - zamieszkają w nich na stałe osoby będące w trudnej sytuacji życiowej. Jeden z takich apartamentów, tj. pokój z łazienką, przygotowano z myślą o papieżu.

Drugi budynek, "Chleb Miłosierdzia", będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i dystrybucji żywności bezpośrednio do parafii. Na systematyczną pomoc, dostarczaną w pakietach, będzie mogło liczyć ok. 80 tys. mieszkańców.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.

(mn)