Polska zdobyła brązowy medal w drużynowym konkursie skoków podczas narciarskich mistrzostw świata w Oberstdorfie. Zwyciężyli Niemcy. Srebro natomiast przypadło Austriakom.

Konkurs drużynowy w Oberstdorfie wystartował o godz. 17. Była to kolejna szansa na zdobycie podium przez Polaków. W zawodach reprezentowali nas: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Andrzej Stękała.

Po pierwszej serii Polacy na trzecim miejscu

Podczas pierwszej serii wyjątkowo udany skok oddał zwycięzca mistrzostwa świata w skokach na normalnym obiekcie w Oberstdorfie - Piotr Żyła, który poszybował na odległość aż 139 metrów. Nieco bliżej, bo na 133. metrze wylądował Kamil Stoch. 131 metrów to wynik, jaki zanotował Dawid Kubacki. Najgorzej poszło Andrzejowi Stękale, który oddał skok na odległość 122,5 metra.  

Skoki Polaków pozwoliły im uplasować się po pierwszej serii konkursu na trzecim miejscu. Pozycję lidera zajmowali wówczas Niemcy, a drudzy byli Austriacy. 

Niemcy mieli 3,7 pkt przewagi nad Austrią i 11,1 nad Polską. Biało-czerwoni musieli uważać na zajmującą czwartą pozycję Japonię, od której mieli tylko 1,7 pkt więcej.

Biało-czerwoni z medalem

Piotr Żyła również i w serii finałowej zaprezentował znakomitą formę! Skoczek poszybował na odległość 139 metrów. Andrzej Stękała zaprezentował się dużo lepiej i wylądował na 127. metrze. Ze swojego skoku zadowolony był także Kamil Stoch, który poleciał 132,5 metra. Dawid Kubacki oddał skok na odległość 127,5 metra. 

Ostatecznie biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce. Triumfowali Niemcy, druga lokata przypadła Austriakom. 

Niemcy tym samym obroniły tytuł wywalczony dwa lata temu na obiekcie w Innsbrucku. Austrię wyprzedziły o 11,1 pkt, a Polskę o 15,4 pkt.

Biało-czerwoni po raz czwarty w historii stanęli na podium konkursu drużynowego MŚ. W Lahti w 2017 roku byli najlepsi, a trzecie miejsce zajmowali jeszcze w Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). 

Wyniki

1. Niemcy        1046,6 pkt

   (Pius Paschke, Severin Freund, Markus Eisenbichler, Karl Geiger) 

2. Austria       1035,5

   (Philipp Aschenwald, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft) 

 3. Polska        1031,2

   (Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Dawid Kubacki)

 4. Japonia       1017,5

 5. Słowenia      1010,0

 6. Norwegia       974,1

 7. Szwajcaria     856,6

 8. Rosyjska Federacja Narciarska  778,2

------------------------

 9. Finlandia      344,6

10. USA            237,4

Co po Oberstdorfie?

Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że po zakończeniu mistrzostw świata w Niemczech w kalendarzu Pucharu Świata pozostaną tylko trzy zawody w Planicy pod koniec marca. Nie udało się bowiem znaleźć zastępczej lokalizacji dla odwołanego turnieju Raw Air w Norwegii. W tej sytuacji nikt nie wyprzedzi Halvora Egnera Graneruda, który ma już zapewnioną Kryształową Kulę.